Zdjąć Polskę z krzyża

Bez przebaczenia - laicka spowiedź Polaka w XXI wieku!

Penitent: Janusz Palikot. Spowiednik: Cezary Michalski

Janusz Palikot i Cezary Michalski, dwaj ,,ludzie po przejściach", spierają się, czy trzeba w Polsce walczyć z Kościołem i religią (Janusz Palikot), czy raczej z ich patologiami (Cezary Michalski).

Palikot tłumaczy, dlaczego nie poddał się ,,urokowi papieża Franciszka" i pozostaje konsekwentnym przeciwnikiem Kościoła i religii, które uważa za główną przeszkodę na drodze Polaków do Europy i nowoczesności. Czyni też Kościół odpowiedzialnym za osłabienie w Polsce świeckiego państwa, niszczenie świeckiego kapitału społecznego oraz  ,,skarlenie i zdziecinnienie wiernych".

Dla Michalskiego Palikot jest współczesnym polskim ,,Atyllą, Biczem Bożym", będącym odpowiedzią na błędy i patologie polskiego Kościoła. Ponad półtora miliona Polaków, którzy po raz pierwszy zagłosowali na antyklerykalną partię po Smoleńsku, powinno być ostatnim ostrzeżeniem dla biskupów i księży, którzy odrzucili chrześcijaństwo (z jego uniwersalizmem i postulatami emancypacji społecznej), a zamiast niego wybrali prawicową ideologię, nacjonalizm i ,,herezję smoleńską" - myląc często Jarosława Kaczyńskiego z Janem Pawłem II.

Napisałem tę książkę zrozpaczony stanem relacji polskiej inteligencji z Kościołem! Nawet największe umysły na kolanach - to mnie jakoś osobiście boli! Chciałem też wytłumaczyć publicznie moją drogę od ,,Ozonu" do Ruchu Antyklerykalnego! Po śmierci matki uznałem, że ta książka jest możliwa.

Janusz Palikot

O autorach

Janusz Palikot - przedsiębiorca, poseł na Sejm, przewodniczący Twojego Ruchu.

Cezary Michalski - prozaik, publicysta; był redaktorem ,,bruLionu" i ,,Dziennika", w latach 90. współtworzył prawicowe środowisko pampersów, obecnie komentator ,,Krytyki Politycznej".

Opinie na temat Zdjąć Polskę z krzyża

To nie są szyte tanimi emocjami rozmówki dwóch nawiedzonych antyklerykałów, którzy chcą po prostu - jak to się powiada - ,,dokopać" Kościołowi. Idzie tu bowiem o rzeczy niezwykle istotne, fundamentalne. Po pierwsze, o odczarowanie Kościoła w Polsce, o ukazanie go w nagiej i nierzadko niepięknej prawdzie społecznego istnienia - bez sakralnych kostiumów i masek, w jakie tak lubi się przyodziewać, bez namaszczenia i niby to metafizycznego dymu kadzideł. Po drugie, o pytanie, czy i jak polskość, czyli to coś, co kiedyś nazywano ,,cywilizacją polską", jest bez Kościoła i katolicyzmu możliwa? Możliwa teraz właśnie, na nowym niejako rozdrożu dziejów.

Zbigniew Mikołejko

Ta książka poraża swoim samoobnażaniem. Tylko Janusza Palikota na to stać. Intelektualista, biznesmen i polityk. A także bezbożnik. Stoi jak go Pan Bóg stworzył i pyta: kędy droga do drugiego człowieka? Idzie do Polski XXI wieku.

Kazimierz Kutz

Wszyscy znamy Palikota antyklerykała. Ale czy na pewno znamy go jako filozofa czy bez mała historyka religii? Człowieka, który niechęć do zdominowanego przez Kościół dyskursu politycznego w Polsce potrafi objaśnić i uzasadnić? Czasem szokują nas medialne przekazy dotyczące założyciela Twojego Ruchu. Dlatego polecam tę żywą i gorącą rozmowę dwóch błyskotliwych facetów. Można dzięki niej zrozumieć, czemu Palikot tak boleje nad kapitulacją inteligencji wobec religii i jakie dostrzega w tym niebezpieczeństwa. Jakie ta kapitulacja niesie ryzyko dla rozwoju otwartego społeczeństwa obywatelskiego w Polsce - również w szerszym, europejskim kontekście. Bardzo pożyteczna lektura!

Jacek Poniedziałek

Zdjąć Polskę z krzyża - opinie o książce

Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2016-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Palikot odsłania przed czytelnikiem część siebie. Pokazuje, jak rozwijał się w nim antyklerykalizm. Odrzuca poza Kościołem również Boga, przez co niejednego wierzącego antyklerykała może od siebie odepchnąć. Ciekawa forma przekazu. Rozmowa dwóch antyklerykałów, z tym, że jeden uważa iż Polsce potrzebny jest Kościół, który trzyma w ryzach społeczeństwo, drugi zaś uważa iż kler nie pozwala się rozwinąć polskiemu społeczeństwu. powoduje zacofanie.
Gorsze światy
Cezary Michalski0
Okładka ksiązki - Gorsze światy

Świat, jaki jest, każdy widzi. Problem w tym, że nie każdy widzi to samo. Ilu ludzi, tyle otaczających nas rzeczywistości. A każda z nich prowadzi do innej...

Historia Pokolenia
Cezary Michalski0
Okładka ksiązki - Historia Pokolenia

Grzegorz Schetyna opowiada historię jednego pokolenia - generacji, do której sam należy. Ludzi urodzonych w latach sześćdziesiątych XX wieku, dla których...