Zamieć

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2018-11-14

Najlepsza książka na Gwiazdkę 2018 – wybór jury.

Szok i tajemnica. Kryminalna akcja. Pragnienie wolności. Miłosne uwikłania.

Dlaczego niektórzy znikają?

,,Zamieć Adama Cioczka mnie zachwyciła. Lubię gubić się w zamieci jego bohaterów. Dobrze się tam czuję. W zamieci pragnienia autentyzmu

i spełnienia. Pragnienia wolności. Ludzie, których spotykam w tej zamieci są tajemnicą. Jak każdy z nas". - Andrzej Seweryn

,,Przeczytałem Zamieć z zapartym tchem. Jest to książka, która pochłania czytelnika już od pierwszych zdań. Sposób prowadzenia narracji i sprawność, z jaką Adam Cioczek przeprowadza nas przez kolejne punkty zwrotne, nie pozwala oderwać się od lektury. Każdy kolejny rozdział, tej wielowątkowej historii, ujawnia tajemnice, z którymi autor niezwykle umiejętnie i błyskotliwie konfrontuje swoich bohaterów. Jednocześnie z wielkim wyczuciem opisuje ich rozterki duchowe, prowokując czytelnika do głębokiej i wnikliwej refleksji. Piękna i mądra opowieść o poszukiwaniu miejsca na ziemi, o odkrywaniu sensu życia i własnej tożsamości! Gorąco polecam! - Artur Żmijewski

Zamieć odsłania losy trzech osób, które nagle przepadają bez śladu. Łączy je wspólna nić. Piotr wraz z policją i jasnowidzem poszukuje syna studenta, który nie wrócił z nocnej imprezy; kto ukrywa rzeczywisty przebieg wydarzeń? Po dwudziestu latach pogodnego małżeństwa, Basia tropi życie męża, odkrywając czyny i postawy, których przed jego zniknięciem nie podejrzewała. Janek, wnuk słynnego alpinisty, na kilka dni przed maturą ucieka z domu. Dlaczego narzuca sobie tę przedwczesną, pełną zagrożeń inicjację w dorosłe życie? Książka jest misternym portretem psychologicznym zaginionego i poszukującego. Lustrem, w którym przegląda się złudna i powierzchowna wiedza o naszych najbliższych.

Kup książkę Zamieć

Avatar użytkownika - slk
slk
Zamieć Adama Cioczka jest tym wszystkim, czy miała – i czym mogłaby – być „Nieodnaleziona” Remigiusza Mroza, gdyby najpopularniejszy polski pisarz nie postanowił poruszyć w swej książce zbyt wielu tematów, każdy z nich traktując „po macoszemu”. To poruszająca historia ludzi, którzy zniknęli. To także boleśnie prawdziwa opowieść o tym, co czują ludzie, z życia których ktoś nagle odszedł. I o tym, jak mało wiemy o naszych najbliższych. Scenarzysta „Ojca Mateusza” (wiem, to nie jest najlepsza rekomendacja) otwarcie przyznaje, że zainspirowały go historie prawdziwych ludzi, ale postanowił nieco je zmienić, zmodyfikować, by nie urazić bliskich osób zaginionych i by móc z powodzeniem wypełnić w nich niemal wszystkie luki. Mamy więc chłopaka, który pewnego dnia zniknął bez śladu i zrozpaczonego ojca, który aby go odnaleźć gotów jest niemal na wszystko. Mamy mężczyznę, który miał wyjechać z żoną i córką na zasłużony urlop, lecz zamiast tego po prostu je opuścił. Mamy – wreszcie – chłopaka, który tuż przed maturą uciekł z domu. Jak dalej potoczyły się ich losy? O tym będziemy mieli okazję przekonać się podczas lektury. Zacznijmy od tego, że Zamieć to tak naprawdę kilka powieści w jednej. I nie chodzi tylko o trzy opisane w książce historie. Na pewnym, najbardziej oczywistym poziomie to niemal kryminał ...

Opinie o książce - Zamieć

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2018-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Zamieć” czyta się jednym tchem i z wielkimi emocjami. Autorowi udało się ukazać z detalami świat ludzi, których bliscy zaginęli bez śladu Niepewność okazuje się dla nich bardziej bolesna niż najgorsza prawda, bo trudniej z nią żyć.

Było to moje pierwsze spotkanie z prozą Adama Cioczka. Pierwsze i bardzo udane, zachęcające do sięgnięcia po jego inne utwory.

Bohaterami „Zamieci” są osoby, które nie potrafią poradzić sobie po utracie najbliższych. Jak żyć, gdy nagle znika syn, mąż, brat? Dramatowi niezmiennie towarzyszą też pytania: co naprawdę się stało? dlaczego? czy można było temu zapobiec?
Dodatkowym obciążeniem jest poczucie winy, z którym boryka się każdy z trójki poszukujących.

Co ciekawe, autor nie skupił się jedynie na pozostawionych postaciach. Równie istotni okazują się ci, którzy przepadli. Jednemu z nich pisarz oddał nawet bezpośrednio głos, dzięki czemu mamy okazję spojrzeć na rodzinny dramat z zupełnie innej perspektywy.

Adam Cioczek w mistrzowski sposób buduje napięcie, odsłaniając stopniowo prawdę i łącząc wątki.
Oprócz elementów obyczajowych i psychologicznych w treść wplecione są sensacyjne epizody. Pojawiają się tu też rodzinne tajemnice, wśród których nie brak skrywanych latami sekretów, uprzedzeń, niechęci i kompleksów. Wszystko to tworzy niepowtarzalną mieszankę, która sprawia, że trudno oderwać się od lektury.
Z zapartym tchem śledzi się zarówno perypetie pozostawionych osób, jak i ich próby dochodzenia do prawdy, zwłaszcza że jej odkrywanie nie jest łatwe, nieraz prowadzi na manowce albo jeszcze bardziej komplikuje wcześniejsze ustalenia.

„Zamieć” to powieść bardzo poruszająca, ukazująca niezwykle skomplikowane relacje między członkami rodziny, uświadamiająca i przypominająca, że człowiek jest wielką zagadką i że nie zawsze jesteśmy w stanie dogłębnie go poznać, nawet jeśli żyjemy z nim lub obok niego przez wiele lat.
To również książka o miłości, przyjaźni, lojalności, odpowiedzialności. O pragnieniu wolności i marzeniach, które nieraz zderzają się z szarą codziennością.

Całość napisana jest prostym stylem, ale z dbałością o literackie walory. Bardzo dobrze, naturalnie i sugestywnie wypadają dialogi i monologi wewnętrzne, a to rzadkość w naszej rodzimej współczesnej literaturze.
Nie ma w „Zamieci” miejsca na banał, tanie chwyty i sentymentalizm. To proza bardzo prawdziwa, przekonująca, skłaniająca do głębokich refleksji.
Polecam z czystym sumieniem. BEATA IGIELSKA

Szach-mat
Adam Cioczek0
Okładka ksiązki - Szach-mat

„Szach mat” jest historią rozgrywki, w jaką oskarżony o zabójstwo mordercy swojego syna Edward Chojar wciąga prokuratora Tomasza Brackiego...

Koniec gry
Adam Cioczek0
Okładka ksiązki - Koniec gry

Historia rozgrywki, w jaką podejrzany o zabójstwo mordercy swojego syna Edward Chojar wciąga prokuratora Tomasza Brackiego i adwokata Adama Getza. Tych...