Zełenski. Biografia

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Wołodymyr Zełenski. Jego nazwisko od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy kraju, którego niezłomna walka o wolność budzi powszechny szacunek?

Tej postaci nie trzeba przedstawiać. Popularny aktor komediowy, który zagrał rolę prezydenta, a następnie naprawdę nim został. Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, naśladowany przez największych politycznych graczy. Już teraz historia jego życia to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze jakiś czas temu nikt by go nie podejrzewał: przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji.

Jak wyglądało dzieciństwo prezydenta Ukrainy, jego dom rodzinny oraz relacje z równieśnikami? W jaki sposób żydowskie pochodzenie wpłynęło na jego dalsze wybory? Co mówią o nim ci, którzy go znali, zanim zyskał sławę? Jak wyglądała jego droga do kariery aktorskiej, a nawet-celebryckiej? Kiedy i dlaczego Zełenski zdecydował się wkroczyćdoświata polityki i w jaki sposób zdobył tak ogromne poparcie społeczne? Jakim przywódcą był przed wybuchem wojny? Ale także: jaki jest w życiu prywatnym i czy oliwkowy to naprawdę jego ulubiony kolor? Opowieść o niezwykłej drodze przebytej od studenta prawa, rozśmieszającego cały kraj aktora i kabareciarza, po przywódcę politycznego, z którym liczą się najważniejsi zachodni politycy, śledzonego przez miliony osób na Instagramie.

Kup książkę Zełenski. Biografia

Opinie o książce - Zełenski. Biografia

Dziś rzecz o książce poświęconej przywódcy Ukrainy, który swoją postawą dowiódł, że nie jest prezydentem z przypadku. Naturalnie, że możemy pytać, czy nie jest, aby za wcześnie na biografię walecznego człowieka. Jest to publikacja powstała ''na gorąco'', znajdujemy się w szczytowej sytuacji politycznej, kiedy życie ludzkie dla rosyjskiego agresora nie ma najmniejszego znaczenia. Odpowiedź będzie twierdząca, oczywiście, że jest za wcześnie. Siłą rzeczy biografie Wołodymyra Zełenskiego będą powstawać, ale to dobrze. Im więcej prac mu poświęconych, tym lepiej będziemy mogli bliżej poznać naszego wschodniego sąsiada. Kim jest więc bohater naszej opowieści? Człowiek, o którym wielu komentatorów sceny politycznej zmieniło zdanie. Ukraiński przywódca pochodzi z inteligenckiego domu: matka inżynier, ojciec profesor. Zełenski ma też wiele zainteresowań: od literatury, przez aktorstwo, sport, aż do... śpiewu. Wyśmiewany komik, który stał się bohaterem, postrzegany jako wychowanek, produkt oligarchów, establishmentu z rosyjskimi koneksjami. Obecnie dowiódł siły charakteru, odwagi i waleczności. Postać skądinąd barwna, o miłej, wzbudzającej zaufanie, aparycji. Bez wątpienia Wołodymyr Zełenski należy do ciekawszych osobistości ze świata polityki, nieprzeciętne cechy charakteru pozwoliły mu odnieść sukces wyborczy, czym zadziwił wszystkich adwersarzy. Oponenci zapominają, że legitymuje się także wykształceniem prawniczym, zamiast nudnej kariery ...
Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-07-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Włodymir Zełenski- to nazwisko od kilku miesięcy jest na ustach całego świata. Prezydent Ukrainy w ciągu zaledwie kilku tygodni stał się legendą. Z popularnego aktora komediowego stał się silnym prezydentem oraz symbolem walki wolnego świata z imperium zła. Kiedy w 2019 roku wygrał wybory prezydneckie, nikt nie spodziewał się, że Zełenski okaże się człowiekiem twardym, odważnym, nieuległym i nie ugiętym w swoich postanowieniach.

Wojciech Rogacin w swojej książce przybliża nam cały życiorys Prezydenta Ukriany, rozpoczynając od jego dzieciństwa, poprzez lata młodzieńcze, karierę aktorską, wybory prezydenckie, kończąc na obecnej sytuacji. Biografia Prezydenta Ukrainy nie jest obszerna, ale czego tu oczekiwać skoro Zełeński jest młodym człowiekiem, nie mniej jednak jest niezwykle treściwa, pełna ciekawostek z życia Prezydenta, jak również wielu informacji z obecnej sytuacji na Ukrainie.

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę książkę i bliżej poznać historię chłopaka z Krzywego Rogu, który, pomimo młodego wieku, dzisiaj jest symbolem walki o wolność i dobro. Jego historia jeszcze się pisze, ale na jej kartach już zapisał się jako przywódca, który podjął nierówną walkę w obronie godności i prawa do życia w wolnym kraju.

Avatar użytkownika - lukasz_czyta
lukasz_czyta
Przeczytane:2022-06-05,

Z racji sytuacji geopolitycznej na świecie postanowiłem przeczytać biografię prezydenta Ukrainy. Aktora m.in serialu "Sługa Narodu", komika, scenarzysty i reżysera grupy "Kwartał 95”. Kwartał to ukraińska grupa twórcza, kabaret i przedsiębiorstwo rozrywkowe założone w 2003 roku przez grupę komików pod kierunkiem Wołodymyra Zełenskiego, zajmująca się tworzeniem programów telewizyjnych, seriali, filmów rozrywkowych i animacji w języku rosyjskim oraz ukraińskim, a także organizacją występów. Uważam że to ciekawy człowiek. Zełenski urodził się i wychowywał w Krzywym Rogu mieście w środkowej Ukrainie. W rosyjskojęzycznej rodzinie o korzeniach żydowskich. Krzywy Róg to bardzo biedne miasto z wysoką przestępczością. Ale jednak Wowie udało się skończyć studia choć nie przepracował ani dnia w zawodzie. Wszystko poświęcił grupie kabaretowej. I bardzo dobrze na tym wyszedł, bo zarobił masę pieniędzy. Z czasem widać że pieniądze a potem władza go nie zmieniły, zawsze jest sobą. Był i jest pracoholikiem i cały czas się uważa za zwykłego szarego człowieka. Mimo braku doświadczenia politycznego miał ponad 70% poparcia w wyborach. Co jest niebywałym sukcesem. * Szczerze polecam tę książkę 👌 A jeśli chodzi o serial "Sługa Narodu" to całkiem fajny, można go zobaczyć na YT z polskimi napisami. Zapraszam na mój Instagram/bookstagram @lukasz_czyta

Korespondenci.pl
Wojciech Rogacin0
Okładka ksiązki - Korespondenci.pl

Książka przedstawia kulisy pracy polskich korespondentów wojennych - Marii Wiernikowskiej, Jacka Czarneckiego, fotoreportera Krzysztofa Millera...

Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska