Z這dziejski Gambit

Ocena: 5 (3 g這s闚)

The Inheritance Games spotyka Ocean's Eleven, a gra toczy si o jedno: 篡czenie, kt鏎e mo瞠 zmieni wszystko.

Kiedy jako 鈍iatowej klasy z這dziejka specjalizujesz si w opracowywaniu plan闚 ucieczki, twoje 篡cie nie jest normalne. A Ross Quest odda豉by wszystko, by cho przez chwil by zwyk陰 siedemnastolatk. Postanawia zrobi wi璚 to, co wychodzi jej najlepiej: uciec.

Ale plany, nawet najlepsze, lubi si komplikowa. Gdy matka Ross zostaje porwana, zdesperowana dziewczyna zg豉sza si do udzia逝 w Z這dziejskim Gambicie - turnieju organizowanym przez tajemnicz organizacj. Nagroda g堯wna? Jedno 篡czenie. 砰czenie, kt鏎e mo瞠 uratowa jej matk.

Questowie maj swoj zasad: nie ufaj nikomu. Rzucona w wir wyzwa Ross musi poradzi sobie nie tylko z najwi瘯sz rywalk z dzieci雟twa, ale te przystojnym z這dziejem, kt鏎y mo瞠 skra嗆 jej co wi璚ej ni tylko 逝p. Problem w tym, 瞠 zwyci瞛ca mo瞠 by tylko jeden.

Tajemnicza organizacja, najlepsi z這dzieje na 鈍iecie i 鄉iertelnie niebezpieczna gra, w kt鏎ej stawk jest 篡cie.

Nap璠zaj帷y, wysokooktanowy thriller, kt鏎y trzyma mnie w napi璚iu do samego ko鎍a. Walki, rabunki, skomplikowane relacje i postaci, za kt鏎ymi pod捫y豉bym wsz璠zie. Z這dziejski gambit wci庵n掖 mnie od pierwszej strony i nigdy nie pu軼i. Nie b璠ziecie chcieli przesta czyta!

Alex Aster, autorka ksi捫ki Lightlark, bestsellera ,,New York Timesa"

Z這dziejski gambit to arcydzie這! Uwielbiam wszystko w tej ksi捫ce, od zwrot闚 akcji po mi璠zynarodowe przygody i bohater闚. Kayvion Lewis stworzy dynamiczn histori, kt鏎a wci庵n窸a mnie od pocz徠ku do ko鎍a.

Natasha Bowen, autorka bestsellera Skin of the Sea

Tagi: Dzieci od ok. 12 lat

wi璚ej

Kup ksi捫k Z這dziejski Gambit

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Z這dziejski Gambit - opinie o ksi捫ce

Si璕aj帷 po „Z這dziejski Gambit” kompletnie nie wiedzia豉m, czego si spodziewa. Opr鏂z tego, 瞠 b璠 mie do czynienia z nastolatk, kt鏎a we幟ie udzia w z這dziejskim turnieju, organizowanym przez tajemnicz organizacj. Nie z wyboru, a z konieczno軼i. Bo tylko w ten spos鏏 ma szans ocali 篡cie porwanej matki. Zwyci瞛ca turnieju mo瞠 by tylko jeden. Opr鏂z 篡czenia, kt鏎e organizacja dla niego spe軟i, zostanie on zakontraktowany przez ni na rok jako ich najlepszy z這dziej. ζtwo zwyci篹y nie b璠zie, bo w turnieju obok Ross startuj m這dzi ludzie z najlepszych z這dziejskich rod闚 z ca貫go 鈍iata. Czy Ross wygra? Czy uda jej si odbi matk z r彗 porywaczy?

Sprawdzicie w tym niezwykle szybkim, kinowym wr璚z thrillerze akcji YA. Nie dziwi mnie fakt, 瞠 prawa do ekranizacji powie軼i zosta造 kupione, zanim ksi捫ka trafi豉 na sklepowe p馧ki. Bo to gotowy scenariusz na film, przypominaj帷y takie filmowe hity jak „Ocean’s Eleven”, „Igrzyska 妃ierci”, „Squid Game” (w wydaniu Lewis nieco mniej makabryczne, w ko鎍u to powie嗆 dla m這dzie篡). S逝sznie jest „Z這dziejski Gambit” por闚nywany r闚nie do cyklu powie軼iowego „The Inheritance Games”, a nawet do „Sz鏀tki Wron”. Ross Quest nie jest zwyczajn nastolatk, chocia bardzo t瘰kni za normalnym 篡ciem, chodzeniem do szko造, wyjazdami z przyjaci馧mi na wakacje i za wszystkim tym, co robi ludzie w wieku siedemnastu lat. Rzeczywisto嗆 Ross to w豉mania, kradzie瞠, ucieczki, 篡cie w ci庵造m biegu. Kiedy decyduje si uciec, aby posmakowa troch normalnego 篡cia, kto porywa jej mam i 篡cie nastolatki jeszcze bardziej si komplikuje.

Autorka stworzy豉 niezwykle dynamiczn histori, obfituj帷 w spektakularne zwroty akcji, epickie walki i rabunki, r騜norodne, trudne, czasem nawet dziwaczne (czyt. wysoce oryginalne) zadania, skomplikowane relacje i nieoczywistych bohater闚, pochodz帷ych z r騜nych stron 鈍iata, reprezentuj帷ych odmienne kultury. Od pocz徠ku tego presti穎wego turnieju wiemy, 瞠 w grze bierze udzia dwana軼ie os鏏, jednak poznajemy dziewi耩 z nich, bo trzy odpadaj ju podczas pierwszego zadania, kt鏎e tak naprawd jeszcze w豉軼iwym zadaniem nie jest, bo zawodnicy musz „tylko” wydosta si z pokoju, w kt鏎ym ich zakwaterowano po przylocie. Po ka盥ym etapie gry pozostaje ich jeszcze mniej. Ci jednak, kt鏎zy utrzymuj si w tym nietypowym wy軼igu, daj si ca趾iem dobrze pozna. Okazuje si nawet, 瞠 niekt鏎zy znali si ju wcze郾iej. Ross musi rywalizowa nie tylko z dobrze wyszkolonymi z這dziejami z r騜nych zak徠k闚 鈍iata, ale te z najwi瘯sz rywalk z dzieci雟twa, kt鏎 kiedy uwa瘸豉 za swoj przyjaci馧k, a tak瞠 z pewnym bardzo przystojnym Brytyjczykiem, przy kt鏎ym zdecydowanie musi mie si na baczno軼i, tym bardziej, 瞠 od razu wpada jej w oko i 豉two w takim przypadku o rozproszenie. Tym 豉twiej, 瞠 Devroe okazuje si by genialnym graczem, kt鏎y bez mrugni璚ia okiem manipuluje innymi i zmy郵nie wykorzystuje ich do w豉snych cel闚. Ross, od dziecka uczona, aby nie ufa nikomu, musi zdecydowa te, czy i przed kim odkry cz窷 siebie. Co oka瞠 si r闚nie trudne, o ile nie trudniejsze, co zadania w z這dziejskim turnieju.

