Zarządzanie ryzykiem bankowym

Układ książki Zarządzanie ryzykiem bankowym i sposób przekazu materiału jest typowy dla podręczników akademickich, a równocześnie uwzględnia potrzeby praktyków. W celu przybliżenia omawianych zagadnień przytoczone są przykłady banku średniej wielkości o uniwersalnym profilu działania. Czytelnikom unaocznią one rzeczywiste sytuacje i uwarunkowania, w jakich podejmowane są decyzje w bankach.

Autorzy w kompleksowy sposób spojrzeli na problematykę ryzyka, prezentując jego istotę i klasyfikację, metody pomiaru i szacowania, międzynarodowe standardy i regulacje nadzorcze (głównie Bazylea 2 i Bazylea 3), najważniejsze aspekty organizacji procesu zarządzania ryzykiem, źródła i bazy danych, a także - w szerokim zakresie - metody stosowane do oceny ryzyka (kredytowego, struktury bilansu, rynkowego oraz operacyjnego). Podsumowaniem jest rozdział dotyczący zintegrowanej oceny ryzyka i efektywności działalności banku. W Aneksie zaprezentowano najczęściej wykorzystywane koncepcje wyceny instrumentów finansowych.

Książka pod redakcją prof. Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej, wybitnej specjalistki w dziedzinie bankowości, daje pełny obraz ryzyk istotnych dla funkcjonowania banku. Autorzy, z których większość poza dorobkiem naukowym ma odpowiednie doświadczenia praktyczne, prezentują zagadnienia potrzebne do całościowego zrozumienia problematyki zarządzania ryzykiem w sposób tak przejrzysty, że publikacja może być zarówno podręcznikiem dla osób rozpoczynających naukę, jak i ciekawą lekturą dla znawców przedmiotu, którym posłuży do uporządkowania wiedzy i umiejscowienia jej w szerszym kontekście.

dr hab. Ryszard Kokoszczyński, profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Obowiązkowy, bardzo dobry podręcznik dla studentów i pracowników zajmujących się finansami, bankowością i zarządzaniem. Wiele na jego lekturze także skorzystają regulatorzy i nadzorcy. Zespołowi autorów należą się gratulacje i podziękowania, bowiem aktualizacja wiedzy w czasach intensywnych przemian ma ogromne znaczenie.

Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich

Ta wyjątkowa książka przedstawia kwestie związane z zarządzaniem ryzykiem w sposób kompleksowy, nawiązując do najnowszych wydarzeń na rynkach finansowych i propozycji nowych rozwiązań regulacyjnych. Praktyczne przykłady technik oraz sposobów oceny i ograniczania ryzyka, a także błędów popełnianych w procesie zarządzania nim, mogą być pomocne w bieżącej praktyce bankowej. Zamiast uczyć się na własnych błędach, lepiej poznać cudze i ich unikać.

dr Krzysztof Markowski, Prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej SA

Ciekawa pozycja w kompleksowy, jednakże przystępny sposób prezentująca najważniejsze aspekty zarządzania ryzykiem w instytucji finansowej. Godna polecenia lektura, zarówno dla osób rozpoczynających swoją znajomość z bankowością, jak i praktyków poszukujących syntetycznej prezentacji podstaw tematu. Podręcznikowe podejście, którego brakowało na rynku.

Paweł Preuss, Partner, Ernst & Young

Informacje dodatkowe o Zarządzanie ryzykiem bankowym:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2012-09-07
Kategoria: Edukacyjne

Kup książkę Zarządzanie ryzykiem bankowym

Zarządzanie ryzykiem bankowym - opinie o książce

Weekendowy Atlas Polski + Kraków - przewodnik kieszonkowy
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Weekendowy Atlas Polski + Kraków - przewodnik  kieszonkowy

Weekendowy atlas Polski odbiega od klasycznej konwencji atlasu geograficznego. Kartograficzne przedstawienie danego obszaru kraju połączono z częścią przewodnikową...

Encyklopedia polityczna. Tom 1
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Encyklopedia polityczna. Tom 1

W tomie pierwszym Encyklopedii Politycznej, Czytelnik otrzymuje zestaw haseł opisujących główne kategorie myśli politycznej: pojęcia, doktryny i formy...

Pomoc domowa. Sekret
Frieda McFadden