reklama

Amos Oz oskarżony o przemoc domową 

Data: 2021-02-25 08:11:48 Autor: Patryk Obarski

W wydanej w niedzielę książce Galii Oz, córki pisarza Amosa Oza, znalazły się informacje o nadużyciach, jakich dopuścić miał się znany literat na własnej córce. Doniesieniom zawartym w publikacji sprzeciwiają się jednak pozostali członkowie rodziny. 

Obrazek w treściAmos Oz w czasie Targów Książki w Leipzig, 2013 r. / CC0

Amos Oz to jeden z najpopularniejszych i najważniejszych pisarzy na świecie, który przez wiele lat uznawany był za kandydata do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pisarz pochodzący z Izraela zmarł w 2018 roku, a teraz na rynku ukazała się autobiografia jego córki – Galii Oz

Czytaj także: Pisarze apelują: "grozi dziś w Polsce de facto polityczna i ideologiczna cenzura". 

Galia Oz ma dziś ponad pięćdziesiąt lat i jest pisarką literatury dziecięcej oraz scenarzystką i reżyserką produkcji telewizyjnej. W stworzonej w języku hebrajskim publikacji Something Disguised as Love, kobieta pisze o swojej młodości i dzieciństwie oraz dorastaniu w cieniu pisarskiej sławy swojego ojca. Dokonuje rozliczenia z mitem, który wytworzył się wokół jego postaci i przedstawia go od zupełnie innej strony – jako jej wieloletniego oprawcę.

W swojej książce Galia Oz przedstawia swojego ojca jako sadystę, znęcającego się nad córką zarówno fizycznie, jak i psychicznie. 

W dzieciństwie mój ojciec przeklinał, bił mnie i poniżał. […] Nie była to przelotna utrata kontroli ani policzek tu czy tam, ale rutyna sadystycznego znęcania się – przytacza słowa Galii portal WP.pl.  Według informacji podanych przez Wirtualną Polskę pisarz miał znęcać się nad swoją córką do końca swojego życia. 

Czytaj także: Znana obsada ekranizacji „Akademii Dobra i Zła”! 

W odpowiedzi na wydanie książki Galii Oz, oświadczenie w imieniu całej rodziny na swoim profilu na Twitterze wydała siostra pisarki – Fania Oz. We wpisie historyczki przeczytamy, że reszta rodziny znała „innego ojca”, który wobec członków rodziny był „ciepły, przyjacielski” i „kochał swoją rodzinę głęboką miłością”. Fania Oz oświadczyła także, że Galia zerwała kontakt z rodziną przed siedmioma laty, a jej ból, choć prawdziwy, jest „zaprzeczeniem rzeczywistości”. 

Amos Oz jest jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy Izraela. Po śmierci został nazwany przez prezydenta Izraela „największym pisarzem kraju”. W ciągu swojego życia stworzył ponad 30 książek, był wielokrotnym laureatem nagród literackich. Stworzył organizację pozarządową Pokój Teraz oraz wykładał literaturę na uniwersytecie w Beer Szewie. Zmarł 28 grudnia 2018 roku w Tel Awiwie. 

 

Źródło: wysokieobcasy.pl, wp.pl, wiez.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Autor
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Ślady. Psim tropem
Katarzyna Kielecka
Ślady. Psim tropem
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Femme fatale
Katarzyna Nowakowska
Femme fatale
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Pokaż wszystkie recenzje