Bardzo pozytywnie zaskoczy豉 mnie ta powie嗆. G堯wnie dlatego, 瞠 nie spodziewa豉m si tak wielu, cz瘰to szokuj帷ych zwrot闚 akcji, tak wielu intryg, tajemnic, zdrad i niespodziewanych wydarze w陰cznie z delikatnym romansem i w徠kiem przyja幡i, kt鏎e nadaj powie軼i pewnej lekko軼i. „Z這dziejski Gambit” to prawdziwy rollercoaster zdarze i emocji, kt鏎y trzyma czytelnika na kraw璠zi siedzenia przez ca陰 ksi捫k i nie daje odetchn望 nawet na moment. Zako鎍zenie powie軼i wbija w fotel i sprawia, 瞠 nie wiemy, gdzie szuka opadaj帷ej szcz瘯i. Ta 鈍ietnie napisana, wci庵aj帷a, trzymaj帷a w napi璚iu do samego ko鎍a historia wprawia w niema貫 os逝pienie i bardzo licz na to, 瞠 drugi tom pojawi si szybko. Nadal nie mog uwierzy w to, co si pod koniec wydarzy這, nadal zbieram szcz瘯 z pod這gi, zastanawiaj帷 si, dlaczego.. i jak to w og鏊e mo磧iwe. Nie spodziewa豉m si na pewno jednej rzeczy, 瞠 si podczas lektury tej powie軼i pop豉cz, a by moment, w kt鏎ym p瘯這 mi serce i 透y zacz窸y lecie ciurkiem. Kocham t ksi捫k ca造m p瘯ni皻ym serduszkiem i potrzebuj kolejnej cz窷ci na ju. I oczywi軼ie polecam, bo to z這to i diamenty w najczystszej postaci.

Avatar u篡tkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-11-20, Ocena: 4, Przeczyta貫m,
"Z這dziejski Gambit" to powie嗆 m這dzie穎wa, kt鏎a ju w tytule sugeruje, 瞠 b璠ziemy mie w niej do czynienia ze z這dziejami w m這dym wieku.

G堯wna bohaterka, Ross, otrzyma豉 zaproszenie do wzi璚ia udzia逝 w tajnym i presti穎wym z這dziejskim turnieju, kt鏎ego nagrod dla zwyci瞛cy jest spe軟ienie jego 篡czenia. Tak si sk豉da, 瞠 Ross ma bardzo wa積e 篡czenie - chce uratowa blisk osob.

Bohaterowie tej ksi捫ki s ciekawie wykreowani, maj swoje cechy charakterystyczne, umiej皻no軼i i z zainteresowaniem 郵edzi豉m ich losy. Ross do嗆 豉two polubi i jej kibicowa, podobnie jak kilku innym postaciom. Jest to ksi捫ka m這dzie穎wa, wi璚 na pewno ich zachowania trzeba przymkn望 oko, ale nie by這 tu zbyt wielu irytuj帷ych moment闚.

Najgorsza by豉 dla mnie matka g堯wnej bohaterki, kt鏎a w zasadzie nie zas逝guje na to miano ? toksyczna i perfidna manipulatorka ?

Powie嗆 bardzo szybko si rozkr璚a, wci庵a, akcja si toczy, a autorce uda這 si utrzyma moje zainteresowanie przez ca陰 ksi捫k.

Klimat jest intryguj帷y, aczkolwiek liczy豉m na wi璚ej z這dziejskich smaczk闚, wi璚ej z這dziejskich metod, wi璚ej o samej kradzie篡, brakowa這 mi opis闚, kt鏎e pomog造by lepiej wybrzmie motywowi przewodniemu.

Powie嗆 jest pisana w pierwszej osobie, za czym niestety nie przepadam, no a w samym troszk znalaz豉m sporo b喚d闚 i liter闚ek :/

"Z這dziejski Gambit" to lekka i wci庵aj帷a m這dzie鄴wka, moim zdaniem dobrze nada si na prze豉manie zastoju czytelniczego oraz jako relaksuj帷y przerywnik od bardziej ambitnych lektur.

Musz przyzna,瞠 do嗆 dobrze si bawi豉m przy czytaniu tej ksi捫ki, akurat mia豉m ochot na co lu幡iejszego i m這dzie穎wego i pod tym wzgl璠em "Gambit" spe軟i moje oczekiwania ? co do samego z這dziejstwa w tej ksi捫ce czuj troch niedosyt, nie wysz這 to idealnie, ale by這 sporo fajnych scen i jak na debiut wypad這 to ca趾iem przyzwoicie ?

Avatar u篡tkownika - Witwona
Witwona