Z這wrogie niebo

J瞛yk orygina逝: angielski
T逝maczenie: Katarzyna Ci捫y雟ka

Tom 5 cyklu Ryder Creed

Ocena: 4.75 (8 g這s闚)

Francine „Frankie” Russo jest zirytowana, kiedy młody współpracownik Tayler Gates o piątej rano prosi ją o wideorozmowę. Jest tak zła, że ledwo zwraca uwagę, gdy naprzeciwko Taylera na ulicy wyrasta dwóch mężczyzn. W ciągu kilku sekund Frankie staje się świadkiem morderstwa. Kiedy zabójcy podnoszą telefon Taylera, widzą Frankie – wiedzą, jak wygląda, kim jest, gdzie pracuje i gdzie mieszka. Ona o nich nie wie nic. Ale jedno jest pewne – przyjdą po nią.

Przerażona Frankie prosi o pomoc przyjaciółkę z dzieciństwa Hannę Washington i jej partnera biznesowego Rydera Creeda – bo tylko im może zaufać. Hanna umawia Frankie na spotkanie z agentką FBI Maggie O’Dell.

Z prześladowcami na karku, Frankie spieszy na spotkanie z Maggie. Nie ma jednak pojęcia, że jedzie prosto w kierunku monstrualnego tornada szalejącego nad Alabamą.

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Z這wrogie niebo

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Z這wrogie niebo

CIA, FBI, policja walcz ka盥ego z przest瘼czo軼i na ca造m 鈍iecie. Nie jest lekko, ale bardziej przewidywalnie ni gdy walczy si z 篡wio貫m. "Z這wrogie niebo" to pe軟a napi璚ia fabu豉 osadzona w jeden tylko weekend, gdy Alabam nawiedzi豉 ca豉 seria tornad. Ale to nie jedyny temat kolejnego thrillera Alex Kavy, która po raz pi徠y 陰czy w jednej ksi捫ce dwoje swoich bohaterów - Maggie O'Dell oraz Rydera Creeda.

O tym, jak bardzo 篡cie cz這wieka mo瞠 zmieni jeden telefon, przekona豉 si Frankie Russo, pracownica agencji marketingowo-reklamowej, do której o pi徠ej rano zadzwoni kolega z pracy - Tayler Gates. Podczas wideorozmowy rozmawiali o jego prywatnym 郵edztwie dotycz帷ym podejrze, i w produktach pewnej obs逝giwanej przez nich firmy znajduj si niebezpieczne dla zdrowia substancje. Tyler zaaferowany przekazuje jej wa積e informacje, jednak nie udaje mu si doko鎍zy... W kadrze Frankie dostrzega dwóch facetów, którzy atakuj Gatesa, przejmuj jego telefon i niestety wszystko o niej wiedz. Kobieta czuje, 瞠 musi ucieka...

奸edzona, przera穎na, bez potwierdzonych informacji czy Tyler 篡je zmierza na Floryd, gdzie liczy na pomoc Hanny Washington, wspó逍racownicy Rydera Creeda. Hanna obieca豉 przyjació販e kontakt z funkcjonariuszk FBI - Maggie O'Dell. Nikt jednak nie przewidzia, jakim problemem stanie si pogoda, bowiem w Alabamie szalej tornada. Niszczycielska si豉 skomplikuje spotkanie Maggie i Frankie a wielu ludziom odbierze dach nad g這w i 篡cie.

W samym 鈔odku zniszcze pojawia si Ryder Creed ze swoj ulubienic Grace, która ma znale潭 篡we lub martwe ofiary tornad, które si璕n窸y ziemi. By豉m jak zawsze pod wra瞠niem dzia豉 tego ma貫go psiaka.

Opisy miejsc, przez które przesz這 tornado, niezwykle plastyczne i sugestywnie wywo逝j帷e ciarki na d逝go pozostan w mojej pami璚i. Moment, gdy bohaterowie widzieli na horyzoncie czarny wiruj帷y klin zmierzaj帷y w ich stron... czu豉m ich strach, napi璚ie i niepokój o to, czy b璠zie jakie potem. Akcja ksi捫ki obejmuje tylko jeden weekend i tylko wtedy odnotowano w Alabamie siedemna軼ie tornad. Oczywi軼ie w najbardziej nara穎nych rejonach byli oni - Maggie, Frankie, Ryder oraz Jason. Czy wszyscy prze篡j? Do ko鎍a nie ma tej pewno軼i, bowiem 篡wio nie幢e si na nich uwzi掖... S te przemykaj帷e cienie, maj帷e w豉sne cele...

Naprzemiennie do wydarze dotycz帷ych tornad, autorka zabiera nas na Floryd, gdzie z Hann i jej synami na farmie znajduje si Brodie. Je郵i czytali軼ie poprzednie tomy tej serii, to zapewne dobrze kojarzycie - to zaginiona przed szesnastu laty siostra Rydera, któr w czwartym tomie cyklu uda這 si uratowa. Ja niestety przegapi豉m "Instynkt 這wcy" i o kulisach tamtych wydarze wiem tylko tyle, ile zosta這 opowiedziane teraz. Brodie cho ma dwadzie軼ia siedem lat zachowuje si zupe軟ie nieadekwatnie do wieku. Nie mo積a si dziwi, po tym co przesz豉. I tak stara si by silna. Wci捫 zmaga si z demonami przesz這軼i, analizuje, odkrywa 鈍iat na nowo, ciesz j prozaiczne rzeczy.

Alex Kava to niezmienny poziom dobrej literatury, nawet je郵i tematyka gówna jakiego tomu nie zapiera tchu to nadrabiaj w徠ki poboczne. Tym razem wszystkie cztery w徠ki dostarczy造 mi niema這 emocji, nie brakowa這 niespodzianek, chwil, gdy mia豉m wra瞠nie i zaraz wszystko przestanie istnie, s te zaskakuj帷e zako鎍zenia poszczególnych w徠ków. W twórczo軼i autorki ceni krótkie rozdzia造, jasno okre郵one miejsca akcji, konkretne dialogi i opisy wyst瘼uj帷e tylko wtedy, gdy s niezb璠ne do nakre郵enia odczuwanych przez postacie smutku, rado軼i, strachu czy ulgi. Na koniec Kava zawsze odkrywa wszystkie karty, nie pozostawia nas z domys豉mi co w zestawieniu z jej lekkim stylem (cho pisze o nie豉twych sytuacjach) sprawia, 瞠 na lektur jej ksi捫ek nie marnuje si czasu.

Podsumowuj帷 - "Z這wrogie niebo" to wielow徠kowa historia z dreszczykiem w stosunku do ludzi, przest瘼stw oraz natury. Dostajemy wielu znanych nam ju bohaterów, nowi dodaj kolorytu, nie ma typowego 郵edztwa, bowiem i miejsce akcji nie jest standardowe. To opowie嗆 o tajemnicach koncernów, nielegalnych dzia豉niach, które za wszelk cen powinny pozosta ukryte przed oczami 鈍iata; o pracy 這wców burz i ryzyku jakie podejmuj; o psach poszukuj帷ych i wzruszaj帷ych chwilach ich tryumfu a przede wszystkim o ludziach, którzy z nara瞠niem 篡cia ruszaj, by pomaga innym w trudnych chwilach. Thriller, który opowiada o sprawach zwyk造ch i niezwyk造ch - zagini璚iach, odnalezieniach, porzuceniu, zagubieniu, szcz窷ciu i stracie a przede wszystkim o tym, 瞠 mi這 jest wiedzie, 瞠 kto si o Ciebie martwi i mo瞠sz na niego liczy. Polecam wielbicielom ksi捫ek Kavy a zw豉szcza serii z pieskami w roli bohaterów (czyli Ryder Creed).

Avatar u篡tkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-08-09,

"...prze篡wa ca陰 mas wewn皻rznych burz. A niektóre z nich potrafi rozerwa cz這wieka od 鈔odka."

Zgrabnie napisana powie嗆, ch皻nie poruszamy si w jej przestrzeni, sympatycznie pomaga z豉pa chwil relaksu. Alex Kava nie konstruuje z這穎nej fabu造, nie rozbudowuje mocno w徠ków, ale dostarcza kilka frapuj帷ych kierunków, którymi warto pod捫a. W pocz徠kach ksi捫ki wybrzmiewaj sensacyjne nuty, to w豉郾ie im podporz康kowany jest scenariusz zdarze, z mroczn tajemnic o pod這簑 spiskowym, widowiskowymi incydentami opartymi na bezpo鈔ednim zagro瞠niu 篡cia, pospiesznej ucieczce i konsekwentnym po軼igu. Analityk komputerowy laboratorium chemicznego i pracownik agencji reklamowej zostaj zastrzeleni zaraz po odkryciu przez nich mega niepokoj帷ych informacji. Frankie Russo, telefoniczny 鈍iadek zabójstwa, tworz帷a kampanie reklamowe klientów, szybko u鈍iadamia sobie, 瞠 kto bezwzgl璠nie tuszuje jakikolwiek wyciek danych o obecno軼i czynnika rakotwórczego w produktach spo篡wczych firmy dzia豉j帷ej na mi璠zynarodowym rynku.

W miar rozwijania si akcji klimat sensacji i krymina逝 rozmywa si, a ster przejmuje pot篹ny i bezlitosny 篡wio natury, jakim jest tornado. Zagro瞠niem i morderc staje si co, nad czym nie mo積a zapanowa, ani nawet przewidzie pojawienia si. Wówczas do akcji wkracza kluczowa posta serii Ryder Creed, dawniej 穎軟ierz piechoty morskiej, s逝膨cy w jednostce specjalnej K9 w Afganistanie, a teraz prowadz帷y wspólnie z Hann Washington schronisko dla psów szkolonych do poszukiwania osób i cia zaginionych podczas naturalnych 篡wioów. Zmienia si dynamika powie軼i, akcenty postawione s na ukazanie ci篹kiej pracy psów, ich opiekunów i treserów. Czworonogi Grace i Scout wydaj si skrada show powie軼i. Autorka zapoznaje z trybem pracy psów ratowników. W drugiej po這wie ksi捫ki napi璚ie nieco traci na intensywno軼i, ale za to zyskuje na ilo軼i incydentów. Historia nie ekscytuje znacz帷o, ale ciekawie anga簑je, p造nnie si j poznaje, w zasadzie propozycja na jeden wieczór czytelniczy, mo積a podsumowa, dobra sensacja w pigu販e. Warto nadmieni, 瞠 Kava w znacznym stopniu nawi您uje do innej napisanej przez siebie serii, sprowadzaj帷 z niej gówn bohaterk, po鈍i璚aj帷 jej sporo miejsca i istotn funkcj w intrydze. Mowa o Maggie O’Dell b造szcz帷ej w „υwcy dusz” i „Zabójczym wirusie”.

bookendorfina.pl

Frankie jest 鈍iadkiem morderstwa. Maggie chce jej pom鏂. Gdy kobiety spotykaj si w restauracji nadchodzi nawa軟ica. Z innymi go嗆mi i pracownikami ukrywaj si w piwnicy. Czy oka瞠 si ona grobem? Ryder ze swoim psem bior udzia w akcji poszukiwawczej na terenach dotkni皻ych tornadem. Gdy si okazuje, 瞠 Maggie jest uwi瞛iona w piwnicy rusza jej na pomoc, ale ci庵貫 zmiany pogody nie poprawiaj sytuacji. Na rozw鎩 wypadk闚 czekaj te mordercy.

Polecam.

To zako鎍zenie cyklu o Ryderze Creedzie i Maggie O’Dell. Tornado to ogromna si豉 i 鄉iertelny 篡wio. Opisy budz groz, strach. A ludzkie d捫enie do niesienia pomocy ogromny szacunek i nadziej. Z這 i 膨dza pieni璠zy i w豉dzy przegra造. I dobrze, takie zako鎍zenie lubi. Ksi捫ki pani Alex Kavy czytam z ogromn przyjemno軼i i cz瘰to udaje mi si polubi bohaterów. A dzisiejszym gówny bohaterom 篡cz jak najlepiej, mo瞠 czas zaj望 si ju w豉snym 篡ciem.

Avatar u篡tkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-08-04, Ocena: 3, Przeczyta貫m,

Z ARCHIWUM KAVY

Alex Kava powraca z now ksi捫k. Jej polska premiera troch si przesuwa豉, ale w ko鎍u jest. Czy warto by這 czeka? Je郵i nale篡cie do tej nielicznej grupki, której podoba造 si poprzednie dokonania autorki, tak. Je郵i lubicie wspó販zesne thrillery te. Ale, podobnie jak poprzednie powie軼i, tak i „Z這wrogie niebo” to po prostu dreszczowiec bez dreszczy, krymina z zagadk, która nie zaskakuje i thriller psychologii, w którym psychologii nie ma. Czyta si to szybko i lekko, jak to rozrywkow literatur – i to najwi瘯szy plus ca這軼i – ale je郵i liczycie na g喚bi i przes豉nie, b璠ziecie zawiedzeni.

Alabama zmaga si z zabójczym tornado. Creed i Jason, wraz ze swoimi psami-ratownikami, ruszaj pomóc w poszukiwaniach zaginionych osób. Tymczasem w Chicago Francine „Frankie” Russo staje si 鈍iadkiem morderstwa. Co gorsze zabójcy wiedz o niej wszystko i na pewno nie zostawi jej przy 篡ciu. Szukaj帷 pomocy, kobieta kontaktuje si ze swoj przyjació趾, a zarazem partnerk Creeda, Hann, a ta umawia j na spotkanie ze znajom agentk FBI, Maggie O’Dell. Problem w tym, 瞠 tornada s równie zabójcze, jak mordercy i mog zagrozi obu kobietom. Co wyniknie z tego wszystkiego? Jak potocz si losy bohaterów? I co s逝cha u siostry Creeda, która po latach zagini璚ia próbuje odnale潭 si w 鈍iecie i 篡ciu?

Francine "Frankie" Russo staje si przypadkowym 鈍iadkiem morderstwa, kiedy prowadzi wideorozmow ze swoim wspó逍racownikiem, Tylerem. Okazuje si, 瞠 m篹czyzna (wraz z przyjacielem Deaconem) odkry, 瞠 firma Carson Foods dodaje do swoich batonów 郾iadaniowych i p豉tków glifosat, który mo瞠 powodowa raka. Niestety, mordercy widzieli Frankie i teraz kobieta jest w niebezpiecze雟twie. Dlatego si kontaktuje ze swoj dawn przyjació趾, Hann, która prosi o pomoc Maggie. Kiedy kobiety si w ko鎍u spotykaj, nie maj poj璚ia, 瞠 zaraz znajd si w centrum tragicznych wydarze zwi您anych z tornadem...

Równolegle poznajemy bli瞠j Brodie, siostr Rydera odnalezion po 16 latach. Kobieta uczy si na nowo 篡cia i przera瘸 j wiele rzeczy. Powoli Brodie wraca do normalno軼i, ale jej stan stresu pourazowego daje o sobie zna w wielu nieprzewidzianych momentach. Bardzo du穎 pomagaj jej (nie鈍iadomie) synowie Hannah, Thomas i Isaac.

Nareszcie, nareszcie, nareszcie! Nie mog豉m si ju doczeka kolejnej ksi捫ki Alex Kavy i zabra豉m si za ni najszybciej jak mog豉m. W 瘸dnym wypadku si nie rozczarowa豉m. Chocia by moment, kiedy nieco mi si ksi捫ka d逝篡豉, ale trwa on mo瞠 2-3 rozdzia造. Poza tym czyta這 mi si bardzo szybko (a mo瞠 i za szybko, bo przyjemno嗆 trwa豉 do嗆 krótko). Z niecierpliwo軼i czekam na kolejn pozycj autorki.

Inne ksi捫ki autora
Przedsmak z豉
Alex Kava0
Ok豉dka ksi您ki - Przedsmak z豉

Cia這 zwisa這 z sufitu. R璚e i nogi by造 zwi您ane kablem, a 軼iany pokrywa造 rozbryzgi krwi. W kuchni sta這 otwarte pude趾o na jedzenie na wynos, nad którym...

υwca dusz
Alex Kava0
Ok豉dka ksi您ki - υwca dusz

W po這穎nym w ustronnym miejscu domu letniskowym w Massachusetts sze軼iu m這dych m篹czyzn toczy 鄉iertelny pojedynek z agentami FBI. Niedaleko FDR Memorial...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Cz這wiek z bursztynu