Bestsellery z każdym rokiem stają się coraz krótsze! 

Data: 2022-05-16 07:23:01 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Z każdym rokiem powieści, które trafiają na listy bestsellerów, stają się coraz krótsze! Tak pokazują badania uwzględniające bestsellery z ostatnich dziesięciu lat na amerykańskim rynku. 

Obrazek w treści

Lubicie czytać opasłe tomy? Jak się okazuje, takie książki z każdym rokiem mają coraz mniejszą szansę na to, by otrzymać – upragniony przez każdego autora – status bestsellera. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez amerykańską organizację WordsRated, średnia liczba stron bestsellerowej książki w ubiegłym roku była najniższa od dekady! 

Bestsellery? Do czterystu stron! 

Amerykańska organizacja WordsRated przeanalizowała powieści z TOP 3 listy bestsellerów New York Timesa od 2011 do 2021 roku. Celem badania było sprawdzenie, czy długość książki ma wpływ na otrzymanie przez nią statusu bestsellera.

Według opublikowanej analizy, a ciągu ostatnich dziesięciu lat uśredniona liczba stron bestsellera spadła aż o 51 i pół strony! Najdłuższy bestseller odnotowano w 2013 roku, gdzie liczył on średnio ok. 437 stron. W minionym roku odnotowano z kolei najniższy wynik w całej dekadzie – średnio bestseller liczył zaledwie 386 stron.

Może zainteresować cię także...

Mimo licznych wahań, zauważyć można tendencję spadkową średniej liczby stron książek, które trafiają na listy bestsellerów. Żadnej książce w ciągu ostatnich lat nie udało się osiągnąć takiej liczby stron, jaką miał średni bestseller w 2011 roku. 

Dłuższe książki dłużej zostają na liście bestsellerów 

Co ciekawe, do 2016 roku książki obszerniejsze dłużej pozostawały na listach bestsellerów niż książki krótsze. Według analiz, książki które liczyły sobie powyżej 400 stron, pozostawały o 4,4 tygodnia dłużej na liście bestsellerów New York Timesa od książek liczących mniej niż 400 stron.

Niestety od kilku lat i tę przewagę utraciły „grubsze” książki na rzecz krótszych publikacji. W ciągu ostatnich sześciu lat książki poniżej 400 stron zaczęły utrzymywać się na listach bestsellerów o 1,9 tygodnia dłużej od książek obszerniejszych. 

Może zainteresować cię także...

Na pocieszenie WordsRated dodaje jednak, że nie oznacza to, że opasłych tomów nie znajdziemy już na listach bestsellerów. Jak się okazuje, po obszerniejsze książki chętniej sięgamy w okresie zimowym. Może więc pisarze lubiący tworzyć rozbudowane powieści, powinni planować swoje premiery na ten sezon?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy