Zimowa opowieść

Opowieść zimowa została napisana w 1611 r. i zaliczana jest do tzw. ostatnich sztuk Szekspira, określanych jako romanse lub tragikomedie.

Leontes, król Sycylii, podejrzewa romans ciężarnej żony, Hermiony, ze swym przyjacielem z dzieciństwa, królem Czech, który bawił z wizytą na Sycylii. Ogarnięty zazdrością próbuje otruć gościa, żonę zaś wtrąca do więzienia, gdzie wydaje ona na świat córkę Perditę. Leontes rozkazuje porzucić dziecko na pustkowiu. Wkrótce, z lęku o los matki, umiera jego synek; dochodzą też wieść o śmierci uwięzionej Hermiony.

Porzucona Perdita dorasta wśród pasterzy. Zakochuje się w niej Floryzel, syn króla Czech, ten ostatni jednak sprzeciwia się małżeństwu. Młodzi uciekają na dwór króla Sycylii, gdzie Perdita spotyka ojca. Szczęścia postaci dopełnia nieoczekiwany, intrygująco rozegrany, powrót Hermiony, którą ukryła wierna Paulina.

Sztuka rozpada się na dwie części, łączy też sceny tragiczne z wątkami sielankowymi. Nierealne zwroty akcji podkreślają romansowość Opowieści - klechdy snutej nieśpiesznie w długie zimowe wieczory.

Informacje dodatkowe o Zimowa opowieść:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2001 (data przybliżona)

Kup książkę Zimowa opowieść

Zimowa opowieść - opinie o książce

Avatar użytkownika - gan1983
gan1983
Przeczytane:2016-11-03, Ocena: 3, Przeczytałem, WYZWANIE - 26 książek w 2016,
Typowy dramat autora. Nie zaineresowała mnie, bo przez cały czas jeden z bohaterów jest ogarnięty szaleństwem.
Avatar użytkownika - katibe
Przeczytane:2011-10-24, Przeczytałam,
Measure for Measure
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Measure for Measure

Since the rediscovery of Elizabethan stage conditions early this century, admiration for Measure for Measure has steadily risen. It is now a favourite...

Henry VIII
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Henry VIII

Conspiracies and intrigue are rife in the court of Henry VIII as a Duke is executed for treason, having been tricked by the Cardinal. And when the King...