Żarna niebios

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2014-03-21

Nic, co anielskie, diabelnie nie jest nam obce.

Te żarna przemielą Waszą wiarę w zaświaty. Aniołowie paktują z diabłami. Grzeszą pychą. Piją, bywają w burdelach i kasynach. Knują, zabijają, umierają.  Z niebiańskiej doskonałości pozostał im tylko doskonały wygląd.

Stworzeni na obraz i podobieństwo człowieka, mają nasze słabości. Jak anioł ćpun uzależniony od trawki z Fatimy, anioł stróż czujący niechęć do człowieka, którym przyszło mu się opiekować czy anioł zagłady, który nieszczególnie lubi niszczyć.

Nie inaczej z mieszkańcami piekieł. I oni są do bólu... ludzcy. Nic dziwnego, skoro wyszliśmy spod ręki tego samego Boga.

Spis opowiadań: Światło w tunelu, Dopuszczalne straty, Sól na pastwiskach niebieskich, Zobaczyć czerwień, Kosz na śmierci, Smuga krwi, Żarna niebios, Wieża zapałek, Gringo, Beznogi tancerz.

Kup książkę Żarna niebios

Opinie o książce - Żarna niebios

Sięgnęłam po książkę po przeczytaniu ,,Siewcy wiatru" i obu części ,,Zbieracza burz". Książki były w porządku ale nie zachwyciły mnie tak bardzo jak niektórych. Nie rozumiejąc nadal szału Kossakowskiej sięgnęłam po opowiadania ,,Żarna niebios". Ich akcja dzieje się przed wydarzeniami z Siewcy. Opowiadania można podzielić na gorsze i lepsze. Niektóre całkiem przyjemnie się czytało, inne trochę mniej. Nadal nie poczułam szału tych książek. Znów mnie denerwowały słodkie przezwiska aniołków i niekiedy ich charaktery. Również humor książki nie bawił mnie aż tak jak niektórych ale uszło. W każdym z opowiadań dowiadujemy się trochę więcej o tym jak wygląda świat stworzony przez Maje Lidie Kossakowską. W zbiorze znajdują się następujące niedługie opowiadania: 1. ,,Światło w tunelu" - już to pierwsze opowiadanie trochę zniechęciło mnie do książki. Pomysł dobry na lekką komedie gdzie dwoje aniołów nagle porywa dusze niedawno zmarłego człowieka. Okazuje się, że pilnie potrzebują chirurga. Sytuacja niby zabawna, ciągłe kłótnie i żarty jednak miejscami bywa lekko irytująca i nudnawa. Dla osób, które nie czytały pozostałych książek może być jedynie zaskakujący fakt, że życie po śmierci to całkiem niezły burdel. 2. ,,Dopuszczalne straty" - przy drugim opowiadaniu również zaczęłam żałować, że nie zaczęłam od tej książki, bo nic nowego dla znawców tematu za bardzo nie wnosi. Ot główny wątek fabuły wyjaśniony. 3. ,,Sól na Pastwiskach Niebieskich" - trochę ratuje sytuację, bo mamy tu nowa historię na dodatek piękną i wzruszającą o miłości. Poznajemy lepiej życie aniołów a w szczególności bardzo ciekawej postaci Ariela. 4. ,,Zobaczyć Czerwień" - całkiem niezłe, znacznie lepiej poznajemy oblicza Głębian. Nawet wśród demonów pojawiają się różne charaktery. Wśród nich oczywiście i te najgorsze. Świetna postać Lilith ;). 5. ,,Kosz na Śmierci" - również ciekawe, chociaż mogło być bardzo rozbudowane, tym razem akcja na Ziemi, o człowieku który ujrzał mieszkańca niebios i zaczął tworzyć o nim komiks, na końcu dostaje ciekawą propozycję. 6. ,,Smuga Krwi" - to również całkiem ciekawe opowiadanko. Przedstawiający smutną wizję świata, nie każdy dobry uczynek jest bowiem doceniony ale też nie każdy mieszkaniec piekła jest nieczułym stworzeniem. 7. Tytułowe ,,Żarna Niebios"- znów nawiązanie do wątku z ,,Dopuszczalnych strat" i wpleciony wątek dziewczyny, która zwiedza świat zmarłych. . Po tytułowym opowiadaniu spodziewałam się czegoś ciekawszego. 8. ,,Wieża Zapałek" - tu znów dowiemy się trochę o aniołach stróżach. Całkiem przyjemnie się czyta. ,,Realizowanie ambicji przypomina budowanie wieży z zapałek. Nie chodzi o to, co chcesz zrobić, ale o to, aby ci się udało. Wystarczy położyć o jedną zapałkę za dużo i wszystko diabli biorą. Zrozum, nie ma znaczenia, jaka jest wysoka. Ważne, aby wszyscy wiedzieli, że to wieża, a nie kupa rozsypanych patyków." 9. ,,Gringo" - po poważniejszym tworze mamy znów bardziej humorystyczny. Sama fabuła tez jest niczego sobie. 10. ,,Beznogi Tancerz" - a tutaj dużo się nie rozpisując mamy prolog ,,Siewcy Wiatru". Ogółem opowiadania nie są złe ale nie porywające. Podpowiem jedno, żeby zacząć przygodę z ,,Zastępami Anielskimi" właśnie od tej książki. Dodatkowo pojawia się wtedy taki fajny element zaskoczenia, którego ja w większości opowiadań zostałam pozbawiona.
Całość czyta się dość przyjemnie, świat Nieba, Głębi czy Limbo i ich mieszkańców wydaje nam się bliski i ani się człowiek obejrzy a zaczyna sympatyzować z bohaterami, nawet tymi któzy teoretycznie powinni być źli (jak choćby Lampka) :-) Mały minus za nierówność stylu opowiadań - tzn, są w tym zbiorze obowiadania bardzo dobre (jak tytułowe "Zarna Niebios"), ale są też opowiadania słabiutkie. Jednak po przeczytaniu stwierdzam ich na pewno sięgnę kiedyś po kontynuację.
Fantastyczny zbiór opowiadań ze świata Aniołów i Głębian. Niektóre dotyczą wcześniejszych losów bohaterów równie genialnego "Siewcy wiatru". Autorka wspaniale operuje słowem i emocją dzięki czemu nie dość że nie można odłożyć książki dopóki się nie dowie co będzie dalej, to na dodatek wcale nie chce się tego robić. Czyta się błyskawicznie i bardzo płynnie. Ani się człowiek obejrzy, a tu już koniec opowiadania.
Skoro "Siewca..." mi się podobał, trudno by nie spodobały mi się "Żarna..." Antologie ostatnio mnie zawodzą, a mimo to, sięgam po nie ciągle. Cóż, "Żarna niebios" nie zawiodły. Krótkie opowiadania stanowiące integralne cz. "Siewcy..." lub nie, nie tylko mnie ubawiły, ale też przeniosły w dobrze wykreowany przez Kossakowską świat aniołów i demonów. W zasadzie nie mam zbyt wiele do powiedzenia o tej lekturze, była dobra ;) Polecam tym, którzy zatęsknili za "Siewcą" : P Bądź, tym, którzy niekoniecznie od razu "Siewcę" chcą czytać. Dzięki "Żarną niebios" można stopniowo poznać różne aspekty świata skrzydlatych i Głębian :) źr. moja opinia http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48826/zarna-niebios/opinia/16826625
Avatar użytkownika - GabrielVinci
GabrielVinci
Przeczytane:2019-11-20, Ocena: 3, Przeczytałem, SF, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2018-04-19, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Pomysł fajny, ale ma wrażenie chaosu w treści. Czuję się zainteresowana ale nie jestem zachwycona.

Avatar użytkownika - slownyswiatseraf
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Obrońcy Królestwa
Maja Lidia Kossakowska0
Okładka ksiązki - Obrońcy Królestwa

Zbiór opowiadań o aniołach i demonach, które wędrują w scenografii wielkich miast a w Limbo, pomiędzy Niebem i Piekłem, toczą skomplikowaną walkę o władzę...

Zakon Krańca Świata t. 2
Maja Lidia Kossakowska0
Okładka ksiązki - Zakon Krańca Świata t. 2

Lars Bergson jest Grabieżcą u szczytu sławy i możliwości, swobodnie poruszającym się między wymiarami, jednak nic nie trwa wiecznie. Tym razem szczęście...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło