Kara dla sieci księgarń za książki dla dzieci o rodzinach LGBT+

Data: 2021-07-09 11:39:31 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Węgierscy urzędnicy nałożyli na sieć księgarską grzywnę finansową za nieumieszczanie ostrzeżenia na książeczce dla dzieci, w której przedstawieni zostali rodzice tej samej płci. 

Obrazek w treści Kara dla sieci księgarń za książki dla dzieci o rodzinach LGBT+ [jpg]

Urzędnicy okręgu Peszt, wschodniej części Budapesztu, ukarali sieć księgarń Líra Könyv grzywną finansową za to, że umieściła książkę dla dzieci przedstawiającą rodziców tej samej płci obok innych publikacji dla najmłodszych bez ostrzeżenia, że książka zawiera „treści odbiegające od normy”. 

Książki o LGBT tylko z ostrzeżeniami 

Jak donosi brytyjski Guardian, na sieć węgierskich księgarń została nałożona kara za złamanie przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych. Chodzi o publikację dla dzieci Early One Morning stworzoną przez amerykańskiego pisarza Lawrence'a Schimela i ilustratorkę Elīnę Brasliņę. Książka przedstawia historię dwójki młodych ludzi i ich rodziców. Część pierwsza to opowieść o poranku pewnego chłopca i jego dwóch matek, z kolei część druga to historia dziewczynki, która nie chce położyć się spać pomimo próśb rodziców – dwójki ojców. 

Książka była tam wśród innych książek bajkowych i dlatego popełniła naruszenie. Nie było możliwości, by dowiedzieć się, że ta książka dotyczy rodziny, która różni się od normalnej rodziny

– powiedział na antenie Richard Tarnai, komisarz okręgu Peszt. 

Publikacja na Węgrzech ukazała się pod tytułem Micsoda család! i podobnie jak wszystkie inne książki dla dzieci, umieszczona została na regałach księgarni w dziale literatury dziecięcej. To właśnie miało stanowić podstawę do nałożenia na księgarnię kary.

Tabliczka z ostrzeżeniem 

Na księgarnię nałożono karę finansową w postaci 250 000 forintów, czyli około 3200 złotych. Po tych wydarzeniach księgarnia wydała komunikat, że od teraz w sklepach przy tytułach dla dzieci zawierających wątki LGBT, będzie umieszczała znak, który poinformuje, że są to „książki o innej treści niż te tradycyjne”. 

Czytaj także:  Posłanka przekaże książki o LGBT+ Przemysławowi Czarnkowi

Kara została nałożona na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów prawa handlowego na Węgrzech. To jednak nie wszystko – w czwartek weszła w życie kontrowersyjna ustawa, która eliminuje obecność osób LGBT+ w materiałach skierowanych do osób poniżej 18 roku życia. 

Już teraz ustawa została skrytykowana m.in. przez Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy Węgier oraz liczne organizacje branżowe związane z rynkiem literackim. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje