Życie i los

II wojna światowa, front wschodni. Moskwa, Saratów, Kazań, Kujbyszew. Stalingrad. Starcie dwóch totalitaryzmów. I losy ludzi - członków jednej rodziny, którzy próbują przetrwać w okopach, gettach, obozach i łagrach, w rosyjskich miastach i wsiach*. "Na wielkość książki Grossmana składają się przenikliwość, niewiarygodna, przerastająca miarę epoki śmiałość myśli - i ostrość widzenia. Racja życia, niespójnego, poszczególnego, fragmentarycznego, uwikłanego w sprzeczności i słabości, ironicznego w swych próżnościach i szaleństwach, oślepiająco czystego w odruchu dobroci - wyraża się w tej powieści we wspaniałym ciągu szkicowanych portretów. To one przede wszystkim pozostają w pamięci czytelnika, torują drogę refleksji pisarza"**. * źródło opisu: okładka książki ** cytat pochodzi z przedmowy do książki, autorstwa prof. Adama Pomorskiego

Informacje dodatkowe o Życie i los:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-04-29
ISBN: 978-83-7414-582-4
Tłumaczenie: Jerzy Czech

Kup książkę Życie i los

Życie i los - opinie o książce

Avatar użytkownika - mirand
mirand
Przeczytane:2017-07-06, Przeczytałam, 100 książek 2017,
Nie potrafię ocenić książki. Dostałam ją w ramach przybibliotecznego Dyskusyjnego Klubu Książki. Niestety przy 80-tej stronie zrezygnowałam z czytania a głównym powodem był chyba nieodpowiedni nastrój do tego typu literatury. Za dużo wydarzeń, za dużo nazwisk, stopni wojskowych, mój mózg przestał ogarniać i na dzień dzisiejszy musiałam tę książkę odłożyć. Myślę, że sięgnę po nią jeszcze innym razem, ponieważ słyszałam baaaardzo wiele dobrego na jej temat. Słyszałam nawet opinię, że jest to jedna z lepszych książek jaki pan z klubu przeczytał w całym swoim życiu, a trzeba zaznaczyć, że pan ma na moje oko około 70 lat:)
Avatar użytkownika - medycja
medycja
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Realistyczny, a przez to wstrząsający w swojej wymowie zapis piekła stalinizmu i obrony Stalingradu. Lektura tej książki zmusza do przemyśleń, czy zawsze i wszędzie potrafimy być LUDŹMI i czy warto wzniecać konflikty, które mogą doprowadzić do gwałtów, przemocy, głodu i śmierci.
Avatar użytkownika - danutka
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wszystko płynie
Wasilij Grossman0
Okładka ksiązki - Wszystko płynie

W lutym 1961 roku, po całodziennej rewizji w mieszkaniu Grossmana, kagiebiści skonfiskowali wszystkie kopie Życia i losu - nawet bruliony i kalkę z maszyny...