Życie

"Życie" to zbiór najlepszych ilustracji norweskiej artystki, układających się w fascynującą opowieść o przygodach dzieciństwa przeżywanych w krainie wyobraźni, w lasach pełnych rycerzy i elfów; burzliwym okresie dojrzewania, kiedy chęć buntu przeplata się z przemożną potrzebą wtulenia się w ramiona taty. O wątpliwościach, wyborach i obowiązkach dorosłości. Chaosie życia rodzinnego. Tęsknotach i mądrościach, kłębiących się w siwych głowach staruszków. To opowieść o stracie i miłości. Odmalowana z niezwykłym kunsztem afirmacja życia. Książka, którą możesz podarować komuś, na kim ci zależy, a jeszcze lepiej samemu sobie, bo nikt nie ilustruje ludzkich lęków, nadziei i marzeń tak pięknie jak Lisa Aisato. I nikt tak pięknie i prosto o nich nie pisze.

Informacje dodatkowe o Życie:

Życie - opinie o książce

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2022-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

To, ile wiemy o życiu zależy od tego co przeżyjemy, a i tak umieramy nie wiedząc niczego, ale jedno co się nie zmienia do schemat dorastania który ma swoje etapy. Bez względu na to w którym roku urodzimy się to i tak musimy przejść przez okres dziecięcy, dorastania, buntu, studenckich (albo i nie) imprez, szaleństw, zakochania oraz ustatkowanie się i doczekanie własnego potomstwa. W tym momencie Życie zrobiło kółko i teraz nasze dziecko przeprowadzamy przez ten schemat. Autorkę poznałam kupując książkę „Strażniczka słońca” Maja Lunde gdzie ilustrowała ją właśnie Lisa Aisato. Zakochałam się tych obrazach, które za każdym razem uruchamiają w moim sercu coś innego.

Książka „Życie” opowiada o etapie naszego życia. Lisa udowodniła, że nie trzeba mnóstwa tekstu, żeby przekazać to co najważniejsze i zobaczysz to w obrazach jej autorstwa. Za każdym razem jak otwieram książkę uruchamia się coś innego. W jednym momencie chce płakać, a w innym uśmiecham się od ucha do ucha. Książka opowiada o mnie, o tobie, o nas. Ilustracje zmuszą do refleksji. Jeżeli chciałabyś wiedzieć jaki przedział wiekowy tutaj mamy to powiem, że od 0 do 100 lat, a może i więcej. Marzy mi się posiadanie kilku z nich w formie obrazu na ścianie. W niektórych widzę moją córkę i te miny, uśmiech, rzeczy, które wymyśliła, żeby było świetnie. Każda ilustracja dopieszczona jest krótkim zdaniem oddającym kwintesencje całości i mądrości.

Za swój egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literackiemu, a was kochani zachęcam do poznania jej. Jeżeli zastanawiasz się nad prezentem dla dziadków, rodziców, rodzeństwa, przyjacielowi to będzie idealnie w punkt. 100% satysfakcji.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2022-02-06, 12 książek 2022,

Lisa Aisato @lisaaisato
tłumaczenie Wojciech Mann
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie @wydawnictwoliterackie.

Długo czekałam na tą wspaniała książkę... I wreszcie mam. Jest cudowna,przepiękna.
Absolutnie wzruszająca.
Od momentu kiedy ją wzięłam do ręki to prawdziwa uczta dla oczu, duszy i serca. Piękne ilustracje idealnie współgrające z mądrym, prawdziwym tekstem.
Historia od urodzenia aż do śmierci.
Jak jesteśmy dziećmi z ciekawością odkrywamy świat. Wszystko jest dla nas takie nowe, fascynujące.
Gdy dorastamy, poznajemy świat, doświadczamy pierwszych rozczarowań.
I wchodzimy w dorosłość, dokonujemy wyborów. W zabieganym świecie nie zauważamy starości, która nas zaskakuje.

"Życie" to piękna powieść graficzna, która wzrusza, wywołuje uśmiech. Zaledwie kilka słów, przełożonych na język polski przez Wojciecha Manna.
Piękny i prawdziwy obraz ludzkiego życia na każdym jego etapie, z jego wadami i zaletami.

Jestem oczarowana, wzruszona. Książka jest wyjątkowa.

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars
Przeczytane:2022-01-02,

„Życie” Lisy Aisato to najpiękniej wydana książka tego roku – co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Choć samej treści w tej książce jest stosunkowo niewiele, to jej lektura to prawdziwa uczta dla oczu i serca.
Jak sam tytuł wskazuje, książka ta, to spacer zarówno po wspomnieniach, jak i planach na przyszłość. Naszą wędrówkę rozpoczynamy od lat dzieciństwa, przeradzającego się z czasem w nastoletnie lata. Następnie wkraczamy w okres dorosłości, a kończymy na starości.
Każda strona opatrzona jest przepiękną ilustracją i zaledwie jednym zdaniem, bądź pytaniem. To stosunkowo niewiele, a jednak w ciągu tych kilkunastu, kilkudziesięciu minut, jakie poświęciłam tej książce, powróciło do mnie tyle wspaniałych wspomnień. Pojawiło się również mnóstwo marzeń i planów na przyszłość.
Na lekturę tej książki nie potrzeba zbyt wiele czasu, ale gdy dojdzie się do końca, ma się ochotę zacząć od początku. I tak na okrągło. Aż sama właśnie zaczęłam zastanawiać się, czy nie sięgnąć po nią po raz kolejny.
Myślę, że „Życie” to idealny książkowy prezent na urodziny. Dzięki niej możemy choć na chwilę zatrzymać się i docenić to co mamy. Powrócić do tego co było i nie pozwolić, aby czas wymazał z naszej pamięci to, co najcenniejsze – wspomnienia.
Książka ta, to literacki majstersztyk. Kupujcie – naprawdę warto.

Moja ocena: 10/10

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2021-11-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Bywały dni, gdy uważaliśmy się za silnych i niepokonanych, ale zdarzały się też takie, kiedy czuliśmy się poobijani i pokaleczeni. (…) I nagle odkrywamy, że my też staliśmy się starzy”.

Lisa Aisato to niesamowita artystka, której ilustracje wyzwalają w człowieku skrajne emocje. Każda z nich potrafi cudownie zobrazować tekst lub też zastąpić tysiąc słów. Miałam okazję poznać już twórczość Lisy w książkach „Śnieżna siostra” oraz „Strażniczka słońca”, które skradły moje serce. Dlatego, kiedy tylko zobaczyłam zapowiedź kolejnej pozycji, wiedziałam, że koniecznie muszę po nią sięgnąć.

„Życie” to książka, która przemawia do nas obrazami. Mimo naprawdę niewielkiej ilości tekstu (po jednym zdaniu lub nawet mniej na stronie) wyzwala w nas ogrom emocji. Autorka w bardzo trafny sposób przedstawiła, jak wyglądała całe nasze życie od narodzin do śmierci. Każdy z nas w czasie lektury jest w stanie przypomnieć sobie wiele momentów z własnego życia. Te piękne i te smutne. Te z dzieciństwa i te z dorosłości. Pozwala też uświadomić sobie, jak szybko przemija czas.

Przed chwilą byliśmy dziećmi, które na każdym kroku wymagały opieki i wsparcia. Później zbuntowanymi nastolatkami, którzy zawsze we wszystkim musieli mieć rację, często raniąc przy tym najbliższych. Dzisiaj jesteśmy młodzi i pełni energii, by za chwilę znowu potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach. Nigdy nie powinniśmy o tym zapominać.

Tylko my natomiast wiemy, jakie emocje towarzyszyły nam na każdym etapie i ile sił wkładaliśmy, aby przetrwać każdy kolejny dzień. Jak bardzo musieliśmy się starać, aby uśmiechać się wtedy, kiedy było źle i dopasować się do otaczającej nas rzeczywistości.

W trakcie lektury towarzyszyło mi naprawdę wiele emocji. Dostarczyła mi ona wielu wzruszeń i refleksji. I wiem, że będę po nią sięgać często, bo jest to książka, którą można czytać wciąż i wciąż, i za każdym razem przeżywać ją inaczej.

Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego. Dla dzieci, aby w ciekawy sposób podjąć się rozmowy na trudne tematy dotyczące choćby przemijania i śmierci. Dla dorosłego, aby na chwilę się zatrzymać i skłonić do refleksji. Aby przez chwilę pomyśleć, jakiego cudu doświadczamy każdego dnia i jak łatwo możemy go stracić.

Współpraca z wydawnictwem Literackim.

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2021-11-14,

Pamiętam, gdy wydawnictwo Literackie zaproponowało mi zrecenzowanie książki Lisy Aisato. Kiedy ujrzałam okładkę, a później opis – nie zawahałam się nawet sekundy. Wiedziałam, że muszę poznać tę pozycję i przyjrzeć jej się z bliska. Później jednak premiera książki się przesunęła, a ja, choć na nią czekałam, to jednak w natłoku obowiązków zdążyłam o niej trochę zapomnieć. Aż pewnego dnia do moich drzwi zapukał kurier z paczką. W środku znalazłam właśnie ten tytuł i mój zachwyt z miejsca urósł do potęgi entej.

Lisa Aisato za pomocą swoich niezwykłych ilustracji postanowiła ukazać ludzkie życie - tak po prostu. Autorka skupiła się tutaj na każdym etapie życia - okresie dziecięcym, nastoletnim, dorosłym oraz bycia “seniorem”. Przeglądając tę książkę, czułam się tak, jakbym oglądała życie swoje, mojej mamy, taty czy innej osoby. Bo choć zabrzmi to śmiesznie, to tak naprawdę każdy z nas przechodzi przez to samo (w mniejszym czy większym stopniu).

Książka podzielona jest na części, w której znajdują się ilustracje dotyczące poszczególnego etapu. Na pierwszy rzut oczywiście idzie życie dziecka, czyli to, co może dziać się wówczas w głowie naszych najmłodszych. Rysunki, jakie znalazłam w tej części, już mnie w sobie rozkochały i gdybym mogła - powiesiłabym je wszystkie na ścianie, oprawione w ramki. Zawsze zachwycam się czyimś talentem rysowniczym, ale na tę chwilę Lisa Aisato wygrywa w moim osobistym rankingu.

Oczywiście, to nie jest tak, że pozycja ta składa się tylko i wyłącznie z ilustracji. Autorka do każdego obrazu dołączyła część zdania, wypowiedzi, która została po prostu zobrazowana. No i tutaj dochodzimy to głównego wątku. Książka nie jest zapisana słowami w całości, tutaj głównie przemawiają obrazy i nasza własna wyobraźnia. Jednak te opisy, które pojawiają się na niemal każdej stronie, tworzą jednocześnie uzupełnienie tego, co widzimy, ale i osobną całość. Jak opowiedzieć jakąś historię za pomocą tylko kilku zdań? Spytajcie autorki, jej wyszło to rewelacyjnie.

Nie będę ukrywać też tego, że gdzieś przy końcu poczułam wzruszenie. Wtedy właśni zdałam sobie sprawę z tego, że każdy z nas przechodzi przez te same etapy i nie da się od tego uciec. Z założenia wszyscy musimy przebrnąć przez bycie dzieckiem, przez okres nastoletniego buntu, a na końcu i przez starość. Są oczywiście sytuacje różne i wtedy wygląda to inaczej.

Nie wiem, czy jestem w stanie napisać tutaj coś więcej, poza tym, że jestem zakochana w tej książce. Jest to zdecydowanie najpiękniejsza pozycja na mojej półce i z pewnością będę ją prezentować na niej z dumą. Jeżeli szukacie prezentu na zbliżające się święta dla swoich bliskich, to podarowanie takiej książki może być bardzo dobrym pomysłem.

Są książki i książki. O wartości jednych stanowi treść, a o innych ilustracje. W tym przypadku wartością zdecydowanie jest szata graficzna. Obrazy Lisy Aisato nie dość, że są genialne artystycznie, to jeszcze są tak wymowne, że właściwie nic dodać do nich już nie można. A tekst? Jest minimalistyczny, wręcz ascetyczny i jest skromnym dodatkiem do reszty. Książka jest pełna, wymowna, niby banalna w przekazie, a jednak poruszająca i głęboka. To pozycja do zadumy, odkrywania zmysłowego, doceniania, uświadamiania sobie czym jest życie. Trzeba "Życie" smakować powoli, z namysłem, żeby móc brać jak najwięcej. Do chłonięcia wszystkimi tkankami. Cudo!

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2021-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021, Mam,

Gorąco polecam Wam tę książkę. Sięgnijcie po ,,Życie" Lisy Aisato. Obiecuję wam, że nie pożałujecie. Wręcz przeciwnie! Szczerze wierzę, że zakochacie się w tej książce równie mocno jak ja ? Nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej ?

Pełna recenzja + zdjęcia: https://bit.ly/3Fv97ko

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2021-11-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

Życie jak malowane

Lisa Aisato polskim czytelnikom kojarzyć się będzie przede wszystkim z książek stworzonych w duecie z Mają Lunde i nie da się ukryć, że książki te zachwyciły zarówno najmłodszych, jak i tych całkiem dorosłych. Jak ilustratorka poradziła sobie w pojedynkę? Świetnie, o ile od samego początku nastawimy się na album z ilustracjami, a nie powieść.

"Życie" to ilustrowana opowieść o sytuacjach, które spotykają ludzi od czasów dzieciństwa do później starości - ich radości, smutki, lęki. To narracja niezwykle emocjonalna i kolorowa, zachwycająca detalami. Jeżeli kogoś urzekły ilustracje w "Śnieżnej siostrze" lub "Strażniczce słońca", to i w tym przypadku nie powinien czuć się zawiedziony.

Każda z ilustracji zamieszczonych w albumie jest wyjątkowa i pomimo obaw, w ogóle nie przeszkadza mi brak spójności stylistycznej. Niektóre z obrazków zostały umieszczone w kilku wariantach (jedna sytuacja, różne osoby) - i było to zaskakujące, a jednocześnie urzekające w swojej prostocie. Jedyne czego żałuję, to tego, że warstwa tekstowa nie jest trochę bardziej rozbudowana. Ograniczenie komentarza do ilustracji do jednego zdania (a czasem tylko jego części) daje wrażenie chaosu. Z jednej strony tekst nie powinien odciągać uwagi od tego, co najważniejsze w albumie, ale jeśli faktycznie czytamy opisy i dostajemy jedno zdanie rozłożone na kilka stron, to zamiast zatrzymać się na dłuższe oglądanie ilustracji, przerzucamy stronę dalej, żeby doczytać resztę tekstu.

"Życie" wywołuje uśmiech na ustach. Ilustracje oraz sam sposób wydania powinny zachwycić nawet najbardziej wymagających estetów, bo książka jest po prostu przepiękna. Sprawdzi się jako prezent dla najbliższej osoby, ale równie dla nas samych, bo każdy od czasu do czasu powinien sprawić sam sobie odrobinę radości.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2023-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Moje 2023,
Lisa Aisato0
Okładka ksiązki - Życie

Wyróżniona Nagrodą Księgarzy Norweskich 2019, olśniewająca książka Lisy Aisato, autorki ilustracji do bestsellerowej Śnieżnej siostry Mai Lunde. ...