Amelia - narodzona kilkoma Cezarami i nominowana do Oscarów urocza opowieść o kobiecie, która zmienia świat

Data: 2023-07-15 12:07:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Komedią romantyczną, nagrodzoną wieloma nagrodami, w tym Cezarami, nominowaną do Oscarów, której bohaterką jest słodka młoda kobieta, która pewnego dnia zapragnęła zmieniać świat i znalazła w tym sens życia, ma do polecania dziś Telewizja Publiczna. 

Audrey Tautou jako Amélie Poulain w filmie "Amelia". 

Film o tytule Amelia, ze świetną rolą Audrey Tautou zobaczymy dziś na kanale TVP Kultura, delektując się uroczą historią w tym uhonorowanym wieloma nagrodami francusko-niemieckim filmie. Co wiemy o nim wiemy? Kiedy i gdzie będzie można go zobaczyć? Czy warto? 

Amelia – opis 

O czym opowiada Amelia? Jest to francusko-niemiecka komedia romantyczna, której akcja rozgrywa się w Paryżu, a bohaterką jest tytułowa Amelia, która szuka sensu w swoim życiu. Pracuje jako kelnerka w kawiarni i wciąż nie jest szczęśliwa. Wszystko zmienia się, kiedy w mieszkaniu, które wynajmuje znajduje pudełko z zabawkami. Postanawia odnaleźć właściciela tych rzeczy, jednocześnie obiecując sobie, że od teraz zacznie zmieniać życie innych. 

Czytaj również: Przysięga - odc. 567 - streszczenie - Suat pomoże Emirowi i Kemalowi?

Stosując pewne drobne kłamstewka udaje się jej połączyć dwoje samotnych ludzi, przekonać dozorczynię, że mąż jej nie porzucił, a także obronić sprzedawcę warzyw przed jego pracodawcą. Pewnego dnia zaczyna koncentrować się na swoim ojcu, który nie ma w sobie już ani trochę radości życia. Innym niesie radość, aż pewnego dnia zakochuje się bez pamięci w ekscentrycznym Ninonie Quincampoix.

Amelia – obsada 

Kto wystąpił w Amelia? Jest to produkcja francusko-niemiecka, w gwiazdorskiej obsadzie. W roli Amelii, świetna w swej postaci, słodka i urocza postaciowo Audrey Tautou, której towarzyszą  Mathieu Kassovitz, Rufus, Yolande Moreau, Artus de Penguern.

Czytaj również: Amelia, informacje o filmie - opis

Reżyserem filmu jest Jean-Pierre Jeunet.

Amelia – gdzie obejrzeć?

Film Amelia to produkcja z roku 2001, wielokrotnie nagradzana, która miała w polskiej telewizji już swoją emisję. Dziś możemy film przypomnieć sobie po raz kolejny. Film do obejrzenia w sobotę, 15 lipca 2023 roku o godzinie 20:00, na kanale TVP Kultura.

Czytaj również: Przysięga - odc. 565 - streszczenie - Emir, Kemal i Feride poszukują dowodów na Umita

Amelia – opinie o filmie

Film Amelia to produkcja, która może spodobać się przede wszystkim zwolennikom produkcji komediowych, ale przede wszystkim komedii romantycznych, słodkich i optymistycznych filmów. Więcej na temat filmowych premier i zapowiedzi znajdziecie w tym miejscu.

Czytaj również: Przysięga - odc. 564 - streszczenie - Feride chce zostać i rozwieść się z Umitem!

Film na na swoim koncie mnóstwo nagród, w tym Cezary za scenografię, dla reżysera, dla operatora, a także nagrodę od publiczności. Ma także pięć nominacji do Oscara, w tym za scenariusz oryginalny, najlepszy film nieangielskojęzyczny, zdjęcia, dźwięk i scenografię. 

Amelia – książka

Film Amelia to słodka, romantyczna historia o kobiecie, której celem życiowym stało się ratowania świata i odmiana życia innych. jest to film, który powstał na bazie własnego scenariusza, co oznacza, że nie bazuje na żadnej książce. W zamian polecamy zatem inną książkę, o takim samym tytule Amelia, której autorem jest Katarzyna Michalak.

Książkę "Amelia", wydawnictwa Filia kupić tanio można poniżej:

Tagi: filmy w tv, komedie, komedie romantyczne, telewizja, tvp,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Film
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje