Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta

Ocena: 0 (0 głosów)

Każdemu, nawet lekarzowi, zdarza się być pacjentem. Ale czy każdy potrafi opowiedzieć o swoim problemie ze zdrowiem tak, aby lekarz dobrze go zrozumiał i dzięki temu postawił właściwą diagnozę, a potem dokonał wyboru właściwej terapii? Czy każdy lekarz potrafi dowiedzieć się od swojego pacjenta tego, co ważne dla jego zdrowia? Co służy prawdziwemu porozumieniu między pacjentem a lekarzem?

Kluczowy jest język, którego używamy. Słowo ma bowiem wielką siłę, a sama rozmowa może mieć działanie terapeutyczne. Zdrowie jest obecne w wielu powiedzeniach, przysłowiach, życzeniach i codziennych zwrotach i jest jedną z najwyżej cenionych wartości. Ale czy dobrze je rozumiemy i potrafimy o nim rozmawiać? - Warto to sobie uświadomić.

O języku medycyny, jakim posługują się lekarze i pacjenci, rozmawiają językoznawca - prof. Jerzy Bralczyk oraz lekarz - prof. Artur Mamcarz. Mówią oni o pochodzeniu słów związanych ze zdrowiem, o tym, jak zmieniał się ich wydźwięk oraz jakie jest ich obecne znaczenie. Zastanawiają się wspólnie, jaki powinien być język środowiska medycznego, aby porozumienie z pacjentem było rzeczywiste, a nie pozorne i aby jego efektem było bezpieczne i skuteczne leczenie.

Prof. J. Bralczyk występuje tu w podwójnej roli: jako znawca języka, ale i jako pacjent. Opowiada o zawiłościach związanych z językiem medycyny i zdrowia ze zwykłą sobie erudycją, swadą i poczuciem humoru.

To jedyna na rynku książka o komunikacji w obszarze służby zdrowia w ujęciu językoznawczym i zainteresuje nie tylko lekarzy i osoby zainteresowane językiem, ale także pacjentów. To prawdziwa uczta intelektualna dla tych, którym bliskie są sprawy zdrowia i języka!

Informacje dodatkowe o Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2023-11-07
Kategoria: Encyklopedie, słowniki, leksykony
ISBN: 9788301232092
Liczba stron: 336

więcej

Kup książkę Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta - opinie o książce

Inne książki autora
Farmakoterapia zaburzeń seksualnych
Artur Mamcarz0
Okładka ksiązki - Farmakoterapia zaburzeń seksualnych

Praktyczna książka przygotowana przez znanych specjalistów, praktyków, cenionych wykładowców. Kompletna farmakoterapia (leki, hormony...

Lipidologia co koniecznie należy wiedzieć?. W gabinecie lekarza specjalisty.
Artur Mamcarz0
Okładka ksiązki - Lipidologia  co koniecznie należy wiedzieć?. W gabinecie lekarza specjalisty.

Wydanie kardiologiczne w serii ,,W gabinecie lekarza specjalisty", pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Artura Mamcarza zostało poświęcone kluczowym kwestiom...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy