Zanim upadnę

Są osoby, dla których dobra jest się gotowym poświęcić wszystko – nawet miłość.Zuza Leszczyńska po pierwszym roku studiów przyjeżdża na wakacje do rodzinnego miasta. Na osiedlu, na którym się wychowała, niewiele się zmieniło. Te same głupie żarty, ta sama paczka znajomych. Niespodziewanie do Zuzy dociera wiadomość o powrocie przyjaciela z dzieciństwa, obiektu szczeniackiego zauroczenia i starszego brata jej przyjaciółki z dawnych lat - Janka Gossa. Mówią, że wpadł w nieciekawe towarzystwo, że handlował narkotykami i że właśnie skończył odsiadkę… Wkrótce ich drogi się przecinają, a Zuza ma okazję, by zweryfikować plotki, a także… własne uczucia do Janka, które z biegiem lat wcale nie osłabły. Tymczasem policja rozpoczyna śledztwo w sprawie szajki dilerów działającej w okolicy, a miasteczkiem wstrząsa dramat – w miejscowym klubie wybucha pożar. Czy ma z tym coś wspólnego mroczna przeszłość Janka?

Informacje dodatkowe o Zanim upadnę:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2023-03-22

Kup książkę Zanim upadnę

Zanim upadnę - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2023-10-08,

Tytuł: " Zanim upadnę"
Autor: Anna Bellon
Data premiery: 22.03.2023r.
Wydawnictwo: Novae Res

Ohh..
Jestem zła, że pozwoliłam tej książce tak długo na siebie czekać!
Bardzo zła!
Historia Zuzy i Janka tak bardzo mnie wciągnęła, że nie chciałam się z nimi żegnać...
To jedna z tych książek, które zostają w pamięci na długo...
Zuza
Studentka.
Wraca do swojego rodzinnego miasta na wakacje.
W mieście nic się nie zmieniło. Praktycznie cały swój wolny czas spędza ze swoim przyjacielem Olkiem i jego paczką. Pewnego razu doszły ją słuchy, że do miasta wrócił Janek razem ze swoją siostrą Kariną. Kilka lat wcześniej zniknęli bez śladu... żadne z nich się nie odezwalo do Zuzy, chociaż byli ze sobą blisko...
Razem z powrotem pojawiły się plotki. "Janek siedział w więzieniu..."
"Nie zadawaj się z nim!"
"Nie rozmawiaj z nim!"
Serio?
Tak łatwo osądzić kogoś drugiej osobie?
Gdzie się pojawiły jakieś rozmowy?
Czy chęć poznania prawdy?
Przecież... tak naprawdę NIKT nie wiedział DLACZEGO Janek był w więzieniu... on wrócił do miasta i zaczął pracę w warsztacie swego wuja. Chciał wyjść na prostą i znów zniknąć, ale...
Zuza pojawiła się w jego życiu znów.
Nigdy nie była mu obojętna.
Tym razem uczucie wróciło silniejsze...
Aczkolwiek.
Demony z przeszłości powrócą i będą chciały bardzo namieszać...
Jak myślicie, czy tej dwójce się uda?
Czy miłość będzie silniejsza niż wszystko dookoła?
Bardzo Wam polecam tę książkę. Jest rewelacyjna pod każdym względem! Poza tym lubie styl autorki i już nie mogę się doczekać jej kolejnej nowości 💜
Znacie Annę Bellon?
Co czytaliście spod jej pióra?

„Do różnych rzeczy człowiek potrafi przywyknąć.”

Dzieciństwo każdego z nas pozostawia w pamięci często nostalgiczne wspomnienia związane z przeżytymi przygodami, znajomościami, radościami, miłymi chwilami, do których zawsze chętnie wracamy pamięcią. Wielu z nas spędziło ten czas na osiedlowych podwórkach, tak jak bohaterowie książki „Zanim upadnę".

Zuzanna Leszczyńska po zakończeniu pierwszego roku studiów, przyjeżdża z Warszawy do swego rodzinnego miasteczka, by spędzić w nim wakacje. Jakie to miasteczko, nie wiadomo, bo nie pada jego nazwa. Zuza zauważa, że niewiele się w nim zmieniło, zwłaszcza na osiedlu, w którym się wychowała. Zawsze była typem dziewczyny, która lubiła przebywać w gronie chłopaków, dlatego ma wśród nich zaufanych przyjaciół. Jednym z nich jest Olek, z którym łączą ją braterskie więzi. Gdy spotyka się z nim i pozostałymi chłopakami, czyli Piotrkiem, Arkiem i Marcinem, dowiaduje się, że do miasteczka wrócił Janek Goss. Przyjechał z Gdańska do mieszkania po babci, które mieści się w bloku obok tego, w którym mieszka też Zuza. Wokół Janka krążą niezbyt mu przychylne plotki, gdyż wszyscy wiedzą, że siedział przez rok w więzieniu. I mimo, że od tamtego czasu minęło kilka lat, ten fakt cały czas kładzie się cieniem na jego wizerunku. Mimo to próbuje na nowo poukładać swoje życie.

Bardzo podobało mi się, że akcja została osadzona w środowisku tzw. blokowisk, pokazując ich charakterystyczny klimat, ludzi związanych z takim miejscem zamieszkania, ich wzajemne relacje i życie. To takie małe lokalne środowiska, w których mieszkańcy wiedzą prawie wszystko o sobie i trudno coś przed nimi ukryć. Bohaterowie są zwyczajni, jakby wyjęci z prawdziwego życia, naturalni, więc bardzo szybko wnikamy w ich osobowości, towarzyszymy w rozterkach obserwując, jakie będą podejmowali decyzje i co z tego wyniknie.

Druga sprawa, która przemawia na plus, to narracja prowadzona z dwóch perspektyw. Dzięki takiej konstrukcji dane jest nam poznawać mentalną stronę osobowości głównych bohaterów, a to z kolei pozwala lepiej ich zrozumieć. Dotyczy to szczególnie Janka, który w pewnym momencie swojego młodego życia pogubił się i teraz zbiera tego konsekwencje.

Jedyną rzeczą w zamyśle budowania poszczególnych epizodów, która mnie irytowała, były cytaty utworów na początku każdego rozdziału. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby były one w języku polskim, a przynajmniej gdyby zamieszczone zostały tłumaczenia, chociażby na dole strony.

Początkowo niewiele się działo, gdyż głównie obserwujemy Zuzkę i jej regularne chodzenie na basen, a także spotkania z przyjaciółmi, więc trudno tu mówić o jakiejś akcji i jej zwrotach. Na szczęście wkraczają też inne wątki, także te związane z Jankiem, więc fabuła robi się stopniowo coraz pełniejsza i wciągająca. Jednak dopiero w ostatnich rozdziałach emocje i napięcie wzrosły, gdy do drzwi Janka zapukała przeszłość.

„Zanim upadnę” to powieść, którą czyta się lekko, ale porusza ona trudne tematy. Na pierwszy plan wysuwa się sytuacja Janka, któremu ciąży opinia kryminalisty, gdyż życie tak się potoczyło, że wylądował za kratkami. Nie jest mu łatwo stanąć na nogi, gdyż nikt nie chce go przyjąć do pracy wiedząc, że miał do czynienia z prawem. Pomocną dłoń wyciągnął do niego wujek zatrudniając go w swoim warsztacie samochodowym. Wraz z poznawaniem jego natłoku myśli coraz bardziej zaczynamy się z nim jednoczyć i wspierać w dążeniu do uwolnienia się z okowów przeszłości. Nikt z osądzających nie pokusił się o dokładniejsze zbadanie sprawy, by dowiedzieć się, co się stało i co takiego zrobił chłopak, lecz od razu zostaje zepchnięty w opinii publicznej na margines społeczny.

Jedynie Zuza, mimo że targana wątpliwościami, przestrzegana przez najbliższych i przyjaciół, postanawia sama je zweryfikować. I to bardzo mnie w niej ujęło, że nie odpuszczała i drążyła temat. Jest ona postacią, której nie da się nie lubić, gdyż wzbudza sympatię swoja postawą i wiarą, że w obecnej wersji dorosłego Janka, skrywa się jej dawny przyjaciel z dzieciństwa. Wprawdzie czasami zachowywała się zbyt nieufnie, czemu nie można się dziwić, ale wykazała się dojrzałością zawierzając swemu sercu i będąc gotową zawalczyć o miłość, nawet wówczas, gdy Janek nie widzi dla nich przyszłości.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2023-04-15, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Lubicie historie z drugim dnem?

Główna bohaterka to studentka Zuza Leszczyńska, która spędza wakacje w rodzinnym mieście. Podczas spotkania z paczką znajomych dowiaduje się, że Janek Goss siedział w więzieniu za handel narkotykami. Zuza dawniej podkochiwała się w starszym bracie swojej przyjaciółki. Gdy ich drogi przecinają się Zuza wbrew ostrzeżeniom innych spotyka się z Jankiem. Wkrótce w miejscowym klubie wybucha pożar, a policja rozpoczyna śledztwo w sprawie dilerów działających w okolicy. Czy Janek jest w to zamieszany?
Co ukrywa Janek?
Jeśli jesteście ciekawi jak zakończy się historia Zuzy i Janka to sięgnijcie po tę książkę.

Świetna historia z bardzo wciągającą fabułą. Tajemnice z przeszłości, wątek kryminalny, plotki, zakazana miłość, romans. Kreacja bohaterów bardzo realna. Autorka udowadnia nam, że ocenianie kogoś przez pryzmat błędów z przeszłości jest bardzo krzywdzące. Każdy popełnia błędy. Warto zaryzykować, zaufać, dać drugą szansę i otworzyć serce dla drugiego człowieka. Śledziłam losy bohaterów z ciekawością i przewracałam kartkę za kartką. Nie nudziłam się ani przez chwilę. Przeczytałam tę książkę w szybkim tempie.
Autorka ma lekki styl i dostarczyła mi mnóstwo emocji.
Gwarantuję Wam, że będziecie zachwyceni tą książką.
Spędziłam przyjemny wieczór.

🔥Recenzja premierowa patronacka💖

Premiera 22.03.2023 r.

Współpraca reklamowa @wydawnictwo_novaeres @anna_bellon

„Zanim upadnę” – Anna Belon

Chwile beztroski. Ciepły dotyk. Tajemnice. Zbrodnie. Mroczna przeszłość. Piękne uczucie jakim jest miłość. Namiętność. Strach. Przyszłość, która stoi pod znakiem zapytania.

Zuza wraca do domu, ale i tak niedługo wyjedzie. Spędza czas ze znajomymi i swoim najlepszym przyjacielem. Są nierozłączni i świetnie czują się w swoim towarzystwie. Zuza spędza czas na różnych aktywnościach, spędza miłe chwile z rodziną i po prostu odpoczywa. Relaksuje się i stara się wyczyścić umysł. Pojawienie się Janka zaburza cały jej plan. Zaczyna się sieć kłamstw i przyjemności. Zuza to kobieta, która nie ocenia innych przez pryzmat ich przeszłość tylko serca, która teraz jej okazuje. Pomimo, że ma wiele sygnałów od innych, że powinna asie od niego trzymać z daleka, to nie potrafi, każdy gest sprawia, że pragnie go bardziej.

Janek wraca do miasta i zaczyna pracować w warsztacie. Nie szuka kłopotów, żyje spokojnie, ale niestety przeszłość ciągnie się za nim i nie pozwala o wszystkim zapomnieć. Ciągłe podejrzenia niszczą mu życie. Przykro jest to jak uważa, że nie zasługuje na szczęście, ale mała cząstka niego pragnie znaleźć te szczęście. Z jednej strony zachowawczy ale i błyskotliwy. Umie zadbać o swoich najbliższych, nawet jest w stanie zrobić wiele rzeczy by ich chronić. To dobry chłopak, który się po prostu pogubił.

Spotykanie i to potajemne bardzo ich nakręca i sprawia, że czekanie na to to miła tortura. Rozmowy i wzajemne wsparcie sprawiają, że ta dwójka staje się sobie coraz bliższa. A gdy dojdą namiętne noce, to już nie będzie tak łatwo ich rozdzielić. Sceny są wyważone i ze smakiem. Delikatne ale rozbudzające wyobraźnię.

Autorce udało się przekazać to, że nie ma co oceniać człowieka po jego przeszłości. Jeden błąd nie oznacza, że jest złym człowiekiem. A gdy wyrażą zmiany to w ogóle nie powinno się go czepiać. A nieodrzecznie domysły tylko jeszcze bardziej gnębią tego człowieka. Zuza zachowuje się bardzo wyrozumiale i stara się poznać Janka nie przez pryzmat jego przeszłości.

Do tego dochodzą emocje i uczucia, które czuć miedzy nimi. Będą momenty śmiechu, bo Zuza i jej przyjaciele to małe łobuzy, będzie uroczo i romantycznie, ale także groźnie i z bólem. Jeśli macie ochotę na historię o zwykłych ludziach, którzy pragną jedynie bycie razem i poczucia spełnienia to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Idealna pozycja na leniwy wieczór przy lampce winka, bo autorka stworzyła zwykłych ludzi ze zwykłym zżyciem ale z niezwykłymi uczuciami i bolesnymi przeżyciami.

10/10

Zuza wraca do rodzinnego miasta na wakacje. Aktualnie studiuje w Warszawie, ale chętnie odwiedza rodziców. Ma tu paczkę kumpli i najlepszego przyjaciela Olka. Dni mijają jej leniwie na spotkaniach z przyjaciółmi. Pomaga też mamie w pracy, która prowadzi własną kwiaciarnię.

Do Zuzy dociera informacja, że do miasta przyjechał też brat jej przyjaciółki z dzieciństwa. Z nim również spędzała mnóstwo czasu, jednak ich kontakt urwał się na kilka lat. Wszyscy przestrzegają dziewczynę przed Jankiem, który ma za sobą odsiadkę. Co więcej, w mieście nagle zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Handel narkotykami, morderstwo, podpalenie klubu to tylko część z nich. Zuza coraz bardziej zbliża się do Janka. Wierzy w jego niewinność, choć wielu go podejrzewa w związku z mroczną przeszłością. Ale jaka jest prawda? Kto za tym wszystkim stoi?

"Zanim upadnę" Anny Bellon to powieść New Adult. Mamy tu do czynienia z romansem i mocno rozbudowanym wątkiem kryminalnym. Autorka pokazuje żeby nie oceniać po pozorach. Przedstawiła też siłę plotki w małomiasteczkowym społeczeństwie oraz to, że każdy zasługuje na drugą szansę. Ta historia jest bardzo życiowa i nieprzerysowana. Choć muszę przyznać, że osobiście miałam problem, żeby do końca się w nią wczuć. Brakowało mi chemii między bohaterami i jasnego wytłumaczenia przeszłości Janka. Za to bardzo podobał mi się styl autorki, dzięki czemu szybko przeczytałam całość. Na uwagę zasługuje też sama oprawa. Każdy rozdział poprzedzony jest cytatem z piosenki, a całą playlistę można odsłuchać po zeskanowaniu kodu na książce.

To tylko moje przemyślenia odnośnie tej książki, więc zachęcam Was do lektury.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2023-04-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

Ludzie mają to do siebie, że zbyt łatwo oceniają drugiego człowieka przez pryzmat popełnionego przez niego błędu. Nie znają okoliczności, powodów, a wydają osądy, skreślają go, traktują jako tego złego. To wielce niesprawiedliwe, nieprawdaż? Przecież każdy może zbłądzić. Ważne, by potrafić wyciągnąć odpowiednie wnioski i wyrazić chęć zmiany. Życie w małym miasteczku z przyklejoną łatką skazańca jest bardzo trudne. Podobało mi się podejście do całej sprawy Zuzy. Wykazała się dojrzałością, bo choć z jednej strony Janek budził w niej przerażenie, to jednak chciała poznać i zrozumieć tego intrygującego chłopaka oraz to, jaki jest tu i teraz. Ale z drugiej strony, mimo iż była już pełnoletnia, bała się powiedzieć o nim rodzicom.

"Nigdy nie pociągał mnie facet, który pod każdym względem był niewłaściwy. Niewłaściwy z punktu widzenia rodziców, którzy chcieli dla mnie chłopaka takiego jak Olek."

Anna Bellon poprzez tę historię doskonale pokazuje, jak miłość potrafi wpływać i odmieniać życie człowieka. Wszystko to, co złe zostaje zepchnięte gdzieś głęboko w tył głowy. Uświadamiamy sobie, że mimo popełnionych błędów, posiadania wad i słabości, każdy z nas jest wartościowy, że zasługuje na miłość. Trzeba tylko pozwolić sobie na szczęście.

"Są osoby, dla których dobra jest się gotowym poświęcić wszystko - nawet miłość."

Podczas lektury towarzyszyły mi duże emocje. Były momenty wzruszające, ale również i te zabawne. Pojawił się także interesujący i świetnie poprowadzony wątek kryminalny. Ogólnie wszystko w punkt wyważone.

"Nie wyobrażałam sobie, żeby miał się w coś mieszać. Nie po tym, jak widziałam blizny na jego rękach i przerażenie w oczach, gdy obudził się z koszmaru. Nie mógłby."

"Zanim upadnę" to pełna emocji historia, w której chwile beztroski, pięknego uczucia, namiętności i przyjaźni przeplatają się z tajemnicami, strachem, mroczną przeszłością i zbrodniami. Przyszłość zaś rysuje się w niepewnych barwach. Jeśli jesteście ciekawi, czy Zuza i Janek będą razem - sięgajcie śmiało!

Grzeszne Święta
Anna Bellon0
Okładka ksiązki - Grzeszne Święta

Zbiór gorących opowiadań na zimne wieczory. Za oknami mróz, z daleka słychać dzwonki przy saniach, śnieg skrzypi pod butami, a w ciepłym wnętrzu, rozświetlonym...

Bądź przy mnie
Anna Bellon0
Okładka ksiązki - Bądź przy mnie

Czwarty tom bestsellerowej serii The Last Regret, którą pokochały tysiące czytelniczek. Pełna emocji i muzyki opowieść poruszy Twoje zmysły i serce...