Zenga, zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021-11-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

,,Zenga, zenga" to podwójny obraz ogarniętej wojną domową Libii oraz barwnego środowiska korespondentów wojennych. Andrzej Meller od maja do września 2011 objechał wszystkie możliwe fronty, towarzysząc powstańcom walczącym z reżimem Muammara Kadafiego. Jako jedyny reporter obywał się bez hełmu i kamizelki kuloodpornej. Choć był pod niejednym ostrzałem, wrócił z tej krwawej wojny bez szwanku, co zdaniem jego libijskich przyjaciół było zasługą Allaha. Samą książkę napisał już bez pomocy sił nadprzyrodzonych.

Tagi: Libia Kadafi reportaż Literatura faktu powstanie rewolucja wojna dyktatura

Kup książkę Zenga, zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki

Opinie o książce - Zenga, zenga, czyli jak szczury zjadły króla Afryki

Bardzo ciekawy reportaż o tym co działo się ponad dziesięć lat temu w Libii.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2022-01-07, Ocena: 4, Przeczytałam, Moje 2022,

Korespondent wojenny Andrzej Meller zabiera czytelnika do Libii, w której właśnie rozpoczęła się walka o wyzwolenie spod 42-letniej dyktatury Kaddafiego. Powstańcy napędzani wiarą i determinacją stanęli głównie przeciwko opłacanym najemnikom. Dziennikarz porusza się po wszystkich frontach wojennych bez kamizelki kuloodpornej i hełmu, by być świadkiem dramatycznych wydarzeń. Od V do IX 2011 r. narażał swe życie i informował świat o przebiegu walk. Rozmawiał z powstańcami i cywilami, a przy tym pozostał człowiekiem wrażliwym na krzywdę innych. Kontrastem dla obrazu wojny i śmierci było wesołe życie korespondentów wojennych z różnych krajów.

Wszystkie rozdziały oprócz ostatniego to relacje z frontu i życia cywili, mierzących się z brakiem wody, prądu, internetu, środków medycznych, wysokimi cenami. Ostatni rozdział to kronika wojny i upadku Kadafiego. Sam tytuł reportażu staje się zrozumiały dopiero pod koniec. Słowa dyktatora o powstańcach obracają się przeciwko niemu. Stają się niejako gwoździem do jego śmierci w stolicy Libii.

,,Zenga, zenga" to krótki reportaż przedstawiający działania wojenne, walkę Libijczyków z reżimem Kaddafiego o niepodległość kraju i życie cywilów. To rzetelna relacja z linii frontu, w której osobiste obserwacje zaciekawiają i przykuwają uwagę. Wydarzenia sprzed dekady wydają się odległe w czasie, ale wciąż są żywe dzięki temu reportażowi.

Miraż. Trzy lata w Azji
Andrzej Meller0
Okładka ksiązki - Miraż. Trzy lata w Azji

Pasjonujący zapis trzyletnich wojaży po Azji Andrzeja Mellera, największego włóczykija ze znanej familii. Od Gruzji po Sumatrę przez Iran, Afganistan,...

Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie
Andrzej Meller0
Okładka ksiązki - Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie

Wietnam, jakiego nie znacie Światowa mekka outsiderów, wyrzutków, ludzi szukających schronienia przed prawem i kapitalizmem. Komunistyczne państwo okadzone...