Polityczka podarła książkę publicznie. Publikacja stała się bestsellerem

Data: 2022-01-14 09:33:23 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Na Węgrzech książki dla dzieci opowiadające o osobach LGBT+ nie mogą być eksponowane w witrynach w pobliżu szkół oraz są specjalnie zafoliowane, by nikt nie mógł do nich przypadkowo zajrzeć. Mimo to okazały się bestsellerem w ubiegłoroczne Święta. 

Obrazek w treści Polityczka podarła książkę publicznie. Publikacja stała się bestsellerem  [jpg]

Od zeszłego roku na Węgrzech obowiązują specjalne przepisy dotyczące sprzedaży książek dla dzieci i młodzieży, które zawierają wątki związane z osobami LGBT+, rodzinami jednopłciowymi lub mówią o korekcie płci. Sprzedawcy takich książek muszą odpowiednio zabezpieczać je przed młodymi czytelnikami – poprzez zamykanie ich w foliach i umieszczenie informacji na opakowaniu. Nie mogą też bezpośrednio prezentować ich w witrynach sklepowych, jeśli w najbliższym sąsiedztwie znajduje się szkoła lub kościół. Wśród książek, które objęte są nowymi przepisami, znajduje się także zbiór Kraina baśni jest dla wszystkich, które zilustrowane zostały przez Lilę Bölecz.

Dwaj książęta i królik z trzema uszami  

W książce Kraina baśni jest dla wszystkich znajduje się m.in. nowa wersja opowieści o Kopciuszku, w którym książę zakochuje się w innym księciu. Pojawia się także opowiadanie o króliku-dziwaku, który rodzi się z trzema uszami. Pozostali mieszkańcy lasu polują na królika, królik jednak – dzięki posiadanym trzem uszom – słyszy, że las staje w płomieniach, tym samym ratując pozostałe zwierzaki. 

Przeczytaj również:

Jak donosi francetvinfo.fr, publikacja miała wzbudzić wiele kontrowersji wśród polityków prawicowej partii. Posłanka należąca do ugrupowania w czasie konferencji prasowej podarła książkę, a książka okrzyknięta została „propagandą homoseksualną”. W ubiegłym roku w internecie pojawiła się także petycja, w której domagano się usunięcia książki z księgarń. Zebrano ponad 67 000 podpisów. 

Książki wychodzą z ukrycia 

Według France Info mimo tego, że książka musiała zostać odpowiednio zabezpieczona, i tak okazała się bestsellerem w czasie zeszłorocznych świąt. 

Ludzie mówią nam: „Ach, to ta słynna książka! Ale nie ma w niej nic skandalizującego!”. Zakup książki stanowi symbol oporu przeciwko reżimowi

– opowiadał księgarz z Budapesztu w dziennikarzom France Info. 

Początkowo węgierski wydawca zakładał, że książka może sprzedać się w okolicach tysiąca egzemplarzy, ostatecznie jednak udało się sprzedać ponad 40 tysięcy sztuk baśni. Co więcej, sprzedano także prawa do przekładu książki – w Polsce publikacja w ubiegłym roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej

Książkę kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kraina baśni jest dla wszystkich
opracowanie zbiorowe0
Okładka książki - Kraina baśni jest dla wszystkich

Książka składa się z siedemnastu baśni napisanych przez bardziej i mniej znanych współczesnych węgierskich pisarzy i pisarek. Historie oparte na znanych...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje