Zanim zostaniesz sędzią. O sędziowskiej pasji i sumieniu

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Prawo
ISBN: 978-83-956802-1-2
Liczba stron: 152
Język oryginału: Polska

Ocena: 6 (1 głosów)

Zaskakujące, jak wiele treści może zawierać się w tak niewielkiej książeczce… Dariusz Czajkowski – sędzia z blisko trzydziestoletnim stażem – w sposób maksymalnie skondensowany przedstawia istotę wykonywanego zawodu, obrazując ją przykładami spraw, w których orzekał. Stara się wykazać, że zawód sędziego można wykonywać z pasją i w całkowitym oddaniu uniwersalnym, humanistycznym zasadom.

Książka adresowana jest w pierwszej kolejności do młodych kandydatów do zawodu sędziowskiego. Prosty, pozbawiony prawniczego żargonu język czyni lekturę atrakcyjną również dla nieprawnika.

Narrację znakomicie uzupełniają korespondujące z treścią rysunki autorstwa sędziego Arkadiusza Krupy.

źródło opisu: materiały Wydawnictwa Wysoki Zamek

źródło okładki: materiały Wydawnictwa Wysoki Zamek

Tagi: prawo sędzia poradniki

Kup książkę Zanim zostaniesz sędzią. O sędziowskiej pasji i sumieniu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zanim zostaniesz sędzią. O sędziowskiej pasji i sumieniu

Ciekawy poradnik dla przyszłych sędziów, ale dla takiego prawniczego laika jak ja również znajdzie się wiele przydatnych i, myślę, pouczających kwestii.

Autor w sposób jasny i konkretny przedstawia ścieżkę kariery zawodowej przyszłego sędziego RP. Ponadto ukazuje kilka interesujących sytuacji na sali rozpraw i wyroków sądowych, które miały miejsce w trakcie jego prawie trzydziestoletniej kariery zawodowej (prokuratora oraz sędziego).
Uświadamia również czytelnika jaki sędzia powinien być, jego mentalność. A także jak ważne jest by Sądy były niezależne i niezawisłe.

Przyznam się szczerze, że po tej krótkiej lekturze (liczy ona ok.150 stron okraszonych dość zabawnymi i trochę ironicznymi ilustracjami) uzmysłowiłam sobie kilka ważnych (jak dla mnie) spraw:
1. Zawód sędziego jest niesamowicie trudny oraz odpowiedzialny.
2. Droga kariery zawodowej przyszłego sędziego jest długa i ciężka. Podziwiam wszystkich kandydatów, na ten jakże zaszczytny urząd, za ich wytrwałość w dążeniu do celu.
Ja bym pewnie odpadła już na pierwszym roku studiów prawniczych (z racji mojej umiejętności uczenia się na pamięć wielu rzeczy oraz pamięci wzrokowej; No niestety, na studiach prawniczych wkuwanie nie jest mocną stroną studenta. Trzeba logicznie myśleć i umiejętnie rozwiązywać kazusy).
3. Będąc sędzią trzeba być dość spostrzegawczym i wnikliwym; orzekać zgodnie z własnym sumieniem oraz pamiętać, że każda sprawa każdego Człowieka jest ważna.

Dodatkowo książka wzbogacona jest w kserokopie nagród (dyplomów), które otrzymał Pan Czajkowski będąc sędzią, a także listów od osadzonych w areszcie czy skazanych (na marginesie miłych i komplementujących sędziego:)).

Przytoczone sprawy, z którymi miał autor do czynienia również ciekawe, choć czasem mocno bulwersujące. Nie chcę zbytnio spojlerować, ale na pewno warto sięgnąć po tę lekturę. Szybko i przyjemnie się ją czyta. Jestem w pełni usatysfakcjonowana jej treścią:) Zdecydowanie polecam.

Książka przeczytana w ramach wyzwania "Olimpiada czytelnicza 2020" org.przez Pośredniczkę książek.

Link do opinii

Kup książkę Zanim zostaniesz sędzią. O sędziowskiej pasji i sumieniu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Król Myszy
Cienie Paryża
Paulina Kuzawińska
Cienie Paryża
Pokaż wszystkie recenzje