Zamieniec

Zamieniec - opinie o książce

Avatar użytkownika - magdalenardo
magdalenardo
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Instynkt macierzyński to jedna z najmocniejszych sił. Nieustannie zadziwia i zachwyca. Matki dla swych dzieci są w stanie wejść do płonącego budynku, podnieść samochód czy narazić się na inne niebezpieczeństwo, byle tylko ratować potomka. A jak jest z cudzymi dziećmi? Dawno, dawno temu małżeństwo jadące przez las spotkała tragedia. Przechodząca przez las czarownica z rodu trollów postanowiła odebrać parze maleńkie dziecko, w zamian zostawiając jej swojego, maleńkiego trolla. Małżonkowie rozpaczali, szukali swego dziecka, ale na nic się to zdało. Wtedy kobieta postanowiła zaopiekować się trollątkiem, choć ten był brzydki i odrażający. Ta decyzja nie spotkała się z entuzjazmem innych, ludzie oddalali się od kobiety, ostatecznie odszedł także mąż. Kobieta poświęciła wszystko by chronić dziecko czarownicy. Jak wyglądało życie kobiety? Jakie targały nią uczucia? Jak zakończyła się ta historia? Przyznam szczerze, że tej książki nie poleciłabym żadnemu dziecku. Oczywiście postawa kobiety jest godna podziwu (choć i ona miała wątpliwości dotyczące swoich wyborów), ale podejście innych do trollątka było karygodne! To w końcu było tylko dziecko i zasługiwało na dobre i szczęśliwe dzieciństwo, a ludzie traktowali je jak gorsze zło tylko dlatego, że było brzydkie. W zasadzie nie wiem co autorka miała na myśli. Czy to, że dobro popłaca? Że nie powinniśmy odrzucać innych tylko ze względu na ich wygląd? Morał nie jest tutaj oczywisty i jednoznaczny. Ja mam trudność z odczytaniem przesłania, a myślę, że dla dzieci będzie to jeszcze trudniejsze. Może jestem ignorantką i nie potrafię dostrzec sensu tej niewielkiej opowiastki, ale uważam, że nie jest to utwór, który spodoba się dzieciom w wieku szkolnym i myślę, że rodzice tych dzieci też nie byliby usatysfakcjonowani. Treść to nie wszystko. Ilustracje także nie zachęcają. Nie na wszystkich rysunkach można rozpoznać kształty, są rozmazane i niewyraźne. Nie polecam.

Przypadkiem wpadła mi w ręce ta książeczka, podrzucił mi ją syn razem ze swoją córką. Okazało się, że autorką tej opowiastki jest szwedzka pisarka, Selma Lagerlöf - pierwsza kobieta nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. Znałam tylko jedną książkę noblistki "Cudowna podróż", lecz chyba wszyscy ją znają; nawet w tym roku przypomniałam ją sobie i swoim wnukom. Początkowo przeczytałam ją sama, a dopiero po wstępnej weryfikacji przeczytałam wnukom.
Ogólnie to bardzo piękna i mądra opowieść. Można ją trochę porównać do twórczości braci Grimm, chociaż nie do końca.
Jest tu czarownica, są trolle, które zamieniają swoje dzieci na porwane ludzkie niemowlęta. Takie właśnie dziecko nazywa sią zamieniec, gdyż zostało zamienione. Baśniowa opowiastka może nie jest dla małych dzieci, ale przecież w wielu bajkach są różne straszne rzeczy, które teraz próbuje się zmieniać.
Może niepotrzebnie.
Szkoda, że trudno jest dorwać tę książkę, ale może jeszcze doczeka się nowszego wydania.

Cudowna podróż
Selma Lagerlöf0
Okładka ksiązki - Cudowna podróż

Był sobie kiedyś chłopiec o imieniu Nils. Najbardziej lubił spać, jeść i psocić, nie chciał się uczyć, a w dodatku dokuczał ludziom i zwierzętom. Pewnego...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;