reklama

Zakaz książek o LGBT+ na Węgrzech? Protestują wydawcy i księgarze

Data: 2021-06-23 08:47:03 Autor: Patryk Obarski

Stowarzyszenia branżowe związane z europejskim rynkiem książki skierowały pismo do o przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie wprowadzanej na Węgrzech ustawy, która zabrania przedstawiania treści „propagujących zmianę płci czy homoseksualizm”.

Obrazek w treści

Węgry pod rządami premiera Victora Orbana wprowadzają nową ustawę, która znacznie ogranicza możliwość mówienia o odmienności seksualnej oraz transpłciowości w szkołach. Publicyści nazywają zmiany „węgierską cenzurą”, a świat literatury prosi o pomoc Unię Europejską. 

Węgry zakazują mówić o LGBT+? 

15 czerwca węgierski parlament przyjął ustawę, której celem było zaostrzenie kar za czyny pedofilskie. Rząd prawicowej partii Victora Orbana w ustawie zawarł jednak nie tylko zmiany związane z ochroną dzieci przed pedofilią. 

Czytaj także:  Polscy twórcy książek przeciw dyskryminacji osób LGBT

W przyjętej przed tygodniem ustawie pojawia się bowiem również zakaz „propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich”. Zdaniem rządzących, propagowanie odmienności seksualności i tożsamości płciowych może zaszkodzić moralnemu rozwojowi młodych ludzi. 

To kolejny krok na Węgrzech, który wymierzony jest w społeczność LGBT+. W 2019 roku węgierskie władze wymierzyły karę finansową firmie Coca Cola za kampanię pod tytułem „Love is love”, w której przedstawiała wizerunki zarówno par hetero–, jak i nieheteronormatywnych. Zdaniem władz kampania mogła zaszkodzić rozwojowi najmłodszych. 

Nowa ustawa wywołuje kontrowersje 

Projekt nowej ustawy wywołuje kontrowersje na arenie międzynarodowej. Protesty przeciwko projektowi zorganizowała między innymi organizacja Amnesty International. W centrum stolicy kraju, Budapeszcie, ponad 10 tysięcy osób wzięło udział w proteście. 

Czytaj także: Burmistrz Rio de Janeiro zakazał sprzedaży komiksów LGBT. YouTuber postanowił rozdać je za darmo

W sprawie ustawy na Węgrzech protestują także organizacje związane ze światem literackim. Jak wskazuje publishingperspectives.com oraz podający za nimi serwis rynek-ksiazki.pl, wspólne oświadczenie bojkotujące ustawę sporządziły Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców (IPA), Federacja Wydawców Europejskich (FEP) oraz Europejska i Międzynarodowa Federacja Księgarzy (EIBF). List organizacji branżowych skierowany miał zostać do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i wiceprzewodniczących KE – Josepa Borrella Fontellesa i Margaritisa Schinasa. 

Książki LGBT+ zakazane na Węgrzech? 

Wydawcy i księgarze nie kryją oburzenia zmianami w węgierskim prawie. Nowa węgierska ustawa bardzo luźno podchodzi do tematu „propagowania” homoseksualizmu i nie jest pewne, czy książki, w których pojawiają się takie wątki, byłyby uznane za niezgodne z ustawą. 

Dokładniejszej definicji próżno szukać w ustawie. Oznacza to, że już samo pokazanie tęczowej flagi w miejscu publicznym może być przestępstwem. […] Nie można wykluczyć, że na listę filmów zakazanych trafią produkcje, w których pokazuje się nowoczesne modele rodziny

– sugeruje Keno Verseck z dw.com.

Warto wiedzieć, że aluzje homoerotyczne pojawiają się w wielu tekstach kultury, nie tylko najnowszych. Co zatem z klasykami literatury, w których pojawiają się takie wątki? 

Ustawa skutecznie łączy kwestie LGBTQ z pedofilią, wpływając na książki w krajowym programie nauczania i reprezentuje dalszą erozję swobody publikowania na Węgrzech

– cytuje oświadczenie rynek-ksiazki.pl. 

Jakie decyzje w sprawie Węgier podejmie Unia Europejska? Tego na razie nie wiadomo.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje