Zamek z piasku, który runął

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2009-10-27
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788381438643
Liczba stron: 800
Tytuł oryginału: Luftslottet som sprängdes
Tłumaczenie: Alicja Rosenau

Tom 3 cyklu Millennium

Ocena: 5.43 (112 głosów)
Inne wydania:

Trzecia i ostatnia część serii Millennium zaczyna się w miejscu, w którym kończy się Dziewczyna, która igrała z ogniem. Lisbeth Salander przeżywa próbę pogrzebania żywcem, jej kłopoty się jednak na tym nie kończą ... Mikael Blomkvist odkrywa tajemniczą przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Pisze tekst, który ma oczyścić nazwisko Salander, a przy okazji wywołać trzęsienie ziemi nie tylko w rządzie i służbach bezpieczeństwa, ale w całym kraju. Lisbeth Salander dostaje wreszcie szansę, na to, by pogodzić się z własną przeszłością. Ostatnia część trylogii Stiega Larssona to najwyższej klasy thriller polityczny! Opinie i recenzje - Zamek z piasku: (źródło: Amazon, www.panorstedt.se) "Nowa i ostatnia powieść z trylogii liczy ponad 700 stron. Niewielu jest ludzi, którzy potrafią każdą z tych stron zapełnić atrakcyjną fabułą. Larsson tego dokonał. To wielkie osiągnięcie i jeden z powodów niewiarygodnego powodzenia jego książek." Magnus Persson, Svenska Dagbladet "Oczywiście wiadomo, że trzecia część serii Millennium Stiega Larssona jest dobra. By nie powiedzieć diabelnie dobra. Godny podziwu jest już sam fakt, że ktoś napisał 700 stron bez ani jednej dłużyzny, bez nawet najdrobniejszego zbędnego akapitu. Kolejne sekcje wiążą się ze sobą, a ja leżę i czytam, łypiąc okiem na zegar i wiem, że powinienem iść spać, ale jeszcze tylko kawałek (...) I tak przez całą książkę." Anders Wennberg, Gefle Dagblad "To w jaki sposób Stieg Larsson trzyma się realizmu to naprawdę mistrzostwo (...) to niezwykłe, że takie ogromne ilości tekstu jak u Stiega Larssona są w stanie się sprzedać i to w czasach, kiedy za pomocą coraz mocniejszego PR sprzedaje się coraz bardziej przeciętne książki." Maria Küchen, Expressen "Mówi się, że dobre rzeczy chodzą trójkami i w tym przypadku z pewnością tak jest. Trzecia część serii Stiega Larssona o wymyślonym czasopismie "Millennium" jest po prostu najlepsza." Jonas Brefält, Värmlands Folkblad "Stieg Larsson podarował czytelnikom umiejętnie i dobrze napisany thriller o nieprawdopodobnym tempie akcji - coś, do czego już zdołaliśmy przywyknąć. Kiedy człowiek zacznie czytać, wciąga się i nie ma ucieczki." Zoran Alagic, Norrköpings Tidningar "Szczególne wrażenie robi talent Stiega Larssona do panowania nad dość skomplikowaną chwilami fabułą o wielu wątkach. Jego znajomość tematu jest niezwykła i trzeba przyznać, że doskonale uchwycił ducha czasu. To nie tylko powieść kryminalna, ale także opis współczesnej Szwecji." Kjell Nylund, Eskilstuna Kuriren "Mogę tylko dołączyć do chóru śpiewającego pochwały na cześć ostatniej części trylogii Millennium Stiega Larssona. Miałam duże oczekiwania wobec tej książki, ale autor spełnił je z nawiązką." Ingalill Mosander, Aftonbladet

Kup książkę Zamek z piasku, który runął

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zamek z piasku, który runął

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2017-09-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 100 książek 2017,

 

„Zamek z piasku który runął” jest kontynuacja historii rozpoczętej w „Dziewczyna, która igrała z ogniem”. Jak pierwsza część była skończona tak dwie kolejne pięknie się łączą. Dowiedzieliśmy się kto stoi za morderstwami, jednak nie wszyscy dadzą się przekonać. Już od początku Mikael męczy się z niekompetentnymi policjantami. Za to Lisbeth jest ciężko ranna po postrzale w głowę.
Stieg Larsson jak zwykle uraczył nas szczegółowością opisów. Nawet operacje w szpitalu podane są ze szczegółami ze czytamy o wszystkim w napięciu.

 

Zalachenko również znalazł się w ciężkim stanie i musiał przejść trudne operacje, żeby było ciekawiej jego pokój znajduje się bardzo blisko Lisbeth.
Kontynuowane są wszystkie wątki Erika w końcu musi się przyznać ze odchodzi z redakcji Milenium. Zaczyna się jej przygoda w nowej pracy gdzie nie wszyscy darzą ja sympatią. Pokazuje się jej ciekawy charakterek. W ogóle podoba mi się ta postać. Może Lisbeth nie przebije ale również bardzo oryginalna szczególnie w sferze łóżkowej. Larsson łamie stereotypy stwarzając kobietę, która ma męża i kochanka. Na dodatek obaj o sobie wiedza i nie maja nic przeciwko. Takie życie jednak również tworzy jej wrogów. W sumie wątek złośliwych maili wysyłanych do niej chwilami wydawał mi się ciekawszy niż wątek główny.

 

Wielka tajemnica państwowa przeciwko prawom jednej obywatelki na dodatek uznanej za chorą psychicznie wydaje się być bardzo ciekawym tematem. W pewnym sensie jest ale moim zdaniem za bardzo rozciągniętym. W porównaniu do poprzednich dwóch części ta wydaje mi się najnudniejsza. Z całej książki chyba podobał mi się najbardziej epilog. Tam w końcu coś się działo. Sam proces nad Lisbeth również fajnie się czytało ale tez nie wnosił za dużo nowego.

 

Książka jest świetnie napisana nie można zaprzeczyć. Widać jak dużą wiedzę posiada autor i ile ma pomysłów a jednak za mało się dzieje. Więcej rozmów niż akcji i stanowczo za mało Lisbeth. Dziewczyna praktycznie cala książkę przeleżała w szpitalu.

 

Styl jednak został zachowany, na początku każdej części tym razem autor wplata ciekawostki historyczne wojen z udziałem kobiet. Mimo iż ponudziłam się trochę przy ostatniej części przykro mi, że na tym się skończyło. Mam zamiar sięgnąć po kontynuację innego autora i mam nadzieje, że się nie zawiodę.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo fajna pozycja, polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek w 2017,
Dalsze losy Salander i Blomkvista. Lisbeth musi rozprawić się z demonami przeszłości, a jednym z nich okazuje się jej ojciec Zalachenko. W miarę czytania zagłębiamy się w aferę o wiele większą niż w poprzednich książkach. Szwedzkie Tajne Służby kryją wiele mrocznych tajemnic i starają się za wszelką cenę by nie ujrzały one światła dziennego. Jednak po stronie hakerki stoi wiele osób i jeśli się zjednoczą w dociekaniu prawdy mogą wiele zdziałać. Książka niesamowicie wciągająca. O ile często narzekam, że źle się czyta bardzo grube książki ta przeszła bez marudzenia. Jest tak dobra, że mimo kombinowania przy czytaniu w łóżku, aby ją wygodnie trzymać, nie przeszkadzała mi jej objętość. Co więcej, nie mogłaby chyba być krótsza ze względu na zawartość. Jest to skoncentrowana akcja, intrygi, tajne działania. Nie ma miejsca na nudę. Szkoda, że autora nie ma już na świecie by mógł osobiście napisać dla nas ciąg dalszy. Na pewno by nas nie zawiódł! Gorąco polecam! Postawiłabym pięć z dużym plusem, ale nie ma takiej opcji.
Link do opinii
Avatar użytkownika - aleksa6
aleksa6
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2016,
To nie jest książka, którą się pochłania. To książka, którą pożerasz oczami, umysłem i całym sobą. Niesamowita powieść kryminalna - ciąg dalszy losów Lisbeth Salander. Jej życie ponownie staje pod znakiem zapytania. By odkryć całą prawdę o mrocznej przeszłości Lisbeth, Mikael Blomkvist sięga do najbardziej skrywanych zakamarków. Jednocześnie sprawia, że w rządzie i służbach bezpieczeństwa, zaczyna wybuchać wulkan tajemnic.
Link do opinii
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, 52 książki 2016,
Trzecia i zarazem ostatnia książka serii Millenium napisana przez Stieg'a Larsson'a opanowała mnie całkowicie. Po wydarzeniach, które kończyły 2 tom Lisabeth przebywa w szpitalu i szykuje się na walkę w sądzie z Sekcją. Równocześnie Mikael prowadzi swój research w tej sprawie. Każda kolejna część trylogii jest mocniejsza. Zdecydowanie polecam, każdego wciągnie bez reszty.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 5, Przeczytałem,
Tempo trochę siada, ale ciągle ciekawy jak potoczą się losy bohaterów, zarwałem kilka nocy na czytanie. Lekkie rozczarowanie, że proces Lisbet tak szybko się odbył. Nadal polecam tak jak poprzednie części.
Link do opinii
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,,
Nadal trzyma poziom, lecz najbardziej się wynudziłam skojarzył mi się film system który nie zrobił na mnie wrażenia. rozumiem koncept ale mam wrażenie że gdzieś na 1/3 książki jest wciąż to samo tylko trochę inaczej. poza procesem i początkowym wątkiem szpitalnym nie trzymały mnie się emocje. Niemniej Milenium przeszło so historii, warto przeczytać. najbardziej podobała mi się 2ga cz.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agulas_88
agulas_88
Przeczytane:2015-08-08, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2015 roku,
To już ostatnia część przygód Lisabeth Salander i Mikaela Blomkvista. Tym razem dziennikarz podejmuje się rozwikłać mroczną przeszłość jego przyjaciółki by móc oczyścić ją z zarzutów prokuratora. Jego działania wywołają aferę nie tylko w szwedzkim rządzie, ale także w służbach bezpieczeństwa. Gorąco polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - allergicto
allergicto
Przeczytane:2015-08-05, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2015,
Doceniam wielkość tego dzieła, jednak jak dla mnie, wątków było aż za dużo. Wyczekiwałam opisu procesu Wasp setki stron, było warto!
Link do opinii
Avatar użytkownika - dominik59
dominik59
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 6, Przeczytałem,
Bardzo wciaga od pierwszej do ostatniej części
Link do opinii
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2015 roku,
Po przeczytaniu ostatniego zdania zrobiło mi się smutno. Dotarło do mnie, że to się skończyło, nie ma już nic. Ten zamek już runął i nie powstanie. Przytłoczyło mnie to. Z drugiej strony przez kilka dni chodziłam jeszcze oczarowana Salander. To nie jest święte dziecko, ale ma coś w sobie co sprawia, że trzymałam za nią kciuki do samego końca. Bardzo podobały mi się we wszystkich częściach szczątkowe informacje na temat pracy w redakcji. Blomkvist pozostanie dla mnie dupkiem, chociaż w pierwszej części do pewnego momentu wzbudzał moją sympatię. Próbował później odkupić swoje winy, aczkolwiek u mnie jest skreślony. Z pewnością jeszcze kiedyś wrócę do wszystkich części, by móc znów wejść w dziki świat Lisbeth.
Link do opinii
Ostatnia część trylogii, niestety. Wielka szkoda, że Pan Larsson nie zdążył napisać więcej tak wspaniałych książek. Każdym następnym tomem zachwycam się bardziej i żałuję, że to już koniec. Bardzo polubiłam Mikaela i Lisbeth. Na pewno wrócę do całej trylogii nie raz i polecam wszystkim!
Link do opinii
Avatar użytkownika - damonowa
damonowa
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - pabelkopablo
pabelkopablo
Przeczytane:2014-11-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Losy Lisbeth szybko zostały przeze mnie przyjęte do świadomości.. Szkoda, że tylko 3 części, szkoda, że to juz koniec serii Millennium. Cały cykl godny polecenia:D Fabuła super: dziwni ludzie na ważnych stanowiskach, SAPO, SMP i wiele innych wątków sprawia, że książę szybko się czyta. Z wielkim zainteresowaniem. Czuje się jakąś bliskość z tymi bohaterami i z wydarzeniami, które rozgrywają się na niespełna 800 stronach. Serdecznie polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Ostatnia część trylogii i najbardziej wciągająca. Pewnie częściowo dlatego, że przyzwyczaiłam się do bohaterów i byłam ciekawa, jak potoczą się ich dalsze losy. Po ostatnich wydarzeniach Lisbeth Salander cudem uchodzi z życiem i leży w szpitalu. Jednak to nie koniec jej kłopotów. Czeka ją proces, a Mikael Blomkvist robi wszystko, żeby prawda wyszła na jaw, a winni ukarani.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ankalipso
Ankalipso
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Część trzecia trylogii, i uczucie pustki po przeczytaniu książki, że nie będzie już dalszej części...
Link do opinii
Avatar użytkownika - kiniak
kiniak
Przeczytane:2014-03-31, Ocena: 6, Przeczytałam,
Szkoda, że to już ostatnia część trylogii Millenium. Chętnie śledziłabym dalej przygody Lisabeth i Mikaela. Książka do końca trzyma w napięciu, Stieg Larsson spisał się na medal! ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2014-12-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Spotkałam się z wieloma głosami, że będzie im brakowało kolejnych części. Ja chyba bym na razie nie dała rady czytać dalej. Chyba że po dłuższej przerwie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2014-12-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawe zakończenie trylogii. Może bez wielkiego napięcia, bez większych cliff hangerów, bez wielkiej dramy, ale przeczytałam z przyjemnością.
Link do opinii
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, czytam regularnie w 2014 roku,
Zakończenie trylogii Millenium to ciekawa zwieńczenie losów Lisbeth i Mikaela. A jednak po skończeniu tej książki chce się powiedzieć: to tylko tyle? Bo czytając tę trylogię zakochałam się w stylu, pomysłach i rozumowaniu Stiega Larssona. Ostatnia część nie jest najlepszą z trzech, bo za taką uważam pierwszą, a jednak jest wybitna. Mimo, że porusza problematykę rządowo-polityczną to jest to arcydzieło!
Link do opinii
Jest to już ostatnia część sagi Millenium. Muszę przyznać, że czuję pewien niedosyt, gdyż autor nie wyjaśnił do końca wszystkich wątków. Żałuję, że nie będę miała możliwości poznać dalszych losów Mikaela i Lisbeth, ponieważ bardzo się przywiązałam do tych bohaterów. Historia z 3 tomu jest połączona z wątkami z wcześniejszej powieści co wyszło bardzo na plus. Akcja na początku toczyła się dość wolno, jednak później nabrała tempa, przez co nie mogłam wręcz oderwać się od książki. Fabuła nadal jest wciągająca, a wprowadzone nowe wątki np. prześladowca Eriki bardzo ciekawe. Autor wprowadził również sporo nowych bohaterów, jednak czułam, że każdy z nich jest potrzebny. Oczywiście ponad wszystko uwielbiam Lisbeth i kibicowałam jej przez cały pobyt w szpitalu oraz na Sali sądowej. Na wyróżnienie zasługuje również postać siostry Mikaela - prawniczki Anniki. Na pewno seria ,,Millenium" zostanie na długo w mojej pamięci, a w przyszłości wrócę do tych książek. Polecam serdecznie ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - chabrowacczyteln
chabrowacczyteln
Przeczytane:2014-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Łezka się w oku kręci, gdy pomyślę sobie, że to już ostatni tom tej znakomitej trylogii. Pocieszeniem jest za to fakt, że jest mnóstwo skandynawskich autorów, którzy tak dobrze piszą. Trzecia część rozpoczyna się tam gdzie zakończyła się druga. Lisbeth Salander znów jest w ogromnym niebezpieczeństwie. Mikael Blomkvist chce jej pomóc i dokopuje się do państwowych tajemnic. Wywołuje burzę na najwyższych szczeblach. Często jest tak, że autor po kilku tomach serii po prostu się wypala, zaczyna mu brakować pomysłów. Stieg Larsson napisał ostatnio tom na prawie 800 stron, a co najlepsze to czyta się to z przejęciem i zapartym tchem. Nie ma mowy o nudzie. Drugi tom zakończył się bardzo dynamicznie i niespodziewanie. Ta książka zaczyna się od tego samego momentu. Gna do przodu i nie chce nas wpuścić do prywatnego życia. Nie spodziewałam się, że takiego kolosa będę czytała niecałe trzy dni, ale tak właśnie było. Tym razem afera jest na bardzo szeroką skalę. Jest tutaj mnóstwo historii i polityki. Zupełnie mnie to nie znudziło, ponieważ zostało napisane w łatwy i interesujący sposób. Widać jaki autor był oczytany i mądry w każdej z dziedzin. Przygotował się do tej trylogii w najdrobniejszych szczegółach. Jego główna bohaterka Lisbeth Salander to nieszablonowa postać, która zapada w pamięć czytelnika. Lubię takie silne kobiety w literaturze. Jest to trylogia, którą musicie przeczytać. Każdy tom jest na jednym, najwyższym poziomie. Nie ma mowy o błędach i niedopracowaniu. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
nie często zdarza mi się zarwać nockę przy lekturze, a teraz zarwałem tydzień!!! Machnąłem wszystkie tomy po kolei i jestem pod wrażeniem. Trzecia część jest najbardziej zakręcona i momentami tak się wczuwałem w akcję, że aż lękałem się o własne... ciśnienie. Naprawdę bardzo dobry kryminał. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Madlene
Madlene
Przeczytane:2014-04-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo dobra książka. Powiem tak.. Millenium to najlepsza seria jaką miałam okazję, a raczej przyjemność, czytać. I w zasadzie nasuwa się tylko jedno stwierdzenie: Szkoda, że to już koniec..
Link do opinii
Avatar użytkownika - malamimbla
malamimbla
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 4, Przeczytałam,
Do końca trzyma w napięciu, podobnie jak pozostałe części. Warto poświęcić swój czas
Link do opinii
Avatar użytkownika - anna0784
anna0784
Przeczytane:2011-10-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika - Ainka
Ainka
Przeczytane:2013-10-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Nie mogę się doczekać aż się okaże czy zostanie opublikowana kolejna część, która podobno jest napisana częściowo.Bo to zakończenie pozostawia niedosyt i wielu rzeczy nie kończy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2013),
Świetne zakończenie trylogii!!! Mnóstwo intryg (co prawda politycznych, ale jednak ;)). Kilka spraw mogłoby mieć ciąg dalszy, ale może to dobrze, że nie wszystko jest powiedziane do końca-przecież mamy swoją wyobraźnię ;) Polecam!!!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Beatricze
Beatricze
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Mnie się podobała.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-02-16, Ocena: 1, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Po przeczytaniu dwóch tomów, przyszedł czas na trzeci. Niestety bardzo się zawiodłam. Trochę o fabule. Lisbeth Salander ledwo żywa trafia do szpitala. Jej odwieczny wróg Alexander Zalachenko leży dwa pokoje dalej. Mężczyzna był dawnym profesjonalnym zabójcą na usługach sowieckich służb specjalnych. Potężne siły chcą uciszyć Lisbeth Salander raz na zawsze. Mikael Blomkvist natomiast stara dowiedzieć się o Lisabeth czegoś więcej i wkrótce zaczyna pisać reportaż. Ma on jej pomóc w oczyszczeniu nazwiska. Pierwsza część była całkiem niezła, druga bardzo mi się podobała i z niecierpliwością sięgnęłam po trzecią część. Niestety bardzo się zawiodłam. Książka ma bardzo dużo stron. Nie przeszkadzałoby mi to gdyby nie fakt, że zbyt dużo miejsca zajmują niepotrzebne, nudne, monotonne opisy. Niekoniecznie interesuje mnie co jedzą bohaterowie ani jak są ubrani. Do tych opisów można się przyzwyczaić lub je pominąć, ale w książce wieje nudą. Od pierwszych stron mnie nie zainteresowała i wręcz się męczyłam. Z trudem dotarłam do końca i cieszyłam się, że już skończyłam czytać. Akcja rozwija się bardzo powoli, mnie w napięciu nie trzymała, nie zaskoczyła tylko nudziła. Początek cyklu zapowiadał się bardzo obiecująco. Dużo w nim było o Lisabeth, a to mnie szczególnie interesowało, ale czym dalej tym coraz nudniej. Wkrótce akcja stanęła w miejscu na długi czas. Według mnie to niedopuszczalne. Jest to thriller polityczny. Ja za polityką nie przepadam, ten temat mnie kompletnie nie interesuje. Ukazuje mechanizm działania szwedzkich służb politycznych. Dla mnie beznadziejna, a myślałam, że będę zachwycona. Najsłabsza książka całego cyklu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mollymaya
mollymaya
Przeczytane:2012-04-17,
POLECAM zdecydowanie, zwłaszcza jeśli ktoś czytał 2 poprzednie części.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2019-12-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Po przeczytaniu ostatniej strony tej książki,jedna z myśli, które nachalnie tłukły mi się po głowie było : dlaczego coś tak dobrego nie może dziać się dalej. Nie chodzi mi o przemoc czy krwawe działania głównej bohaterki tylko o ogólnie pojęte wrażenie pozostałe po przeczytaniu książki. Lis Salander to osoba, która nie pozostawia nas obojętnymi. Właściwie od samego początku zaczynamy jej sekundować, trzymać kciuki za jej poczynania. Im więcej o niej się dowiadujemy tym te kciuki mocniej zaciskane. Bo jakże w całym olśniewającym świetle prawa może dziać się taka niesprawiedliwość wobec jednej osoby. Jak to możliwe, by wszystkie niecne sprawki mogły być ważniejsze niż dziecko, a później dorosła kobieta, której na całej linii złamano życie. No i niechybnie skończyło się z wielkim poczuciem niedosytu. 

Link do opinii

Skończyłam. I tylko żal, że nigdy już nie pojawi się żadne słowo napisane przez Mistrza. Uwielbiam głównych bohaterów mimo ich wad i mrocznych charakterów. Opis procesu Salander to majstersztyk. Nic więcej pisać nie trzeba. Polecam.

Link do opinii

Niesamowita kontynuacja, kolejna afera i niespodziewane zakończenie.Doskonała akcja a dalsze losy bohaterów naprawde zaskakują.Czy może być coś lepszego niż spełnienie marzeń ?.Serdecznie polecam

Link do opinii
Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2018-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Jeśli gryzę co - to gryzę sercem" - mawiał wieszcz Słowacki.

 

Ja mam tak samo, gdy czytam książki. Zwłaszcza takie, jak Millennium Siiega Larssona.

Uczta dla zmysłów przy "szalonym stole". Wyzwaniem było dla mnie usiąść tam i poucztować.

 

Wielowątkowość, niezwykle aktualna tematyka, wielowarstwowość i dbałość o szczegóły - to dla mnie polifonia.

 

I doskonała kreacja bohaterki kobiecej, nieprzeciętnej Lisbeth Salander, której historia nie pozostawia złudzeń.

Link do opinii
Avatar użytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Rok 2017,

Zamek z piasku, który runął, Larsson, Stieg 
Larsson po raz trzeci
Zaczyna się niebezpieczna gra.

"Zamek z piasku, który runął" kończy bestsellerową trylogię Stiega Larssona "Millennium". I nie przynosi zawodu. Na czym właściwie polega siła tej szwedzkiej serii? 

Para szwedzkich pisarzy – Maj Sjöwall i Per Wahlöö, która tworzyła w latach 60. i 70. cykl kryminałów z Martinem Beckiem, nazywana jest matką i ojcem skandynawskiego kryminału. Utalentowanych „dzieci” doczekali się cały zastęp, a jednym z najbardziej obiecujących bez wątpienia był zmarły w 2004 r. Stieg Larsson.W „Zamku z piasku, który runął”, ostatniej części trylogii „Millennium”, Larsson chyba najmocniej skorzystał z wzorca kryminału publicystycznego, który wypracowali Sjöwall i Wahlöö. „Zamkowi…” zdecydowanie najbliżej jest do thrillera politycznego, ukazującego mechanizmy władzy i specyfikę działania rozmaitych służb.

W finale "Dziewczyny, która igrała z ogniem", drugiej części trylogii, byliśmy świadkami tego, jak czterdziestoparoletni dziennikarz Mikael Blomkvist przychodzi z pomocą dwudziestoparoletniej hakerce Lisbeth Salander zmagającej się ze swym straszliwym ojcem - rosyjskim agentem Aleksandrem Zalachenką - oraz przyrodnim bratem, nieczułym na ból olbrzymem Ronaldem Niedermannem. Tam Salander była podejrzana o zabójstwo dwójki dziennikarzy (trąbiły o tym wszystkie media), którzy rozpracowali siatkę przemycającą z Europy Wschodniej ludzi wykorzystywanych w seksbiznesie. 

W "Zamku z piasku, który runął" Lisbeth - z kulą w mózgu - trafia do szpitala, w którym dwa pokoje dalej leży jej ojciec. Najpierw on próbował zabić ją (nawet zakopał ją w grobie), potem ona jego - uderzając siekierą w głowę. W scenach szpitalnych jedno zwłaszcza niepokoi czytelników: które z nich pierwsze odzyska siły, by dopaść drugie. Zaletą "Zamku z piasku, który runął" jest właśnie to, że obie strony są aktywne. I dobrzy, i źli prowadzą tu swoje śledztwo. Interesujące jest zwłaszcza to, jak źli przechodzą do kontrataku.
Na okładce tej książki umieszczono informację, że była najlepiej sprzedającą się powieścią 2008 r. w Europie, osiągając nakład ponad 14 mln egzemplarzy. Na czym polega jej fenomen? Skąd wziął się ten szwedzki triumf w kategorii literatury popularnej?

Na pewno "Millennium" pomogła umiejętnie narysowana para bohaterów. Gdy poznają się w "Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet", Mikael Blomkvist szuka Harriet - siostrzenicy 82-letniego Henrika Vangera, emerytowanego szefa jednego z największych szwedzkich koncernów. A może raczej jej mordercy, gdyż Vanger sądzi, że Harriet w 1966 r. zgładził ktoś z rodziny (teraz jest rok 2003). Lisbeth Salander - hakerka i specjalistka od researchu umiejąca znaleźć coś na każdego - wspiera Blomkvista w tych poszukiwaniach.
Oboje są prawi i oboje są outsiderami. Nie wpisują się w wyścig szczurów, a mimo to umieją korzystać z dobrodziejstw świata, w którym nie zawsze czują się najlepiej. Pewnie wielu z 14 mln czytelników prozy Larssona też by tak chciało.

Blomkvist nie robi dziennikarskiej kariery w wielkim koncernie, ale i tak zgarnia wszelkie możliwe branżowe nagrody, zyskuje medialną popularność. Salander jest wyalienowana, jej życie to ciągła trauma: w dzieciństwie bezprawnie trzymano ją w psychiatryku, jej opiekun prawny ją gwałcił. Jednak silna wola i geniusz komputerowy pozwalają jej się obronić. Lisbeth kradnie przestępcy kolosalną kasę (prawie dwa i pół miliarda dolarów), kupuje w Sztokholmie 21-pokojowe mieszkanie, w którym, co świetnie ją charakteryzuje, urządzone są tylko trzy pokoje. Czasem bywa romantyczna: "Wzięła prysznic, a potem owinięta ręcznikiem kąpielowym siedziała na tarasie i patrzyła na Cieśninę Gibraltarską".

Obie te postaci to uosobienie wolności, i to wszelakiego rodzaju - także seksualnej. Blomkvist sypia z zamężną Eriką Berger, ma też inne kobiety. W "Zamku z piasku, który runął" poznaje kolejną, być może dlań najważniejszą. Salander jest biseksualna: miała romans z Blomkvistem, sypia z przyjaciółką, poza tym łatwo zdobywa partnerów na parę nocy. Co ważne, jakkolwiek zmieniałaby się ich wzajemna relacja, wciąż pozostają przyjaciółmi. Która z tych postaci jest ciekawsza? Salander, bo się w tych trzech tomach zmienia. Opornie, bo opornie, ale jednak.

"Millennium", choć to tylko rozrywka, jest w pewien sposób apoteozą mechanizmów demokratycznych. Widzimy tu, jak w łonie służb specjalnych tworzy się nieformalna grupa pozostająca poza wszelką kontrolą i zimnowojenna z ducha. I co? Zostaje ona zdemaskowana i zlikwidowana. W tej sprawie dogadują się: policja, dziennikarze i służby specjalne. W trzecim tomie akcja sięga nawet szczebla premiera Szwecji (obecnego i byłego).

Ale to nie tylko triumf prawa. Także elementarnej przyzwoitości. Bo to w demokratycznej Szwecji mamy niszowy miesięcznik "Millennium", w którym pracują uczciwi, nieprzekupni i inteligentni ludzie, wytrwale dochodzący prawdy. Bywają za to zresztą doceniani: szefowa "Millennium" Erika Berger zostaje naczelną wysokonakładowej gazety codziennej.

Kolejną zaletą trylogii Larssona jest sugestywność w przedstawieniu środowisk, wśród których się rozgrywa. Funkcjonowanie redakcji prasowych, specyficzny język środowiska komputerowców - wszystko to jest tu oddane zajmująco i przejrzyście. Chociaż kto wie, może fachowcy od laptopów śmieją się z tego, jak Larsson objaśnia nam włamy do cudzych twardych dysków i grzebanie w czyjejś poczcie internetowej. Mnie w każdym razie podoba się to, że gdy Salander proponuje jednemu z kolegów hakerów zapłatę za pomoc, ten odpowiada dziecinnie: "Ech, daj spokój, to świetna zabawa".

Wszystkie wymienione dotąd przymioty "Millennium" na nic by się jednak zdały, gdyby Larsson nie miał wyjątkowego talentu narracyjnego. On, jako były dziennikarz, pisze po dziennikarsku: szybko i energicznie. Tempo jego książek napędzają ostro cięte dialogi albo zwarta narracja streszczająco-opisująca. To, że całość jest dzielona na krótkie jak fotograficzne migawki rozdziały, też dodaje jej kopa.

Larsson zręcznie radzi sobie z polifonią - mnóstwem wątków i coraz to nowych postaci. Gdy po kilkudziesięciu stronach wraca do jakiejś figury, robi to tak, żebyśmy wiedzieli, kto zacz i czym się trudni.
Nie stosuje żadnych językowych ozdobników. Jego opisy są konkretne - np. kto założył jaką podkoszulkę - nie ma tu metafor ani piętrowych porównań. To sprawia, że jego proza jest w oczywisty sposób filmowa. Tyle że zrobić dwugodzinny film z 700-stronicowego tomu to zadanie karkołomne: fabułę trzeba w scenariuszu uprościć. Ekranizacja "Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet" pojawiła się w polskich kinach 6 listopada. Na razie jedno jest pewne: dobrze dobrano w niej aktorów do głównych ról - Michaela Nyqvista i Noomi Rapace. 
Szwedzi naprawdę zrobili z tej trylogii niezwykłe i cholernie dobre filmy, a amerykanie zepsuli, przynajmniej pierwszą część. 

Sukcesowi "Millennium" towarzyszy paradoks jego autora. Stieg Larsson (1954-2004) zostawił swoją trylogię w rękopisie. Nie doczekał jej sukcesu. Była z niego trochę odjechana figura - trockista i fan science fiction. Pracował dla agendy ścigającej organizacje o profilu faszystowsko-rasistowskim. Umarł nagle na serce. Niektórzy dopatrywali się w tym czegoś zagadkowego. Gdyby Mikaelowi Blomkvistowi ktoś zaproponował śledztwo w sprawie Larssona, pewnie by się go podjął. 

Trylogię Larssona chwalono za precyzję kryminalno-sensacyjnych intryg, wielowątkowość narracji, psychologiczne portrety czy trafność społecznych diagnoz. Nieomal powszechnie uznano, że trzecia część trylogii jest zdecydowanie najlepsza. Nie będę oryginalny – też tak myślę. I tylko szkoda, że kolejnej już nie będzie. 

Polecam!!!

Link do opinii
Inne książki autora
Millennium. Pakiet Trylogia Millennium:. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet; Dziewczyna, która igrała z ogniem; Zamek z piasku, który runął
Stieg Larsson0
Okładka ksiązki - Millennium. Pakiet Trylogia Millennium:. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet; Dziewczyna, która igrała z ogniem; Zamek z piasku, który runął

Bestsellerowa trylogia kryminalna, wywodząca się z najlepszej szwedzkiej tradycji fikcji i literatury kryminalnej: świetnie napisana, z trzymającą...

Dziewczyna, która igrała z ogniem
Stieg Larsson0
Okładka ksiązki - Dziewczyna, która igrała z ogniem

W kolejnej, po Mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet, części trylogii Millennium główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Seria dramatycznych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

A trenuje dlatego, że to bardzo przyjemne. To się często zdarza ludziom, który dużo trenują. Ciało wytwarza substancje uśmierzające ból, od których można się uzależnić. Po pewnym czasie ma się objawy głodu narkotykowego, kiedy się codziennie nie biega. To niesłychany kop pozytywnej energii, kiedy człowiek daje z siebie wszystko. Prawie tak mocny jak dobry seks.


Więcej

Czuła się jak pionek w grze, której nie była w stanie kontrolować.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Reklamy