Zemsta cesarza

Tom 11 cyklu Oregon

"Zemsta cesarza" to kolejna bestsellerowa część cyklu Oregon, stworzona przez znakomitego, uznawanego przez wielu za największego na świecie mistrza powieści przygodowych ? Clive'a Cusslera we współpracy z Boydem Morrisonem.

Znasz już poprzednie tytuły z serii Oregon? Lubisz sięgnąć po dobrą książkę przygodową, przepełnioną wartką akcją, niesamowitymi wątkami oraz doskonale wykreowanymi postaciami? Jeżeli tak, na pewno przypadnie Ci do gustu kolejna książka wielkiego mistrza powieści przygodowej ? "Zemsta cesarza".

W przepełnionej akcją powieści bezwzględna hakerka podejmuje atak na załogę "Oregona". Juan Cabrillo i jego ludzie nieoczekiwanie stają się bezbronni ? wszystko przez pozbawienie Korporacji środków na koncie zagranicznym w wyniku napadu na bank, w trakcie trwania Grand Prix Monako. Pozbawiony potrzebnych środków pieniężnych Juan zmuszony jest polegać na kobiecie ze swej przeszłości oraz na dawnym przyjacielu poznanym w czasie pracy w CIA. Ich pomoc jest mu niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa zespołowi.

Bohaterowie wspólnie będą musieli stawić czoła sprytnej hakerce, dokonującej straszliwej wendetty. Podczas przeprowadzania odwetu wychodzi na jaw brutalność opracowanego przez nią planu: bankowa kradzież jest jedynie preludium w całym spisku, który ma doprowadzić do zagłady milionów istnień oraz przyczyni się do kryzysu w gospodarce światowej. Co skłoniło ją do tego przedsięwzięcia? Pasjonujący dokument, który został skradziony podczas fatalnego w skutkach najazdu Napoleona na Rosję. Dwieście lat później to właśnie ten kawałek papieru może stać się przyczyną upadku Europy

Clive Cussler to amerykański autor bestsellerowych powieści sensacyjno-przygodowych, który od 45 lat utrzymuje się na szczytach list. Każdego tygodnia jego książki znajdują się na najwyższych miejscach w Top 10 "New York Timesa". Są tłumaczone na 60 języków i publikowane w 105 krajach. Na każdą nową książkę z niecierpliwieniem czekają fani w każdym wieku. Autor stworzył m.in. cykl Oregon, którego kilka części napisał wspólnie z Boydem Morrisonem (amerykańskim twórcą książek kryminalnych, przygodowych, w tym "Arka" i "Krypty").

Informacje dodatkowe o Zemsta cesarza:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2020-02-20
ISBN: 978-83-241-7166-8
Tytuł oryginału: The Emperor
Tłumaczenie: Maciej Pintara

Kup książkę Zemsta cesarza

Zemsta cesarza - opinie o książce

"Francuski cesarz będzie mógł się wreszcie zemścić zza grobu na kontynencie, który dwa razy skazał go na zesłanie."[1]

Jak daleko mogą sięgać szpony zemsty? Napoleon kiedyś budził postrach, teraz jest fascynującą postacią historyczną. Może się wydawać, że skoro dokonał swojego żywota, nie może w żaden sposób zburzyć spokoju na świecie. Jednak jego legenda jest wciąż żywa. Odnalezione dokumenty, które były kiedyś własnością cesarza, stają się inspiracją do brawurowego rabunku. Okazuje się, że Napoleon nawet po śmierci może być niebezpieczny.

Fabuła
Grand Prix w Monako staje się tłem napadu na bank. Jedną z obrabowanych jest organizacja zwana Korporacją. Jej załoga to świetnie wyszkolony zespół do walki z terroryzmem. Można się domyślić, że łatwo nie oddadzą swoich pieniędzy. Juan Cabrillo, wraz z grupą zaufanych ludzi, badają ślady pozostawione przez rabusiów. Okazuje się, że napad na bank był małym krokiem w drodze, która ma prowadzić do wielkiego kryzysu finansowego, a wszystkie ślady prowadzą do postaci dawnego cesarza Francji, Napoleona.

Clive Cussler to maestro literatury sensacyjnej.
Poza wielowątkową, szeroko zakrojoną intrygą czytelnik dostaje dopracowane w każdym szczególe sceny akcji. Nie kończą się one na tzw. strzelankach. Bohaterzy dysponują funduszami i dostępem do najnowocześniejszej techniki, oraz analitycznymi umysłami. W "Zemście cesarza" jesteśmy świadkami doskonale zaplanowanych akcji, w których uczestnicy będą musieli wykazać się zimną krwią, sprawnością fizyczną i umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji. Autor nie zapomina, że nie tylko agresja fizyczna może wyrządzić szkody. Największym zagrożeniem okazuje się zdolna hakerka. Zabezpieczania stosowane w bankach czy innych instytucjach to dla niej bułka z masłem. Ta dziewczyna może być groźniejsza niż uzbrojony po zęby komandos.

Na rozwój wydarzeń patrzymy, na zmianę, z perspektywy tych złych i tych dobrych.
Taki sposób opowiadania nakręca akcję. Widzimy co jedna strona szykuje dla drugiej i zastanawiamy się jaka może paść odpowiedź. Kto będzie o krok przed przeciwnikiem, a kto da się zaskoczyć?

Clive Cussler stworzył dwie bardzo zawzięte ekipy. To co ma być próbą odzyskania skradzionych pieniędzy staje się pojedynkiem dwóch świetnych przywódców. Oczywiście każdy z nich ma swój cel, a żeby go osiągnąć musi zniszczyć przeciwnika, ale doceniają oni umiejętności, charyzmę i klasę jakimi ten drugi może się poszczycić. Wiedzą, że nie mogą siebie zignorować.

Podsumowanie
Powieści Cliva Cusslera to pozycje obowiązkowe dla fanów literatury sensacyjnej. Tego autora polecam każdemu, kto szuka dopracowanych scen akcji.

W "Zemście cesarza" połączył przeszłość z teraźniejszością. Legenda porwania Napoleona z wyspy świętej Heleny oraz złoto zrabowane podczas przemarszu cesarza przez Rosję stało się początkiem diabelskiego planu mającego pogrążyć Europę w chaosie. Dlaczego komuś zależy na destabilizacji na kontynencie? Czy uda się go powstrzymać?

P.S. Zemsta cesarza to 11 tom cyklu "Oregon", którego nazwa wzięła się od nazwy statku pracowników Korporacji. Od razu was uspokoję, że nie musicie czytać dziesięciu wcześniejszych części. To jeden z tych cyklów, których poszczególne tomy łączą postacie bohaterów, a nie fabuła. Jeżeli owa was zainteresowała sięgajcie śmiało po książkę.

[1] Clive Cussler, Zemsta cesarza, tłum. Maciej Pintara, wyd. Amber, Warszawa 2020, s.259.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2020-03-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

#recenzja #zemstacesarza #clivecussler

Wczoraj swoją premierę miała nowa powieść, niedawno zmarłego Clive'a Cusslera, pt. "Zemsta cesarza".

To było moje pierwsze spotkanie z piórem autora, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Amber, choć jego nazwisko nie było mi obce, gdyż jako wielka miłośniczka filmów sensacyjno-przygodowych w stylu Indiany Jonesa i książek Jamesa Rollinsa, Dana Browna czy Steve'a Berry'ego kojarzyłam nazwisko tego autora, a jego powieści rzuciły mi się w oczy na półkach bibliotecznych. Pamiętam, że zawsze miałam w planach przeczytać coś pióra pana Cusslera, ale nigdy mi się to nie udało, aż do teraz !

Jestem zachwycona lekturą "Zemsty cesarza" i już dziś wiem, że na pewno sięgnę po pozostałe przygody Juana i ekipy "Oregona".

Akcja powieści rozpoczyna się w Algierii gdzie Juan Cabrillo i jego współpracownicy z Korporacji biorą udział w akcji odbicia z rąk terrorystów dwóch skrzyń z rdzeniami broni jądrowej. Po pomyślnie przeprowadzonej misji, Juan dostaje telefon, że podczas Grand Prix w Monako doszło do napadu na bank Credit Condamine i pieniądze Korporacji zniknęły z konta bankowego. Takim sposobem Juan i jego ekipa zostają wciągnięci w sam środek spisku, który swoim zasięgiem ma objąć całą Europę. Podejrzenia mają paść na Rosję, a cały spisek ma być swoistą zemstą cesarza Napoleona Bonaparte.

Juan i przyjaciele wraz z analityczką Interpolu Gretchen Wagner rozpoczynają niebezpieczną, szaleńczą, pełną przygód, podróży, strzelanin, ryzyka podróż w poszukiwaniu zagionych pieniędzy z konta bankowego, a przy okazji popsują szyki załodze jachtu Achilles, z kapitanem Siergiejem Gołowem na czele, którzy planują doprowadzić do wielkiej katastrofy światowej przy użyciu wirusa komputerowego stworzonego przez hakerkę ShadowFoe, Iwanę Semową.

Co wspólnego mają: kolumna Jafska z tajemniczymi napisami, ataki na banki, uszkodzenie frankfurckiej podstacji elektrycznej, zaginiony skarb zrabowany Rosji przez wojska cesarskie uciekające po nieudanym podbiciu Rosji, zatopienie kontenerowca Narwhal, osoba miliardera rosyjskiego Antonowicza z zaginionym dziennikiem Napoleona? Tego wszystkiego dowiesz się sięgając po "Zemstę cesarza".

Powieść ta jest wspaniałą dawką przygody, adrenaliny, akcji, morskich batalii, a także poszukiwania zaginionych skarbów. Miłośnicy filmów i książek sensacyjno-przygodowych będą w pełni usatysfakcjonowani.

Bohaterowie, którzy zapadają w pamięć, których lubi się od pierwszych stron, jak Juan i jego ekipa, albo szczerze nie znosi, jak Siergiej Gołow i Iwana Semowa; akcja, która nie zwalnia ani na minutę, świetne dialogi, z odrobiną poczucia humoru, przyjaźń, którą wyczuwa się pośród członków ekipy "Oregona", przygody, które przeżywają niczym Indiana Jones czy Rick O'Connell, to wszystko sprawia, że powieść czyta się jednym tchem, a po zakończeniu chce się więcej i więcej przygód z udziałem szalonej i odważnej oraz mega sympatycznej ekipy "Oregona".

"Zemsta cesarza" nie zawiodła mnie ani trochę, jako miłośniczka przygód wszelakich, zaginionych skarbów, tajemnic, historii, statków i morskich wojaży, porwała mnie i zapewniła mi niezapomniane przeżycia. Polubiłam bohaterów i chciałabym poznać ich wcześniejsze przygody. A autora Clive'a Cusslera wpisuję na listę ulubionych autorów książek sensacyjno-przygodowych. Polecam z całego serca ! Moja ocena to mocna 6!
Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Amber.