Burmistrz Rio de Janeiro zakazał sprzedaży komiksów LGBT. YouTuber postanowił rozdać je za darmo

Data: 2019-09-19 09:47:09 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W czasie Rio de Janeiro Book Biennial burmistrz miasta zakazał sprzedaży komiksu z serii Avengers, zawierającego scenę z pocałunkiem osób tej samej płci. Po tej decyzji znany YouTuber i pisarz rozdaje komiksy zainteresowanym za darmo.

Komiksy zakazane do sprzedaży
fot. ilustracyjna

Marcelo Crivella, należący do partii konserwatywnej, jest obecnie burmistrzem Rio de Janeiro, byłej stolicy Brazylii i jednej z największych metropolii w kraju. 6. września w mediach pojawiła się informacja o stanowczej decyzji burmistrza wobec jednego z komiksów, który sprzedawany był w czasie trwającego festiwalu książkowego – Rio de Janeiro Book Biennial.

Burmistrz zakazał sprzedaży komiksu o superbohaterach Avengers. Krucjata dziecięca, który wydany został przez firmę Marvel po raz pierwszy w 2010 roku. Od tego czasu komiks był w stałej dystrybucji, jednak ze sprzedaży wycofano go podczas tegorocznego festiwalu książkowego.

Czytaj także: Spalił książki LGBTQ z biblioteki. Teraz rusza jego proces

Urzędnicy na polecenie burmistrza miasta trafili na Rio de Janeiro Book Biennial i od komiksowych wystawców zarekwirować mieli wszystkie egzemplarze komiksu. Co stanowiło podstawę decyzji o zakazaniu sprzedaży?

Okazuje się, że w komiksie pojawili się dwaj bohaterowie o nieheteronormatywnej orientacji seksualnej, a na jednej ze stron przedstawiony został pocałunek pomiędzy dwoma superbohaterami tej samej płci.  W związku z tym komiksy miały trafić pod burmistrzowski klucz i kupić podczas festiwalu nie mogli ich ani dorośli, ani dzieci. Jednocześnie, burmistrz zastrzegł, że nie jest to cenzura, a troska o prawidłowy rozwój dzieci.

Czytaj także: Nicholas Sparks homofobem? Popularny pisarz przeprasza

Na udostępnionym przez samorządowca nagraniu mówi on o tym, że publikacje takie jak ten komiks powinny być obowiązkowo opakowywane w czarne, plastikowe worki, a na nich winny być umieszczone wyraźne ostrzeżenia o zawartości.

Jednak urzędników ubiegł znany w Brazylii pisarz, aktor i YouTuber, Felipe Neto, który na wieść o decyzji burmistrza, wykupił podczas festiwalu ok. 14 tysięcy publikacji z nurtu LGBT, m.in. Tamte dni, tamte noce czy Wymazać siebie, a następnie zaczął rozdawać je za darmo.

Czytaj także: „Znajdź mnie” – pierwsze informacje o kontynuacji „Tamtych dni, tamtych nocy”

Obaw burmistrza nie podzielił Sąd Najwyższy, który uznał, że zakazanie poszczególnych publikacji jest niezgodne z prawnie zagwarantowaną równością wszystkich obywateli Brazylii. Jednocześnie sami organizatorzy festiwalu książkowego zdecydowali się nie stosować do instrukcji z czarnymi workami, gdyż w ich ocenie żadna z publikacji nie zawierała treści pornograficznych czy deprawujących nieletnich.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Avengers. Krucjata dziecięca
Allan Heinberg0
Okładka książki - Avengers. Krucjata dziecięca

Young Avengers rozpoczynają epicką misję, której celem jest odnalezienie Scarlet Witch. Ale czy kobieta, która doprowadziła do upadku Avengers...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje