Znajdź ją

„Od lat spod pióra Lisy Gardner wychodzą jedne z najlepszych thrillerów na rynku. Niemniej Znajdź ją to nowa jakość: pełna napięcia i suspensu, urzeka misternie skonstruowaną intrygą. Ogromny ładunek emocjonalny i niezwykła siła, jaka z niej emanuje, czynią tę powieść lekturą obowiązkową”. Harlan Coben
Flora Dane była ofiarą. Siedem lat temu Flora, beztroska studentka college’u, została porwana podczas wiosennych ferii. Przez kolejne 472 dni dowiadywała się, jak wiele potrafi znieść człowiek.
Flora Dane ocalała. Cudem przetrwała, a potem przez pięć lat przyzwyczajała się do rytmu normalnego życia, pracując ze specjalistą FBI ds. ofiar, Samuelem Keynesem. Ma matkę, która zawsze ją kochała, i brata, lękającego się osoby, którą się stała. I ma też ścianę w sypialni pokrytą zdjęciami innych dziewcząt, które nigdy nie powróciły do domu.
Flora Dane jest lekkomyślna. Czyżby? Gdy detektyw D.D. Warren z Bostonu zostaje wezwana, na miejscu zdarzenia znajduje trupa mężczyzny oraz kobietę, która go zabiła – nagą i ze skrępowanymi dłońmi. Okazuje się, że Flora od czasu kiedy została uwolniona, zadarła już z trzema innymi podejrzanymi. Czy jest ofiarą, czy też myśliwym? Czy mając wiedzę o zachowaniu kryminalistów, mogłaby być kluczem do uratowania zaginionej studentki, której porwanie wstrząsnęło Bostonem? Gdy znika sama Flora, detektyw uświadamia sobie obecność prawdziwego drapieżnika. Drapieżnika, który za nic nie pozwoli, by Flora kiedykolwiek uciekła. I tylko D.D. Warren może ją znaleźć.

Informacje dodatkowe o Znajdź ją:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2017-11-15
ISBN: 978-83-8110-111-0
Tłumaczenie: Kuczyńska-Szymala Daria

Kup książkę Znajdź ją

Znajdź ją - opinie o książce

Porywacz odebrał jej wszystko. Szczęśliwe życie na farmie, plany na przyszłość, poczucie bezpieczeństwa i niewinność. Jej życie należało do niego, do niej jedynie sosnowa trumna.

Porwana i więziona niemal półtora roku Flora Dane po uwolnieniu z rąk oprawcy już nigdy nie była taka jak przedtem, bo to, co przeżyła pozostało w niej na zawsze. Czego doświadczyła? Do czego musiała się posunąć, by przetrwać? Kim się stała? Czy uda jej się odnaleźć w sobie choć część dawnej siebie?

Ósma część cyklu kryminalnego z detektyw D.D. Warren jest wprost genialna! I choć tym razem to nie ona i jej śledztwo zdają się tu grać pierwsze skrzypce, to odkrywana stopniowo historia porwanej i ocalonej dziewczyny budzi ciarki i nie pozwala odłożyć książki nawet na chwilę. Ścieżki obu kobiet przecinają się przy sprawie zaginionej studentki i spalonego żywcem przestępcy seksualnego. Zwroty akcji przeplatane są traumatycznymi wspomnieniami Flory z 472. dni piekła, które przeżyła, z jej walką, by wrócić do świata, z którego została brutalnie wyrwana.

Autorka wnikliwie oddała emocje ofiary, jej stopniową przemianę, zatracenie samej siebie, ale i instynktowną wolę walki o przetrwanie. Momentami naprawdę trudno się czytało o granicach, do których przekroczenia została zmuszona. Przy lekturze niejednokrotnie towarzyszył mi głęboki smutek i przerażenie głębią mroku ludzkiej duszy.

Jeśli jeszcze nie znacie serii z D.D. Warren, a jesteście miłośnikami mrocznych thrillerów z rozbudowaną warstwą psychologiczną i intrygującymi detektywistycznymi śledztwami, to koniecznie zamówcie ją u Mikołaja. Mój zachwyt każdą kolejną częścią rośnie równie mocno, jak sympatia do głównej bohaterki.

Znacie detektyw D. D. Warren? Ona znowu wkracza do akcji, jest niesamowita i brawurowa. Historie z jej udziałem to smakowite kąski dla każdego amatora mocnych wrażeń. Już wiecie na co możecie liczyć … A nawet na zdecydowanie więcej … Zaczynamy!

Aż 472 dni w niewoli była Flora Dane. Została porwana w czasie ferii i więziona przez psychopatę. Zamykał ją w drewnianej skrzyni, przemieszczała z nim kraj wzdłuż i wszerz. Przypadkiem została uwolniona. Po wielu miesiącach udręki powraca do normalności. Nie jest jej łatwo, zmaga się z przeżyciami ubiegłych miesięcy. Demony nie dają jej spokoju, wracają nieustannie w każdej chwili.

Flora Dane była na miejscu zbrodni, gdzie zginął barman Devon Goulding, który został spalony żywcem. Flora twierdzi, że jest ofiarą, jednak wezwana na miejsce zdarzenia detektyw D. D. Warren, nie jest o tym przekonana. Ma wrażenie, że jak na ofiarę, dziewczyna doskonale sobie poradziła z napastującym ją barmanem. Działała we własnej obronie i z wielkim opanowaniem i rozwagą. Czyżby barman był sprawcą mających miejsce wcześniej zaginięć młodych kobiet? Czy poszukiwana Stacey Summers była też jego ofiarą? Ale już się tego nie dowiedzą, gdyż rzekomy sprawca już niestety nie żyje. Warto śledzić dalej poczynania Flory, aby się przekonać, czy ona pomoże nam w rozwiązaniu zagadki zniknięcia dziewczyn.

Znajdź ją to kolejna znakomita powieść Lisy Gardner. Mamy do rozwiązania trudne i skomplikowane śledztwo, wielowątkowe i rozbudowane. Porwania młodych kobiet i ich przetrzymywanie w skrajnie trudnych warunkach nie daje spokoju znakomitej pani detektyw. Za wszelką cenę musi dojść do prawdy. Jej natura, dociekliwość i przenikliwość pchają ją do przodu i nic nie jest w stanie jej zatrzymać. Uwielbiam delektować się poczynaniami Warren, to mistrzostwo w każdym calu. Inteligentna i przenikliwa, zmagająca się z problemami zdrowotnymi, matka kilkuletniego chłopca. Stara się być dobrą matką i znakomitą detektyw. I jej się to udaje, godzi te dwie role i jest w tym dobra.

Niesamowity klimat powieści, świetnie zaplanowana fabuła, od której nie chcesz się oderwać ani na moment. Nie możesz opuścić bohaterów, gdyż cały czas potrzebują twojej uwagi i skupienia. Musisz pracować na najwyższych obrotach, aby nic nie umknęło twojej uwadze, aby umiejętnie łączyć wszelkie ślady i sugestie. Z tych drobnych elementów powstanie ciekawa układanka, której złożenie wymagało nie lada odwagi i cierpliwości. Ale na finiszu satysfakcja tylko do pozazdroszczenia.

Uwielbiam te lektury z D. D. Warren w roli głównej. Wiem, że zawsze będzie świetna zabawa, mnóstwo emocji i nieziemskich przeżyć. Autorka potrafi wciągać czytelnika w prowadzone śledztwo, nie pozwala mu być tylko biernym obserwatorem. Czytelnik to jeden z bohaterów, który wszystko scala i pomaga rozwiązać prowadzone trudne śledztwo.

Czy opowieści Lisy Gardner z D. D. Warren w roli głównej trzeba zachwalać? Nie ma takiej konieczności. Już krótka zapowiedź, z kim spędzimy najbliższe chwile, wystarczy, aby się podjąć tego zadania. Ja w ciemno się decyduję na kolejną przygodę. Wybierz sam, na co masz ochotę. Mała podpowiedź, zastanów się dogłębnie, zbyt wiele możesz bezpowrotnie stracić ...

Avatar użytkownika - Colibri
Colibri
Przeczytane:2022-10-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Recenzja „Znajdź ją”
„- To kim ona jest?
- Co ciekawe, była bardziej rozmowna na temat rzekomych przestępstw Devona niż własnych. Ale jest przekonana, że Goulding to drapieżca i że powinniśmy poszukać trofeów.”
„Znajdź ją” to powieść wydana w 2022r. i jest kolejną (ósmą) książką z serii o Detektyw D.D. Warren. Powieść napisana została przez Lisę Gardner. Autorka jest znaną amerykańska pisarką, której powieści często trafiają do ścisłej czołówki „New York Timesa”. W Polsce książki Lisy Gardner takie jak np. „Zaginiona”, również zostały dobrze przyjęte. Ostatnio została wydana powieść „Znajdź ją”.
Flora Dane jest młoda kobietą spędzająca wolny czas na chodzeniu po klubach, ale czy dobra zabawa to jej jedyny cel? Gdy D.D. Warren przyjeżdża na miejsce zbrodni zastaje spalone zwłoki dorosłego, postawnego mężczyzny i nagą, skrępowaną kobietę. Tą dziewczyna jest Flora. Zaatakowała ona napastnika w samoobronie, ale zachowuje się nie do końca jak wystraszona, porwana kobieta. D.D. jest pewna, że skądś ją zna, a gdy po Florę przyjeżdża pracownik FBI, pani detektyw dowiaduje się skąd. Przed kilkoma laty kobieta została porwana i przetrzymywana przez prawie półtora roku. Gdy została ocalona znalazła sobie cel, chciała znaleźć sprawiedliwość i mścić się na porywaczach. Ale czy w takim razie porwana kobieta jest ofiarą czy zabójczynią? Pani detektyw sama nie wie co myśleć, ale niedawno zaginęła młoda studentka, a Flora może być jedyną osobą która pomoże jej w śledztwie. Jest ona przekonana, że człowiekiem który za to odpowiada jest mężczyzna którego właśnie zabiła.
„Znajdź ją” to kolejna pozycja Lisy Gardner i kolejne pozytywne odczucia. Już pisałam, przy omawianiu poprzednich książek autorki, że uwielbiam jej twórczość. Z książką „Znajdź ją” nie jest inaczej. Historia jest ciekawa i wciągająca, Flora jest kobietą którą chce się jednocześnie przytulić, jak i momentami podziwiać za spryt i intelekt jaki pokazuje. Czytanie o jej przeżyciach jest niesamowitą przygodą, a sprawa jaką prowadzi Detektyw trzyma w napięciu i przez większość czasu stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi.

Byłam ogromnie szczęśliwa, dowiadując się, że jedna z moich ulubionych zagranicznych autorek kolejny raz w tym roku wydaje powieść. "Znajdź ją" to już jest 8 tom rewelacyjnej serii "Detektyw D.D. Warren". W tej części spotkałam się ze starą bohaterką Florą Dane. Przez ponad rok była więziona przez prawdziwego psychopatę. Ten zwyrodnialec przeprogramował jej mózg do tego stopnia, że nie potrafiła się od niego uwolnić. Ona już nigdy nie będzie normalna, bo jak po czymś takim może dalej normalnie żyć. Dzięki niemu nabawiła się syndromu sztokholmskiego. Przywiązała się do swojego oprawcy. Można powiedzieć, że go nawet w pewnym stopniu pokochała. Tym razem moja ulubiona pani detektyw D.D. Warren będzie miała ręce pełne roboty. Zamiast pracować przy biurku woli biegać i tropić przestępców. Jak wiecie z poprzednich części, nasza bohaterka wiele przeszła, dlatego została oddelegowana do papierkowej roboty. Nie byłaby sobą, gdyby słuchała swojej góry. Bez broni będzie wyjaśniała trudną sprawę porwania pewnej młodej dziewczyny. A co słychać u jej rodziny? Zachęcam do przeczytania. Policjanci zostają wezwani do pewnego zdarzenia, w którym znaleziono martwego mężczyznę i nagą, skrępowaną kobietę. Tą kobietą okazała się być nasza Flora. Od razu przyznała się do morderstwa. Według jej słów działała w samoobronie. Czy to jest prawdą, czy nie będzie musiała wyjaśnić nasza pani detektyw. Czy zabity porywacz porwał również naszą zaginioną dziewczynę? Jak teraz odnajdą dziewczynę? Czy Flora coś wie na temat tej dziewczyny? Czy ona coś ukrywa? Autorka Lisa Gardner w idealny sposób buduje napięcie. W swojej najnowszej powieści porusza bardzo ważny i bolesny temat: przywiązanie ofiary do swojego kata. Dowiadujemy się, jaki wpływ miał oprawca na dalsze życie Flory. Biorąc do ręki książkę "Znajdź ją" nie wiedziałam, że spotkam w niej Florę. Byłam szczęśliwa, że dowiem się, jak potoczyły się dalsze jej losy. Wiedziałam, że w swoim życiu przeszła ogromną tragedię. Byłam ciekawa, co tym razem wymyśliła dla niej Lisa Gardner. Początkowo nie rozumiałam jej dziwnego zachowania. Z biegiem stron częściowo zrozumiałam, dlaczego tak postępuje. Czy ja tak samo bym zrobiła? Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nigdy nie znalazłam się w podobnej sytuacji. Mam nadzieję, że nigdy nie spotka mnie to samo co Florę. Ludzie pod wpływem przeżytej traumy zachowują się nieobliczalnie. Powieści Lisy Gardner biorę w ciemno i pochłaniam w całości. Tej autorki nie da się nie lubić. Już się nie mogę doczekać kolejnej jej historii. W skrócie "Znajdź ją" to powieść, która ma w sobie doskonałą akcję, wyśmienitą fabułę i różnorodnych bohaterów. Po prostu trzeba ją przeczytać. Doskonały psychologiczny thriller. Jeżeli jeszcze nie znacie książek Lisy Gardner, to szybciutko to nadróbcie. Powieść jest warta przeczytania. Z całego serca polecam thriller "Znajdź ją", mommy_and_books.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020,

'' Nie jestem zmęczona, nie jestem głodna, nie jest mi zimno, nie czuję bólu, więc wszystko jest w porządku i zaraz zrobię to co umiem najlepiej. Wszystko, byle tylko przetrwać.''

Lisa Gardner przyzwyczaiła swoich czytelników do tego że w jej powieściach główną rolę odgrywa doskonała psychologia postaci i zdarzeń . Nie inaczej jest i tym razem, rzekłabym nawet, że tym razem autorka pojechała niemal po przysłowiowej bandzie . Ale tylko niemal, udało jej się bowiem zatrzymać na cienkiej granicy, tuż przed przeszarżowaniem . Bo ja uwielbiam rozbudowane psychologicznie, z sensem , postacie, jednak co za dużo to...sami wiecie. To ósma książka tej autorki przeczytana przeze mnie , każda była dobra, bardzo dobra , a czasami nawet rewelacyjna . Tym razem jest podobnie.

Spotykamy więc znowu sierżant D.D. Warren, która po ostatnich przejściach nie doszła jeszcze do siebie i teoretycznie powinna pracować za biurkiem , jednak przecież to nie byłaby ona gdyby usiedziała na tyłku, w komendzie zanurzając się w papierkowej robocie i pozwalając swojemu zespołowi robić, co do nich należy. Więc kiedy dociera do niej zgłoszenie o akcji, bez pardonu jedzie na miejsce zdarzenia. A tam...

Widok jaki jej się ukazał okazał się zgoła bardzo niecodzienny. Oto naga kobieta z rękoma skutymi z przodu kajdankami, cuchnąca jak całe obrzydliwe wysypisko śmieci, stoi nad spalonym trupem faceta. D.D jest zszokowana, a młoda kobieta pierwsze co robi po oswobodzeniu z kajdanek, dzwoni do najprzystojniejszego agenta FBI jakiego detektyw Warren kiedykolwiek widziała i ten jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, niemal natychmiast przyjeżdża. Dodać jeszcze trzeba że dziewczyna numer do agenta znała na pamięć . Co D.D mogła sobie w danych okolicznościach pomyśleć.? Kim jest ta młoda kobieta, która ma agenta FBI niemal na osobistą własność ?

Niestety mogła, tylko pomyśleć, bo żadnych konkretnych informacji od dziewczyny wydusić się jej nie udało. Tak więc i wy sobie pomyślcie co chcecie, a jak chcecie się dowiedzieć kim była ta kobieta i dlaczego znalazła się w takiej właśnie sytuacji, zachęcam do przeczytania, świetnej książki Lisy Gardner '' Znajdź ją ''. Książka właściwie czyta się sama. Akcja co rusz się zmienia, nie jest więc nudno, a to co przytrafiło się Florze Dane, przyprawia o biegające po plecach ciarki i stawia na sztorc wszystkie owłosienie, gdziekolwiek kto jakie ma. Na zachętę dodam jeszcze, że na końcu książki (przynajmniej mojego wydania) zamieszczone jest jeszcze dodatkowo opowiadanie pt. '' Trzy prawdy i kłamstwo '', przy czytaniu którego można się pokusić o rozwiązanie bardzo dziwnego, kryminalnego przypadku . Polecam, Lisa Gardner i tym razem mnie nie zawiodła.

Avatar użytkownika - emilla2421
emilla2421
Przeczytane:2018-03-28, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 26 książki 2018,

Poznajemy Flore Dane dziewczynę która sidem lat temu została porwana przez psychopatę . Przetszymywał ją przez ponad rok, zniszczył ją zarówno psychicznie jak i fzycznie była wielokrotnie gwałcona.Flora Dane to ocalala której udało się przeżyć, ale co to za życie nie potrafi normalnie żyć ma obsesjęna punkcie bezpieczeństwa i zaginionych osób. Nie potrafi być beztroską miłą dziewczyną pełną marzeń taką jak prze porwaniem ,porywacz ją zniszczył nie potrafi już kochać i żyć normalnie z jednej strony duży do własnego zniszczenia, destrukcji. Detektyw D.D. Warren zostaje wezwana do zdarzenia, gdzie młoda kobieta zamordowała człowieka , spaliła go żywcem, ją samą znajduje nagą co tutaj się stało? W Bostonie dochodzi do głośnego zaginięcia sudentki czy Flora jest kluczem do rozwiązania tej sprawy. Nagle znika także i Flora? To bardzo mroczny, mocny thriller o życiu z psychopatą, o walce o własne życie o dostosowywaniu się by przetrwać, o wace o każdą rzecz , każdy dzień. Nie wystarczy być ocalałą koszmar trwa całe życie. Ocaleni mają swoje swkrety. Bierzące wydarzenie mieszają się z okresem gdy byłą porwana.Lisa Gardner piszę w ten sposób że jej bohaterowie stają się realni i potrafimy kupić jej historię i cieszymy się że a historia nie przydażyła się nam bo jej koszmar jest realny żywy i przeszywają nas ciarki. Bardzo głębokie studium porwania młodych kobiet, kobiet które musiały o wszystko walczyć dostosować się by przetrwać...

Avatar użytkownika - AlaniemaKota
AlaniemaKota
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017,
Dom dla lalek. Audiobook
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Dom dla lalek. Audiobook

,,To jak dotąd jej najbardziej intrygująca i skomplikowana powieść... Tylko pisarka tak utalentowana jak Gardner mogła sprawić, by lektura jej książki...

Następny wypadek
Lisa Gardner0
Okładka ksiązki - Następny wypadek

Szampan, kręta szosa, człowiek na drodze, słup... Prowadząca samochód dziewczyna ginie na miejscu. Jej ojciec Pierce Quincy postanawia wyjaśnić okoliczności...