Zobacz, co zrobiłam

Suspens, mroczne tajemnice rodzinne i owiana złą sławą bohaterka - znakomita powieść oparta na faktach, która rzuca nowe światło na jedną z najbardziej zagadkowych zbrodni w amerykańskiej historii.

Sprawą Lizzie Borden, młodej kobiety z Massachusetts oskarżonej o zabójstwo ojca i macochy siekierą w 1892 roku żyła niemal cała Ameryka. W procesie kobietę uniewinniono, a przyczyn morderstwa nigdy nie wyjaśniono. Autorka tego fascynującego thrillera próbuje dociec, co naprawdę zdarzyło się w rodzinie Bordenów.

Informacje dodatkowe o Zobacz, co zrobiłam :

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-04-18
Tytuł oryginału: See What I have Done
Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska

Kup książkę Zobacz, co zrobiłam

Zobacz, co zrobiłam - opinie o książce

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-12-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Oglądałam kiedyś serial Lizzie Borden chwyta za siekierę z Christiną Ricci w roli głównej, więc jak zobaczyłam, że to książka oparta na faktach o Lizzie Borden to musiałam ją mieć. To ciekawa historia, która się naprawdę wydarzyła i do dziś do końca nie wiadomo co się wtedy wydarzyło. Ta książka to próba rekonstrukcji zdarzeń z perspektywy osób, które się w owym czasie kręciły wokół tego domu. Za najciekawszą uważam perspektywę samej Lizzie, która miewała zaniki pamięci i nieźle manipulowała własną siostrą Emmą. Jak ktoś lubi takie historie oparte na faktach, zwłaszcza o seryjnych mordercach, próby wyjaśnienia co się wydarzyło i co się przyczyniło do popełnienia zbrodni to polecam.

"Zobacz, zobacz co zrobiłam
Ojca, matkę dziś zabilam
Siekierą łup łup
Przy trupie leży trup"

"Zobacz, co zrobiłam " jest to powieść oparta na zbrodni, która naprawdę miała miejsce w Ameryce.
Dom, w którym, idealnie opisany przez autorkę, panuje nastrój lepkiego, pochłaniajacego jego mieszkańców i gości, jak pajęczyna, obłędu i czającej się gdzieś w zakamarkach szalonego umysłu, krwawej i mrocznej zbrodni.
Przy furkocie skrzydeł gołębi, w upalny dzień, w sadzie przy upajającym, słodkim zapachu gruszek, jedna siekiera, dwa trupy, jej rodzice, krew, tyle krwi, i ona, córka - pochłonięta przez szaleństwa mrok zabójczyni?
W książce autorka wyraźnie kreśli, kto jest winny tej zbrodni. Czytelnik może się tego domyślić, lektura książki wciąga, ale jednocześnie chcesz jak najszybciej opuścić ten dziwny dom z jego przytłaczajacą atmosferą jakby przed burzą.
Zagadka zbrodni, która posłużyła napisaniu tej powieści, nie została nigdy rozwiązana.
Polecam lekturę tejże powieści, choć nie jest to lekka książka.