Zmarł twórca postaci pirata Rabarbara!

Autor: Sławomir Krempa
News - Zmarł twórca postaci pirata Rabarbara!

Z ogromnym smutkiem żegnamy Wojciecha Witkowskiego - polskiego poetę, prozaika, autora utworów dla dzieci. Twórcę słynnej postaci pirata Rabarbara.

 

Wojciech Witkowski urodził się w 1939 roku. Ukończył Wydział Filologii Polskiej na WSP w Gdańsku. Debiutował jako poeta w 1959 roku na łamach Polskiego Radia. W latach 1961-1966 pracował w szkolnictwie. Od 1967 roku był redaktorem czasopisma "Głos Stoczniowca".

 

Książki o Rabarbarze, ilustrowane przez Edwarda Lutczyna, powstały w latach osiemdziesiątych, zdobywając niebywałą popularność, do czego przyczyniało się czytanie w radiu, adaptacje sceniczne i adaptacja telewizyjna. Zabawny, swojski pirat stał się postacią kultową, a dowcipne cytaty z książek weszły do codziennych rozmów.

 

Niepokorny marynarz Rabarbar zbuntował się przeciw kapitanowi Octowi, uciekł ze statku „Kaczy Kuper” i postanowił zostać piratem. Pokonując niebezpieczeństwa, powrócił do swej żony Barbary, wkrótce doczekał się synka, Krztynka, i najchętniej spędzałby czas na spaniu, paleniu fajki nabitej grochowinami z pieprzem oraz jedzeniu ukochanej grochówki, jednak – jak przystało na pirata – musiał od czasu do czasu wyprawić się w rejs, a każda taka wyprawa obfitowała w barwne przygody, które zapewniały czytelnikom wiele śmiechu. 

 

Ostatnio Burzliwe dzieje pirata Rabarbara ukazały się w formie audiobooka w interpretacji Modesta Rucińskiego. Adaptacja ta otrzymała nagrodę jury w konkursie i plebiscycie Książki Roku 2012.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Pokaż wszystkie recenzje