Zmarł twórca postaci pirata Rabarbara!

Data: 2013-03-20 11:37:00 Autor: Sławomir Krempa
News - Zmarł twórca postaci pirata Rabarbara!

Z ogromnym smutkiem żegnamy Wojciecha Witkowskiego - polskiego poetę, prozaika, autora utworów dla dzieci. Twórcę słynnej postaci pirata Rabarbara.

 

Wojciech Witkowski urodził się w 1939 roku. Ukończył Wydział Filologii Polskiej na WSP w Gdańsku. Debiutował jako poeta w 1959 roku na łamach Polskiego Radia. W latach 1961-1966 pracował w szkolnictwie. Od 1967 roku był redaktorem czasopisma "Głos Stoczniowca".

 

Książki o Rabarbarze, ilustrowane przez Edwarda Lutczyna, powstały w latach osiemdziesiątych, zdobywając niebywałą popularność, do czego przyczyniało się czytanie w radiu, adaptacje sceniczne i adaptacja telewizyjna. Zabawny, swojski pirat stał się postacią kultową, a dowcipne cytaty z książek weszły do codziennych rozmów.

 

Niepokorny marynarz Rabarbar zbuntował się przeciw kapitanowi Octowi, uciekł ze statku „Kaczy Kuper” i postanowił zostać piratem. Pokonując niebezpieczeństwa, powrócił do swej żony Barbary, wkrótce doczekał się synka, Krztynka, i najchętniej spędzałby czas na spaniu, paleniu fajki nabitej grochowinami z pieprzem oraz jedzeniu ukochanej grochówki, jednak – jak przystało na pirata – musiał od czasu do czasu wyprawić się w rejs, a każda taka wyprawa obfitowała w barwne przygody, które zapewniały czytelnikom wiele śmiechu. 

 

Ostatnio Burzliwe dzieje pirata Rabarbara ukazały się w formie audiobooka w interpretacji Modesta Rucińskiego. Adaptacja ta otrzymała nagrodę jury w konkursie i plebiscycie Książki Roku 2012.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.