Zełenski. Biografia

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380327870
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

Ocena: 5 (3 głosów)

 

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy kraju, którego niezłomna walka o wolność budzi powszechny szacunek?

Tej postaci nie trzeba przedstawiać. Popularny aktor komediowy, który zagrał rolę prezydenta, a następnie naprawdę nim został. Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, naśladowany przez największych politycznych graczy. Już teraz historia jego życia to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze jakiś czas temu nikt by go nie podejrzewał: przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji.

Jak wyglądało dzieciństwo prezydenta Ukrainy, jego dom rodzinny oraz relacje z równieśnikami? W jaki sposób żydowskie pochodzenie wpłynęło na jego dalsze wybory? Co mówią o nim ci, którzy go znali, zanim zyskał sławę? Jak wyglądała jego droga do kariery aktorskiej, a nawet-celebryckiej? Kiedy i dlaczego Zełenski zdecydował się wkroczyćdoświata polityki i w jaki sposób zdobył tak ogromne poparcie społeczne? Jakim przywódcą był przed wybuchem wojny? Ale także: jaki jest w życiu prywatnym i czy oliwkowy to naprawdę jego ulubiony kolor? Opowieść o niezwykłej drodze przebytej od studenta prawa, rozśmieszającego cały kraj aktora i kabareciarza, po przywódcę politycznego, z którym liczą się najważniejsi zachodni politycy, śledzonego przez miliony osób na Instagramie.

Tagi:

Kup książkę Zełenski. Biografia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zełenski. Biografia

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-07-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Włodymir Zełenski- to nazwisko od kilku miesięcy jest na ustach całego świata. Prezydent Ukrainy w ciągu zaledwie kilku tygodni stał się legendą. Z popularnego aktora komediowego stał się silnym prezydentem oraz symbolem walki wolnego świata z imperium zła. Kiedy w 2019 roku wygrał wybory prezydneckie, nikt nie spodziewał się, że Zełenski okaże się człowiekiem twardym, odważnym, nieuległym i nie ugiętym w swoich postanowieniach.

Wojciech Rogacin w swojej książce przybliża nam cały życiorys Prezydenta Ukriany, rozpoczynając od jego dzieciństwa, poprzez lata młodzieńcze, karierę aktorską, wybory prezydenckie, kończąc na obecnej sytuacji. Biografia Prezydenta Ukrainy nie jest obszerna, ale czego tu oczekiwać skoro Zełeński jest młodym człowiekiem, nie mniej jednak jest niezwykle treściwa, pełna ciekawostek z życia Prezydenta, jak również wielu informacji z obecnej sytuacji na Ukrainie.

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę i bliżej poznać historię chłopaka z Krzywego Rogu, który, pomimo młodego wieku, dzisiaj jest symbolem walki o wolność i dobro. Jego historia jeszcze się pisze, ale na jej kartach już zapisał się jako przywódca, który podjął nierówną walkę w obronie godności i prawa do życia w wolnym kraju.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - lukasz_czyta
lukasz_czyta
Przeczytane:2022-06-05,

Z racji sytuacji geopolitycznej na świecie postanowiłem przeczytać biografię prezydenta Ukrainy. Aktora m.in serialu "Sługa Narodu", komika, scenarzysty i reżysera grupy "Kwartał 95”. Kwartał to ukraińska grupa twórcza, kabaret i przedsiębiorstwo rozrywkowe założone w 2003 roku przez grupę komików pod kierunkiem Wołodymyra Zełenskiego, zajmująca się tworzeniem programów telewizyjnych, seriali, filmów rozrywkowych i animacji w języku rosyjskim oraz ukraińskim, a także organizacją występów. Uważam że to ciekawy człowiek. Zełenski urodził się i wychowywał w Krzywym Rogu mieście w środkowej Ukrainie. W rosyjskojęzycznej rodzinie o korzeniach żydowskich. Krzywy Róg to bardzo biedne miasto z wysoką przestępczością. Ale jednak Wowie udało się skończyć studia choć nie przepracował ani dnia w zawodzie. Wszystko poświęcił grupie kabaretowej. I bardzo dobrze na tym wyszedł, bo zarobił masę pieniędzy. Z czasem widać że pieniądze a potem władza go nie zmieniły, zawsze jest sobą. Był i jest pracoholikiem i cały czas się uważa za zwykłego szarego człowieka. Mimo braku doświadczenia politycznego miał ponad 70% poparcia w wyborach. Co jest niebywałym sukcesem. * Szczerze polecam tę książkę 👌 A jeśli chodzi o serial "Sługa Narodu" to całkiem fajny, można go zobaczyć na YT z polskimi napisami. Zapraszam na mój Instagram/bookstagram @lukasz_czyta

