Węgry: Książki o LGBT mogą być sprzedawane tylko w szczelnych opakowaniach 

Data: 2021-08-11 08:36:46 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na Węgrzech przyjęta została nowa ustawa, która nakazuje, by wszystkie książki dla dzieci z wątkami LGBT sprzedawane były w zamkniętych opakowaniach. 

Obrazek w treści

Nowe węgierskie prawo nałożyło na księgarnie kolejne ograniczenia związane ze sprzedażą książek poruszających tematykę osób LGBT. Chodzi o publikacje dla dzieci i młodzieży, które od teraz muszą być sprzedawane w zamkniętych opakowaniach. 

Książki LGBT oddzielone 

Według najnowszych prawnych regulacji, na Węgrzech książki dla niepełnoletnich czytelników, które w swojej treści zawierają wątki związane ze społecznością LGBT, mają być oddzielane od innych tytułów. 

Czytaj także: Posłanka przekaże książki o LGBT+ Przemysławowi Czarnkowi

Jak donosi Reuters, książki LGBT dla dzieci od teraz na Węgrzech muszą być sprzedawane w zamkniętych opakowaniach (regulacja nie określa, o jaki typ opakowania chodzi). Nakaz obejmuje także książki, które przedstawiają zmianę płci i zawierają „wyraźny” opis seksualności. 

Dodatkowo publikacje te nie mogą być sprzedawane w punktach zlokalizowanych w promieniu 200 metrów od szkół czy kościołów. 

Rząd Victora Orbana chroni węgierską rodzinę 

To kolejne zmiany w węgierskim systemie prawnym, które związane są z szeroko zakrojonymi działaniami rządu Victora Orbana. W założeniu, celem zmian jest ochrona rodziny i – przede wszystkim – dzieci, jednak krytycy podkreślają, że zmiany na Węgrzech mogą doprowadzić do wykluczeń. 

Czytaj także: Olga Tokarczuk ambasadorką Fundacji Równorodność

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 roku na jedną z księgarń nałożono karę finansową za to, że książki dla dzieci, w których pojawiły się rodziny LGBT+, bez ostrzeżeń sprzedawano obok innych książek dla najmłodszych. 

Jednocześnie sprawą na Węgrzech zajmuje się Komisja Europejska. Zdaniem komisji, nowe prawa obowiązujące na Węgrzech naruszają „europejskie wartości tolerancji i wolności jednostki”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.