Zatańczyć czeczotkę

W życiu Aleksandry, zaabsorbowanej całkowicie studiami paleontologicznymi i opieką nad czternastoma psami, mężczyźni nie odgrywają żadnej roli. Nie zamierza jednak rezygnować z radości macierzyństwa i z właściwą sobie skrupulatnością udaje się na poszukiwanie odpowiedniego kandydata na ojca. Niestety, szybko się przekonuje, że jest to trudne i głęboko frustrujące zadanie. Dla Claudii, pragnącej zatrzymać przy sobie wspinającego się po szczeblach kariery młodego polityka, dziecko jest jedynie środkiem do celu. Mała Amanda okazuje się jednak błędną inwestycją, która nie spełniła pokładanych w niej nadziei i Claudia nie znajduje dla niej miejsca w swoim życiu. Tym żarliwiej Amanda pragnie odnaleźć nieznanego jej ojca. Mieszkającej w Niemczech ciotce Aleksandry coraz trudniej jest zrozumieć nową polską rzeczywistość. Z goryczą musi przyznać, że „życie ją wyprzedziło”: świat jej dzieciństwa znika kawałek po kawałku i nikt już na nią nie czeka. Jan, jej czternastoletni syn, czuje się natomiast wśród chaotycznej, ale pełnej fantazji polskiej rodziny w swoim żywiole. Tylko z jej strony może oczekiwać poparcia, kiedy założony przez niego Front Wyzwolenia Krasnali zostaje uznany za organizację wywrotową i początek kryminalnej kariery.

Informacje dodatkowe o Zatańczyć czeczotkę:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2002-10-24
ISBN: 83-7337-255-5

Kup książkę Zatańczyć czeczotkę

Zatańczyć czeczotkę - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2022-12-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Równolegle prowadzone historie. Amanda ma 15 lat i postanawia odnaleźć ojca, o którym jej matka nigdy nie wspominała. Śledztwo odnosi efekt, ale ojciec wcale nie zamierza dac z siebie więcej ponad pieniądze. Aleksandra próbuje uwodzić mężczyzn, aby tylko zajść w ciążę. Nie jest to jednak taka prosta sprawa. Aż zupełnie przypadkiem spotyka rosjanina, który jako dzieciak kochał się w niej. Aleksandra rodzi syna, a pół roku później znów... trafia na jego ojca, Anatolija:)

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2011-10-23, Ocena: 3, Przeczytałam,

Książka jest kontynuacją powieści „W poszukiwaniu zapachu snów” chociaż można ją z powodzeniem czytać jako zupełnie odrębną powieść.
Główną bohaterką książki jest Aleksandra – siostrzenica narratorki i głównej bohaterki powieści „W poszukiwaniu zapachu snów”. Inteligentna i spostrzegawcza dziewczyna o dobrym sercu i wielkiej empatii jest studentką Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się schorowanym staruszkiem – emerytowanym wiejskim nauczycielem, uwielbia psy i wykopaliska, a od pewnego czasu pragnie zostać matką i postanawia znaleźć ojca dla swojego przyszłego dziecka. Po  wielu perypetiach spotyka przypadkiem  dawnego kolegę z dzieciństwa – Rosjanina Tolę, który zostaje ojcem jej dziecka. Dziewczyna utrzymuje swoją ciążę w tajemnicy i zwierza się dopiero swojej ciotce, do której jesienią przyjeżdża do Niemiec. Aleksandra nie przyznaje się przed rodziną, kim jest ojciec jej dziecka.

Czy tajemnica zostanie odkryta i czy Tola dowie się o istnieniu jego syna Witolda?

W główny wątek wpleciony został obraz współczesnych Niemiec i Polski – krajów widzianych  oczyma Polki od lat mieszkającej w Niemczech, która nieustannie krąży pomiędzy  miejscem swojego zamieszkania i Łosinkiem – małą wsią, skąd pochodzi. Jej czternastoletni już syn Jan dużo lepiej adaptuje się w nowej rzeczywistości, natomiast jego mama ciągle poszukuje swojego miejsca na ziemi krytykując zmiany polityczne jakich doświadcza. Kobieta tęskni za przeszłością, która już nie powróci mając świadomość, że coś ją w życiu ominęło.

Dużym plusem jest wprowadzenie do fabuły szerszej wzmianki na temat wykopalisk i samej pracy archeologów, która naprawdę może zaciekawić.

Nie jestem zachwycona tą powieścią, chociaż muszę przyznać, że  posiada momenty humorystyczne i chwilami bywa naprawdę wzruszająca.

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2003-09-20, Ocena: 3, Przeczytałam,
Czas tarantul
Iwona Menzel0
Okładka ksiązki - Czas tarantul

Czas tarantul staje w jednym szeregu z takimi książkami jak Kabaret czy Mefisto. Niemcy nie chcieli widzieć, wiedzieć ani słyszeć tego, co działo się z...

Nie chodź ciemną doliną
Iwona Menzel0
Okładka ksiązki - Nie chodź ciemną doliną

W jakim momencie Agnieszka przypieczętowała swój los? Czy była to chwila, w której w piwiarni pani Baumkotter zapytała Hagena: Vous etes...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;