Link do opinii

Od komika do prezydenta
 
Dziś rzecz o książce poświęconej przywódcy Ukrainy, który swoją postawą dowiódł, że nie jest prezydentem z przypadku. Naturalnie, że możemy pytać, czy nie jest, aby za wcześnie na biografię walecznego człowieka. Jest to publikacja powstała ''na gorąco'', znajdujemy się w szczytowej sytuacji politycznej, kiedy życie ludzkie dla rosyjskiego agresora nie ma najmniejszego znaczenia.

Odpowiedź będzie twierdząca, oczywiście, że jest za wcześnie. Siłą rzeczy biografie Wołodymyra Zełenskiego będą powstawać, ale to dobrze. Im więcej prac mu poświęconych, tym lepiej będziemy mogli bliżej poznać naszego wschodniego sąsiada.

Kim jest więc bohater naszej opowieści? Człowiek, o którym wielu komentatorów sceny politycznej zmieniło zdanie. Ukraiński przywódca pochodzi z inteligenckiego domu: matka inżynier, ojciec profesor. Zełenski ma też wiele zainteresowań: od literatury, przez aktorstwo, sport, aż do... śpiewu. Wyśmiewany komik, który stał się bohaterem, postrzegany jako wychowanek, produkt oligarchów, establishmentu z rosyjskimi koneksjami. Obecnie dowiódł siły charakteru, odwagi i waleczności. Postać skądinąd barwna, o miłej, wzbudzającej zaufanie, aparycji.

Bez wątpienia Wołodymyr Zełenski należy do ciekawszych osobistości ze świata polityki, nieprzeciętne cechy charakteru pozwoliły mu odnieść sukces wyborczy, czym zadziwił wszystkich adwersarzy. Oponenci zapominają, że legitymuje się także wykształceniem prawniczym, zamiast nudnej kariery urzędnika, postawił na służbę ojczyźnie. Nie interesowały go lukratywne posady. Etykiety, które do niego przylgnęły, okazały się być nieprawdziwe. Być może wątpliwości wynikały z niewiedzy o nim, zarzucano mu brak doświadczenia politycznego.

Decyzja o kandydowaniu na najwyższy urząd w państwie zaskoczyła samą Ołenę Zełenską. Smutne, ale Zełenski zyskał najwięcej w tych dramatycznych wydarzeniach, gdy Putin napadł na niepodległą Ukrainę. Ale czy uleciał wcześniejszy sceptycyzm? Myślę, że i sami Ukraińcy byli zaskoczeni determinacją prezydenta. A i zgodzić się trzeba, że sam zbrodniarz nie docenił przeciwnika, jego patriotyzmu, siły, charyzmy. Zdecydowanie go zlekceważył. I to był błąd. Skończyło się eldorado dla wszelkiej maści sprzedawczyków.

Publikacja nie jest w żadnym wypadku hagiografią, wręcz przeciwnie. Wojciech Rogacin stara się zachować dystans i obiektywizm wobec Zełenskiego, ale nie bywa też uprzedzony. Poznajemy środowisko, w którym dorastał  przyszły polityk, Krzywy Róg to miejscowość podobna do krakowskiej Nowej Huty.

Nie rozumiem kompletnie oskarżeń w stylu, że Zełenski jest celebrytą wojennym. Nie jest. Czy to, że ktoś stawia czoła agresorowi, punktując przy tym niejednoznaczną i niekonsekwentną politykę NATO, UE i Niemiec, robi to pod publikę?

Premiera książki odbędzie się 18 maja 2022 roku.

Link do opinii
Inne książki autora
Korespondenci.pl
Wojciech Rogacin0
Okładka ksiązki - Korespondenci.pl

Książka przedstawia kulisy pracy polskich korespondentów wojennych - Marii Wiernikowskiej, Jacka Czarneckiego, fotoreportera Krzysztofa Millera...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy