Zobacz, co zrobiłam

Data wydania: 2018-04-18
Tytuł oryginału: See What I have Done
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

Suspens, mroczne tajemnice rodzinne i owiana złą sławą bohaterka - znakomita powieść oparta na faktach, która rzuca nowe światło na jedną z najbardziej zagadkowych zbrodni w amerykańskiej historii.

Sprawą Lizzie Borden, młodej kobiety z Massachusetts oskarżonej o zabójstwo ojca i macochy siekierą w 1892 roku żyła niemal cała Ameryka. W procesie kobietę uniewinniono, a przyczyn morderstwa nigdy nie wyjaśniono. Autorka tego fascynującego thrillera próbuje dociec, co naprawdę zdarzyło się w rodzinie Bordenów.

Kup książkę Zobacz, co zrobiłam

Opinie o książce - Zobacz, co zrobiłam

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Oglądałam kiedyś serial Lizzie Borden chwyta za siekierę z Christiną Ricci w roli głównej, więc jak zobaczyłam, że to książka oparta na faktach o Lizzie Borden to musiałam ją mieć. To ciekawa historia, która się naprawdę wydarzyła i do dziś do końca nie wiadomo co się wtedy wydarzyło. Ta książka to próba rekonstrukcji zdarzeń z perspektywy osób, które się w owym czasie kręciły wokół tego domu. Za najciekawszą uważam perspektywę samej Lizzie, która miewała zaniki pamięci i nieźle manipulowała własną siostrą Emmą. Jak ktoś lubi takie historie oparte na faktach, zwłaszcza o seryjnych mordercach, próby wyjaśnienia co się wydarzyło i co się przyczyniło do popełnienia zbrodni to polecam.

"Zobacz, zobacz co zrobiłam
Ojca, matkę dziś zabilam
Siekierą łup łup
Przy trupie leży trup"

"Zobacz, co zrobiłam " jest to powieść oparta na zbrodni, która naprawdę miała miejsce w Ameryce.
Dom, w którym, idealnie opisany przez autorkę, panuje nastrój lepkiego, pochłaniajacego jego mieszkańców i gości, jak pajęczyna, obłędu i czającej się gdzieś w zakamarkach szalonego umysłu, krwawej i mrocznej zbrodni.
Przy furkocie skrzydeł gołębi, w upalny dzień, w sadzie przy upajającym, słodkim zapachu gruszek, jedna siekiera, dwa trupy, jej rodzice, krew, tyle krwi, i ona, córka - pochłonięta przez szaleństwa mrok zabójczyni?
W książce autorka wyraźnie kreśli, kto jest winny tej zbrodni. Czytelnik może się tego domyślić, lektura książki wciąga, ale jednocześnie chcesz jak najszybciej opuścić ten dziwny dom z jego przytłaczajacą atmosferą jakby przed burzą.
Zagadka zbrodni, która posłużyła napisaniu tej powieści, nie została nigdy rozwiązana.
Polecam lekturę tejże powieści, choć nie jest to lekka książka.

Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch