Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta

Każdemu, nawet lekarzowi, zdarza się być pacjentem. Ale czy każdy potrafi opowiedzieć o swoim problemie ze zdrowiem tak, aby lekarz dobrze go zrozumiał i dzięki temu postawił właściwą diagnozę, a potem dokonał wyboru właściwej terapii? Czy każdy lekarz potrafi dowiedzieć się od swojego pacjenta tego, co ważne dla jego zdrowia? Co służy prawdziwemu porozumieniu między pacjentem a lekarzem?

Kluczowy jest język, którego używamy. Słowo ma bowiem wielką siłę, a sama rozmowa może mieć działanie terapeutyczne. Zdrowie jest obecne w wielu powiedzeniach, przysłowiach, życzeniach i codziennych zwrotach i jest jedną z najwyżej cenionych wartości. Ale czy dobrze je rozumiemy i potrafimy o nim rozmawiać? - Warto to sobie uświadomić.

O języku medycyny, jakim posługują się lekarze i pacjenci, rozmawiają językoznawca - prof. Jerzy Bralczyk oraz lekarz - prof. Artur Mamcarz. Mówią oni o pochodzeniu słów związanych ze zdrowiem, o tym, jak zmieniał się ich wydźwięk oraz jakie jest ich obecne znaczenie. Zastanawiają się wspólnie, jaki powinien być język środowiska medycznego, aby porozumienie z pacjentem było rzeczywiste, a nie pozorne i aby jego efektem było bezpieczne i skuteczne leczenie.

Prof. J. Bralczyk występuje tu w podwójnej roli: jako znawca języka, ale i jako pacjent. Opowiada o zawiłościach związanych z językiem medycyny i zdrowia ze zwykłą sobie erudycją, swadą i poczuciem humoru.

To jedyna na rynku książka o komunikacji w obszarze służby zdrowia w ujęciu językoznawczym i zainteresuje nie tylko lekarzy i osoby zainteresowane językiem, ale także pacjentów. To prawdziwa uczta intelektualna dla tych, którym bliskie są sprawy zdrowia i języka!

Informacje dodatkowe o Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta:

Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta - opinie o książce

Farmakoterapia zaburzeń seksualnych
Artur Mamcarz0
Okładka ksiązki - Farmakoterapia zaburzeń seksualnych

Praktyczna książka przygotowana przez znanych specjalistów, praktyków, cenionych wykładowców. Kompletna farmakoterapia (leki, hormony...

Lipidologia co koniecznie należy wiedzieć?. W gabinecie lekarza specjalisty.
Artur Mamcarz0
Okładka ksiązki - Lipidologia  co koniecznie należy wiedzieć?. W gabinecie lekarza specjalisty.

Wydanie kardiologiczne w serii ,,W gabinecie lekarza specjalisty", pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Artura Mamcarza zostało poświęcone kluczowym kwestiom...

Nawiedzone kolonie
Rafał Witek