Z這te enklawy

Tom 3 cyklu Scholomance
Ocena: 5.33 (3 g這s闚)

Trzeci tom cyklu ,,Scholomance"

Ratowanie 鈍iata to test, do kt鏎ego 瘸dna szko豉 nie zdo豉 ci przygotowa - taka jest triumfalna konkluzja trylogii b璠帷ej bestsellerem ,,Sunday Times", zapocz徠kowanej Mroczn wiedz oraz Ostatnim absolwentem.

Jedyne, o czym nigdy nie m闚isz, b璠帷 w Scholomance, jest to, co b璠ziesz robi, gdy si z niej wydostaniesz - poniewa nawet najbogatszy enklawowiec nie chce kusi losu.

Lecz to nierealne marzenie spe軟i這 si El i jej przyjacio這m. Co wi璚ej, nawet nie musia豉 zosta potwornie z陰 czarownic, jak mia豉 si sta wed逝g przepowiedni. Zamiast pozabija enklawowc闚, uratowa豉 ich i teraz wszyscy czarodzieje s bezpieczni. We wszystkich enklawach 鈍iata zapanowa造 pok鎩 i harmonia.

畝rtuj.

Poniewa zamiast El kto inny zacz掖 realizowa plan zniszczenia enklaw i wszyscy uratowani przez ni s zagro瞠ni, a nad 鈍iatem wisi gro嬌a totalnej wojny mi璠zy enklawami. Tak wi璚 po cudownej ucieczce z Scholomance El musi wr鏂i i znale潭 spos鏏, 瞠by zn闚 si do niej dosta.

Naprawd jeden z najlepszych obecnie cykli fantasy, a to jeszcze nie koniec. - CULTURESS.

Scholomance jest mroczn szko陰 magii na jak czeka豉m, a za jej m康r, sprytn i gro幡 bohaterk ch皻nie pod捫y豉bym wsz璠zie - nawet do szko造 pe軟ej potwor闚. - KATHERINE ARDEN

Informacje dodatkowe o Z這te enklawy:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2023-03-07
Tytu orygina逝: The Golden Enclaves

wi璚ej

Kup ksi捫k Z這te enklawy

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Z這te enklawy - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2023-09-15, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2023,

A ja si zastanawia豉m, co si sta這 z Orionem... Zgrabnie i sensownie pozaka鎍zane w徠ki i to w taki spos鏏, 瞠 ni cholery bym nie wpad豉 na to, 瞠 ten tego i tamten tegoten. ζ. Poza monologami El, takimi o 篡ciu i 鄉ierci, to tworzenie i rozwa趾a enklaw, z polityk i romansid貫m - TAK! Bardzo 豉dnie. Tylko nie豉dne jest to, co si z Liesel dzieje, bo dzi瘯i, ale niekoniecznie tych scen mi potrzeba.

Avatar u篡tkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2023-05-19, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2023, Mam,

Ryzyko wpisane jest w doros貫 篡cie i trzeba nies造chanej wr璚z odwagi i samozaparcia, by je podj望. Nikt, nigdy nie da stuprocentowej pewno軼i na to, 瞠 ono si op豉ci, a czasami szale zwyci瘰twa przechylaj si z jednej na drug stron. Niekiedy gra jest niewarta 鈍ieczki i podejmowanie go jest kompletnym szale雟twem, innym za razem mo瞠 ono zmieni dos這wnie wszystko. W豉郾ie takie ryzyko - mog帷e zmieni doczesny 鈍iat, podejmuj bohaterowie trzeciej cz窷ci cyklu "Scholomance". Pytanie tylko czy ryzykowanie pop豉ci oraz ile ludzie zginie w mi璠zyczasie?

El po utracie Oriona, pogr捫a si w marazmie i rozpaczy. Dziewczyna nie mog帷a zrozumie post瘼owania swojego ch這paka (czy faktycznie nim by), nie mo瞠 poradzi sobie z jego bezsensown 鄉ierci w trzewiach Paszczora. I zapewne tkwi豉by w tym stanie do ko鎍a swoich dni, gdyby nie wizyta przyjaci馧 ze Scholomance, kt鏎zy informuj j o atakach na kolejne enklawy. Tylko Galadriela - b璠帷a anio貫m 鄉ierci - wed逝g przepowiedni jej prababki mo瞠 powstrzyma nadci庵aj帷e kataklizmy i tym samym wcieli w 篡cie sw鎩 pomys na stworzenie enklaw, kt鏎e by造by czyste i pozbawione oparcia czarnej magii. Mo瞠 si wydawa, 瞠 to wyprawa stricte samob鎩cza, ale na pewno mniej niebezpieczna ni pomys, kt鏎y roi si w g這wie El - powrotu do Scholomance i unicestwienia istoty, kt鏎a sprowadzi豉 鄉ier na Oriona.

Nie ukrywam, 瞠 z przyjemno軼i wr鏂i豉m do powie軼i Naomi Novik i to z bardzo prostej przyczyny - uwielbiam rzeczy nieoczywiste, a taki w豉郾ie jest ca造 ten cykl - zaskakuj帷y, niebezpieczny pod ka盥ym wzgl璠em i niekiedy wzbudzaj帷y strach. Co prawda w trzeciej cz窷ci nosz帷ej tytu Z這te enklawy, szko豉 teoretycznie przesta豉 istnie, a ilo嗆 z這wrog闚 drastycznie zmala豉, to kolejne enklawy zacz窸y chyli si ku upadkowi. Miejsca te maj帷e by schronieniem dla ca造ch rzesz czarodziej闚 i ich rodzin okaza造 si nietrwa貫, a podwaliny na kt鏎ych si opiera造, wywodzi造 si z istnego koszmaru. Czytelnicy zostaj wci庵ni璚i w wir czarodziejskiej polityki, kt鏎a w niczym nie odstaje od tej rzeczywistej - brudne zagrywki to chleb powszedni, dla os鏏 chc帷ych utrzyma si przy w豉dzy, a g堯wna bohaterka stanowi uosobienie tego, czego wszyscy pragn - broni, dzi瘯i kt鏎ej ci najbardziej wytrwalsi podporz康kuj sobie ca陰 reszt spo貫czno軼i.

Na ca貫 szcz窷cie El nie daje si wci庵n望 w brudne zagrywki poszczeg鏊nych enklaw. By豉 outsiderka, przy pomocy najwierniejszych przyjaci馧 robi to, co musi - czyli ratuje nie chc帷 nic w zamian. Lekcja trzecia, a wi璚 ta najbardziej bole郾iejsza uderza we wszystkich ca陰 moc. W ko鎍u wszystkie karty zostaj ods這ni皻e i chocia niegodziwcy nie zawsze ponosz kar, to przesz這嗆 zaczyna jawi si mo瞠 nie t璚z barw, ale z pewno軼i przestaje by szara i niedost瘼na.

Troch przykro, 瞠 ta historia dobieg豉 ko鎍a, ale mam szczer nadziej, 瞠 autorka jeszcze nie raz zabierze czytelnik闚 w w璠r闚k po stworzonych przez siebie fantastycznych i pe軟ych niesamowito軼i 鈍iatach.

Avatar u篡tkownika - Foxie
Foxie