Oto finaliści Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus 2019!

Data: 2019-09-09 17:37:08 Autor: Sławomir Krempa

Znamy książki, które w tym roku znalazły się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019 – poinformowano właśnie na fanpage'u nagrody. Oto tegoroczni finaliści:

1. Bianca Bellová, Jezioro, tłum. Anna Radwan-Żbikowska, Wydawnictwo Afera (Czechy)

2. Georgi Gospodinow, Fizyka smutku, tłum. Magdalena Pytlak, Wydawnictwo Literackie  (Bułgaria)

3. Siergiej Lebiediew, Granica zapomnienia, tłum. Grzegorz Szymczak, Claroscuro  (Rosja)

4. Christoph Ransmayr, Cesarski zegarmistrz, tłum. Jacek St. Buras,  Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (Austria)

5. Sasha Marianna Salzmann, Poza siebie, tłum. Agnieszka Walczy, (Niemcy, ur. Rosja)

6. Jurij Wynnyczuk, Tango śmierci, tłum. Bohdan Zadura, Wydawnictwo KEW (Ukraina)

7. Polina Żerebcowa, Mrówka w słoiku. Dzienniki czeczeńskie 1994–2004, tłum. Agnieszka Knyt, Michał B. Jagiełło, Ośrodek Karta (Rosja)

angelus
fot. https://www.facebook.com/NagrodaAngelus/

Inspiracją dla autorki Jeziora była historia Jeziora Aralskiego. Bianca Bellová otrzymała za tę książkę Nagrodę Literacką Unii Europejskiej 2017, najważniejszą czeską nagrodę literacką Magnesia Litera w kategorii Książka Roku oraz nagrodę studencką Česká Kniha. Zagraniczne prawa do książki zostały dotychczas sprzedane do dwudziestu krajów.

Fizyka smutku jest powieścią piękną, pełną meandrów i starorzeczy, których zwiedzanie stanowi doświadczenie dla czytelnika oczyszczające. Ja już szukam wcześniejszych dzieł bułgarskiego autora i sądzę, że po lekturze tej książki zrobicie podobnie. Tym razem nie polecam, tylko nalegam, czytajcie! zachęca czytelniczka monweg.

Spodobała mi się ogólna perspektywa istoty życia i jednocześnie zogniskowanie na losie jednego człowieka – chwali w swojej opinii książkę Cesarski zegarmistrz czytelniczka Bookendorfina. Przyjemnie wkraczamy w refleksyjne nuty wzmocnione sugestywnymi opisami. Chętnie przyglądamy się myślom i działaniom Alistera Coxa, angielskiego zegarmistrza, konstruktora automatów, wybitnego mistrza, ale też ojca, który stracił obdarzaną wielką miłością córkę, oddalił się od żony i marzeń o szczęśliwym życiu. Zaproszony przez cesarza do Chin, otrzymuje osobliwe zlecenie, w którym echo doświadczeń życiowych, wyjątkowej pasji i niezwykłej wizji splatają się ze sobą.

Z kolei Granica zapomnienia to absolutnie doskonała opowieść o życiu, śmierci, o przemijaniu, wybaczaniu. To historia szukania swoich korzeni, powrotów do trudnej przeszłości. Nigdy nie czytałam tak pięknie napisanej powieści! Lebiediew ma tyle lat co ja - aż niewiarygodne, bo pisze tak, jakby wiedział o życiu wszystko i wszystko już przeżył – zachwyca się nasza czytelniczka, MonikaP.

„Poza siebie to dwie powieści w jednej, które kłócą się o przynależne im miejsce – pisze w naszym serwisie Olga Majerska. – Raz przeważa w niej narracja Ali, skupiona na tożsamości seksualnej, poszukiwaniach brata i próbie pogodzenia się z przeszłością oraz teraźniejszością. Później jednak Salzmann zapomina o swojej bohaterce, by przekazać czytelnikowi rodzinne opowiastki, historie sprzed lat, które nie tyle dopełniają obraz pierwszej części, co spychają ją na dalszy plan. Powrót do Stambułu okazuje się trudny, a wczucie w sytuację Ali – mało możliwe. Problemy ze strukturą powieści odbijają się bowiem także na emocjonalnym wydźwięku Poza siebie. O ile początkowo staramy się zrozumieć bohaterów, szybko stają się jednak obojętni. Autorka zniszczyła ich upychanymi na siłę ozdobnikami. 

Tango śmierci to opowieść o wielokulturowości Lwowa, którą przerywa druga wojna światowa. Dramatyczna historia prawdziwej przyjaźni Polaka, Ukraińca, Żyda i Niemca wzmocniona świetnym poczuciem humoru Jurija Wynnyczuka – czytamy w opisie wydawcy.

Polina Żerebcowa przez kolejne 10 lat wojen czeczeńskich (1994–2004) opisywała w swoim dzienniku Mrówka w słoiku dorastanie i młodość w Groznym – mieście śmierci, zniszczenia i nienawiści. W mieście, w którym każdy mógł stać się wrogiem lub wybawcą, szczególnie, gdy – jak autorka – pochodziło się z rodziny, w której byli i Czeczeni, i Rosjanie. Polinie Żerebcowej udało się przeżyć i ocalić w sobie człowieczeństwo. Politkowska opisała wojnę jako dziennikarka, z zewnątrz. Polina Żerebcowa opisała ją z wewnątrz, z serca ciemności.

Laureatkę lub laureata Angelusa 2019, na których czeka nagroda w wysokości 150 tys. zł, poznamy podczas uroczystej gali 19. października. Nagrodę w wysokości 20 tys. zł otrzyma autorka lub autor przekładu zwycięskiej książki.

Organizatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Wrocławski Dom Literatury.

źródło: Facebook

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje