Anna Cieplak z Nagrodą Gombrowicza

Autor: Sławomir Krempa
News - Anna Cieplak z Nagrodą Gombrowicza

Anna Cieplak, autorka książki Ma być czysto została laureatką II edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Wyróżnienie przyznawane jest za debiut literacki. Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz.

Wśród nominowanych do nagrody byli także: Salcia Hałas za Pieczeń dla Amfy, Natalia Fiedorczuk-Cieślak za Jak pokochać centra handlowe, Aleksander Wenglasz za Zdjęcie inaczej zabić, a Aleksandra Zielińska za książkę Bura i szał.

Nagrody wręczono w minioną niedzielę podczas uroczystej gali w Radomiu. Obecna na uroczystości Rita Gombrowicz podkreśliła, że nagroda skierowana jest do początkujących pisarzy. - Mam nadzieję, że to wyróżnienie będzie pierwsze w ich karierze i spowoduje, że będą szli śladami Witolda Gombrowicza - powiedziała wdowa po pisarzu.

Według przewodniczącego jury prof. Jerzego Jarzębskiego, Ma być czysto to książka będąca rzetelnym portretem młodzieży uczącej się w dotychczasowych gimnazjach. - Nagrodę przyznajemy m.in. za doskonałą znajomość opisywanego przez autorkę świata, wieloaspektowość ukazywanego obrazu współczesnej młodzieży, ale też za empatię i zrozumienie problemów, z którymi borykają się gimnazjaliści, i które na pewno nie znikną wraz z likwidacją gimnazjów - zaznaczył prof. Jarzębski.

Zdaniem innej jurorki, Justyny Sobolewskiej, zwycięska książka wyróżnia się dojrzałością literacką. - To powieść, którą się dobrze czyta, choć nie do końca z przyjemnością, bo ukazuje świat dla nas zaskakujący, ponieważ nie wiemy, co się dzieje w głowach dzieci w tym wieku - zaznaczyła krytyczka.

Według Cieplak jej powieść opowiada o tym, jak zmienia się współczesna rodzina, w jaki sposób w Polsce żyją nastolatkowie, jak przebiega dojrzewanie i w jaki sposób ten proces pokrywa się ze zmianami w nowych technologiach.

Zdaniem laureatki Nagrody im. Gombrowicza jej książka jest też rodzajem interwencji, bo pokazuje, że w Polce w dalszym ciągu istnieją nierówności społeczne. Tytuł powieści Ma być czysto można rozumieć - według autorki - na wielu poziomach.

- Ma być czysto, bo staramy się zawsze, by to co niedobre, to co wydaje nam się wstydliwe, zostało gdzieś ukryte, zamiecione pod dywan - stwierdziła Cieplak. Jak zaznaczyła, może to dotyczyć też młodych ludzi, którzy są wychowywani wzorowo według stereotypowych standardów. Może również odnosić się do sposobu, w jaki traktują młodych niektóre instytucje, np. szkoła czy sąd.

Anna Cieplak (1988) jest animatorką kultury, aktywistką miejską. Od 2009 r. pracuje z dziećmi i młodzieżą w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie. W 2014 r. została nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN. Wkrótce ukaże się jej kolejna książka - Lata powyżej zera.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia. Organizatorami są: prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza - oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Nagrodzie patronuje Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.

Do drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostało zgłoszonych 90 debiutów prozatorskich. Zdaniem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, świadczy to o dobrym przyjęciu nagrody przez środowisko literackie. (PAP)

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ma być czysto
Anna Cieplak
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski
Okładka książki - Dom bez klamek
Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
wybór Małgorzata Kotwica
Okładka książki - Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
Ognisty krzyż
Diana Gabaldon
Okładka książki - Ognisty krzyż
Pieśń odkupienia
Lynn Austin
Okładka książki - Pieśń odkupienia
Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka książki - Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Pokaż wszystkie recenzje