Posłanka przekaże książki o LGBT+ Przemysławowi Czarnkowi

Data: 2021-06-25 08:14:47 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Anna-Maria Żukowska zapowiedziała, że skieruje list do Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, w którym postulować będzie o poszerzenie wiedzy ministra na temat osób LGBT+. Do listu dołączyć ma pakiet książek.

Obrazek w treści

W czwartek, 24 czerwca 2021, w czasie sejmowej konferencji posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska zapowiedziała, że przekaże ministrowi edukacji Przemysławowi Czarnkowi książki opowiadające o osobach LGBT+. Prezent stanowi odpowiedź posłanki na wypowiedzi ministra na temat osób nieheteronormatywnych.

Czarnek mówi o „wykrzywianie równości”

Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, znany jest ze swoich kontrowersyjnych opinii medialnych. W ostatnią środę polityk pojawił się na antenie stacji TVP Info, gdzie mówił o zorganizowanej przed tygodniem w Warszawie „Paradzie Równości”.

Czytaj także: Zakaz książek o LGBT+ na Węgrzech? Protestują wydawcy i księgarze

W czasie rozmowy z dziennikarzami stacji, Czarnek uznał, że organizowana przez osoby LGBT+ parada „z równością nie ma nic wspólnego”. Dodatkowo Czarnek retorycznie zapytał, czy „ludzie normalni” to „mężczyzna ubrany jak kobieta”:

Widzieliście tam osobników ubranych dziwacznie, jakiegoś mężczyznę ubranego jak kobieta. Czy to są ludzie normalni państwa zdaniem?

W Paradzie Równości organizowanej w Warszawie udział wzięły nie tylko osoby nieheteronormatywne, ale także osoby wspierające społeczność LGBT+ w Polsce. Celem marszów i parad jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na obecność osób LGBT+ w społęczeństwie.

Posłanka Lewicy zachęca do lektury

W środę politycy Lewicy skonfrontowali się z wypowiedzią Przemysława Czarnka. Szerokim echem odbiła się wypowiedź sejmowa posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, która zarzuciła szefowi resortu edukacji mowę nienawiści. W odpowiedzi na słowa posłanki, politycy Prawa i Sprawiedliwości zaczęli bić brawo ministrowi.

Jedyny język, jak pan zna, to język nienawiści, język, który prowadzi do tego, że uczniowie – na straży których powinien pan stać – popełniają samobójstwa, dokonują samookaleczeń

– mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W sprawie Przemysława Czarnka wypowiedziała się także posłanka Anna-Maria Żukowska, która powiedziała, że skierowała do polityka PiS list. Dostarczy mu także pakiet książek, które mówią o osobach nieheteroseksualnych.

Skierowałam do pana ministra edukacji list, w którym apeluję o edukację. Dostarczę dzisiaj ten list razem z prezentem

– mówiła posłanka.

Wśród książek, które otrzymać ma minister z rąk Żukowskiej, znalazły się Historia przemocy Edouarda Louisa, Tak to już jest Laurie Frankel i Wymazać siebie Garrarda Conleya.

Historia przemocy to opowieść o młodym Francuzie, który w czasie przechadzki po mieście w wigilijną noc nawiązuje relację z nieznanym mężczyzną.

Tak to już jest to książka przedstawiająca losy młodego chłopca, który zamiast spodni woli ubierać sukienki, zamiast samochodami – chce bawić się lalkami. Kiedy dorasta i zaczyna dojrzewać, odkrywa, że tak naprawdę wcale nie jest chłopcem.

Wymazać siebie to z kolei trudna historia opowiadająca o losach młodego geja pochodzącego z bardzo religijnej rodziny, który za sprawą swoich rodziców zmuszony zostaje do przejścia przez terapię konwersacyjną, która „nawrócić” ma go na heteroseksualizm. Książka zawiera wiele wątków autobiograficznych.

Posłanka ma nadzieję, że książki „otworzą oczy ministrowi na kwestie życia codziennego osób nieheteronormatywnych w społeczeństwie homofobicznym”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Historia przemocy
Edouard Louis0
Okładka książki - Historia przemocy

Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia...

dodaj do biblioteczki
Reklamy