Żuki latają o zmierzchu

"Gdzie ukryto egipską statuę?
Kim był mężczyzna w niebieskim peugeocie?
Jaki był rezultat poszukiwań w krypcie kościelnej?
Dlaczego Andreas nie poślubił Emilii, chociaż się kochali?
Z kim właściwie David grał w szachy przez telefon?
Czy żuki rozumują a rośliny czują?
Rozwiązanie tych i innych jeszcze zagadek znajdzie Czytelnik w książce, ale na postawione wyżej ostatnie pytanie (na które obruszy się każdy przyrodnik) Autorka wypowiedziała się tylko pośrednio, przy jakiejś innej okazji:
"Uważam, że jest naiwnością wierzyć, że istnieje tylko to, co możemy pojąć naszymi niedoskonałymi zmysłami. Równie naiwna jest wiara, że jedyną planetą, na której istnieje życie, jest właśnie nasza planeta. Spójrzmy choćby na zwierzęta - pojmują więcej rzeczy, i innych, niż my"."

Informacje dodatkowe o Żuki latają o zmierzchu:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 1991 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Tordyveln flyger i skymningen
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Teresa Chłapowska

Tagi: Smalandia żuki szachy

Kup książkę Żuki latają o zmierzchu

Żuki latają o zmierzchu - opinie o książce

Avatar użytkownika - aggusia
aggusia
Przeczytane:2021-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam,

To jedna z tych książek, do których wracam co kilka lat. Po raz pierwszy przeczytałam ją chyba jeszcze w podstawówce. Spodobała mi się już wtedy i przez wiele lat to się nie zmieniło. Świetna książka młodzieżowa. Chyba jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek wpadły mi w ręce w tematyce młodzieżowej. Skrzyżowanie obyczajówki, thrillera, kryminału i powieści detektywistycznej. W miniony weekend postanowiłam sobie odświeżyć tę powieść.

Akcja dzieje się w mglistej Smalandii, a wszystko zaczyna się od magnetofonu, przypadkowo nagranych dźwięków i obietnicy dbania o rośliny. Jedna z nich jest magiczna, a przynajmniej tak sądzą Annika, Jonas i David, nastolatkowie, którzy są głównymi bohaterami tej powieści. W czasie podlewania kwiatów ciekawość prowadzi ich na strych wielkiego pensjonatu gdzie znajdują bardzo stare listy, z których dowiadują się o tajemniczym egipskim posążku. Nastolatkowie odkrywają historię niespełnionej i nieszczęśliwej miłości Emilii i Andreasa, David telefonicznie rozgrywa dziwną partię szachów z tajemniczą kobietą, a miejscowy pastor z równym zaangażowaniem pomaga odkryć młodym zawiłą historię.

Niesamowicie wciągająca książka, napisana w sposób, który nie pozwala wyzwolić spod jej uroku. Polecam każdemu, kto jeszcze nie miał styczności z tą książką. Książka czyta się sama. To stare wydanie z lat osiemdziesiątych, trudno dostępne ale warto poszperać w bibliotece. Nagrodą będzie wspaniała fabuła.

Agnes Cecylia. Niezwykła historia
Maria Gripe0
Okładka ksiązki - Agnes Cecylia. Niezwykła historia

Co byś zrobił czytelniku, gdybyś odkrył, że Twój dom jest zupełnie inny, niż Ci się wydaje? Że tam, gdzie powinien się kończyć, on dopiero się zaczyna...