Marvel stawia na superbohaterów LGBT+?

Data: 2021-03-22 08:58:26 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Aaron Fischer będzie kolejnym superbohaterem w uniwersum Marvela, który reprezentować będzie społeczność osób LGBT+. 

Obrazek w treści Marvel stawia na superbohaterów LGBT+? [jpg] 

Kilka dni temu świat obiegła wiadomość, że Marvel szykuje się do wydania nowego komiksu z całkiem nowym bohaterem. Z największym zainteresowaniem mediów spotkała się zaś seksualność superbohatera Aarona Fischera. 

Czy superbohater może być gejem? 

Marvel Comics zapowiedziało, że już wkrótce ukaże się najnowsze wydanie „Kapitana Ameryki” z okazji 80. rocznicy powstania pierwszego komiksu Jacka Kirby’ego i Joe’ego Simona.

Jednym z bohaterów najnowszego komiksu o „Kapitanie Ameryce” będzie Aaron Fischer, młody mężczyzna, gej, który stanowić ma obrońcę wszystkich uciśnionych. Jak twierdzą twórcy nowego komiksu, inspiracją dla powstania superbohatera byli aktywiści i aktywistki społeczności LGBT+. 

Czytaj także: Polscy twórcy książek przeciw dyskryminacji osób LGBT

Aaron Fischer nie będzie posiadał żadnych nadnaturalnych mocy. Nie przejmie także schedy po Stevie Rogersie. Zamiast tego zajmie się tym, co będzie realnie dla niego ważne – obroną tych, którzy nie zasłużyli na swój los. Superbohater przyjmie przydomek „Captain America of the Railways”.

Nowa postać w komiksie Marvela będzie jednym z kilku całkiem nowych superbohaterów, których przedstawiło wydawnictwo. Jednak to właśnie gej-superbohater wzbudził największe zainteresowanie wśród czytelników. 

Bohaterowie LGBT+ w komiksach 

Wbrew pozorom postać Aarona Fischera nie jest jednak pierwszą i jedyną postacią nieheteronormatywną w komiksach, chociaż – przez wiele lat trudno było znaleźć reprezentacje osób LGBT+ w wydawnictwach Marvel Comics. 

Czytaj także: Wiceprezeska Nagrody Bookera oskarżona o homofobię. Została pozbawiona funkcji honorowej

Według legendy, przez lata postacie nieheteroseksualne z trudem przebijały się przez „antygejowską" politykę Marvela. W latach 90. na komiksach, w których występowały postacie LGBT+, umieszczano etykiety „Tylko dla dorosłych”

Pierwszy superbohater-gej to postać Northstar. Jego seksualność ujawniona została dopiero w latach 90., chociaż jako nieheteroseksualnego bohatera stworzono go niemal 20 lat wcześniej. Późniejsze zmiany w polityce Marvela sprawiły, że bohaterowie LGBT+ zaczęły stawać się liczniejsze w komiksach. 

Obecnie wyróżnić można ponad 50 bohaterów z komiksów Marvela, których seksualność nie jest określana jako heteroseksualna. Do tej listy – oprócz Aarona Fischera czy Northstara – trafili także superbohaterowie: Angela, Anole, Rikki Barnes, Black Cat, Cullen Bloodstone, Daken, Deadpool, Karolina Dean, Demolition Man, Destroyer, Doop, Dyna-Mite, Flatman, Freedom Ring, Gabby Kinney, Giant-Man, Graymalkin, Hercules, Hiroim, Hulkling, Iceman, Inertia, Jackpot, Karma, Korg, Living Lightning, Nico Minru, Miss America, Moondragon, Mystique, Negasonic Teenage Warhead, Noh-Varr, Phyla-Bell, Julie Power, Prodigy, Kitty Pryde, Psylocke, Pyro, Quasar, Rawhide Kid, Rictor, Riot, Shatterstar, Speed Spider-Woman, Stacy X, Star-Lord, Striker, Sunpyre, Kvin Sydney, Toni Ho, Ultimate Colossus, Union Jack, Valkyrie, Wiccan, Xavin i Yukio. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje