Życie artystek w PRL

Wydawnictwo: Czerwone i czarne
Data wydania: 2013-02-05
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7700-067-0
Liczba stron: 352

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka, Jędrusik), przedstawia także te już nieco zapomniane (Anna German, Alina Szapocznikow, Grażyna Bacewicz). Niewątpliwym atutem książki jest rozdział o Halinie Poświatowskiej przedstawiający poetkę w sposób odległy od stereotypów.

Kup książkę Życie artystek w PRL

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Życie artystek w PRL

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2014 ,
Sławomir Koper jest autorem książek historycznych. Jak sam podkreśla, w swoich publikacjach stara się pokazać wszystkie aspekty życia opisywanych bohaterów. Nie zamierza nikogo idealizować, przytaczać samych pozytywnych informacji o danej osobie. Uważa, zresztą słusznie, że na wizerunek każdego artysty składają się również jego słabości i wady. Na książkę "Życie artystek PRL" składa się osiem biografii przedstawicielek różnych dziedzin sztuki: Agnieszki Osieckiej, Anny German, Kaliny Jędrusik, Miry Zimińskiej, Elżbiety Czyżewskiej, Aliny Szapocznikow, Haliny Poświatowskiej oraz Grażyny Bacewicz. Większość z nich było Polkami z urodzenia, niektóre z wyboru. Z jednej strony dzieliło je wiele, ale również dużo je łączyło. Przede wszystkim ich twórczość przypadła na lata PRL-u. Każda z nich była silną osobowością i tak naprawdę żadna nie zaznała szczęścia osobistego. Popadały w nałogi, żyły na "pełnych obrotach". Historyk "odkłamuje" fakty. Najbardziej zaskakująco przedstawia się rozdział poświęcony Halinie Poświatowskiej. Okazuje się, że z tej schorowanej poetki było niezłe "ziółko". Zresztą o większości artystek, przedstawionych w tej książce, można powiedzieć, że bardzo lubiły towarzystwo mężczyzn. Sławomir Koper to niedawno odkryty przeze mnie autor książek. Na swoim koncie mam już lekturę dwóch jego publikacji. Wiem już na pewno, że z chęcią sięgnę po kolejne tytuły tego historyka.
Link do opinii
Lekko się czyta. Niewiele nowego o Kalinie czy Osieckiej, za to koleje losu Czyżewskiej były dla mnie zaskoczeniem, zaś o Szapocznikow czy Bacewicz nie wiedziałam prawie nic, więc lektura tym bardziej interesująca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2013-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Życie towarzyskie elit PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie towarzyskie elit PRL

W PRL życie towarzyskie kwitło w najlepsze. Kultowe lokale i słynne stoliki literackie, niepokorna krakowska bohema, kabarety Bim-Bom i STS, ekscentryczne...

Skandaliści PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Skandaliści PRL

Każda epoka ma swoich skandalistów. PRL nie stanowi tu wyjątku. Szalone życie PRL-owskich celebrytów wypełniały romanse i awantury. Brawura i zgorszenie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy