Bhanu Kapil z nagrodą TS Eliot Prize za najlepszą poezję

Data: 2021-01-25 09:17:52 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Poetka Bhanu Kapil otrzymała brytyjską nagrodę TS Eliota za najlepszy zbiór poetyczny minionego roku. W tomie „How to Wash a Heart” opowiada o relacji pomiędzy imigrantką a właścicielem wynajmowanego mieszkania. 

Obrazek w treści Bhanu Kapil z nagrodą TS Eliot Prize za najlepszą poezję [jpg]Fot. T.S. Eliot Prize / YouTube.com

Urodzona w 1968 r. znana brytyjska pisarka, Bhanu Kapil, otrzymała jedną z najważniejszych nagród poetyckich Wielkiej Brytanii. Za zbiór wierszy „How to Wash a Heart” nagrodzona została w konkursie TS Eliota. 

W swoim nagrodzonym zbiorze mówi o relacji, jaka powstała pomiędzy emigrantką a gospodarzem mieszkania, do którego trafia podmiot liryczny. Autorka w swojej poezji z perspektywy imigranta przedstawia, jak wygląda „bycie gościem”. Inspiracją do stworzenia wierszy miała być zobaczona przez artystkę fotografia, która przedstawiała małżeństwo z Kalifornii, które pozwoliło zamieszkać w swoim domu imigrantowi o wątpliwej sytuacji wizowej. Pisarka zauważyła na fotografii, że gospodarze uśmiechami próbują przykryć napięcie malujące się na ich twarzach. To sprawiło, że stworzyła zbiór liryk związanych z odczuciami obcych ludzi, którzy trafiają pod wspólny dach. 

Bhanu Kapil pokonała nominowanych do nagrody JO Morgana oraz Natalie Diaz. „How to Wash a Heart” ukazało się w marcu 2020 roku. Obecnie książka utrzymuje się na 1 miejscu Amazonu w kategorii „Poetry About Places”. Książka nie została jeszcze wydana w Polsce.  

Nagroda im. T.S. Eliota przyznawana jest przez The T.S. Eliot Foundation. W najnowszej edycji konkursu, jurorzy, w skład których wchodzą uznani poeci, poszukiwali najlepszego nowego zbioru poezji napisanego w języku angielskim i opublikowanego w 2020 roku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Ludzie z kości
Paula Lichtarowicz
Ludzie z kości
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
Esperanza
Jakob Wegelius ;
Esperanza
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
W szponach
Izabela Janiszewska ;
W szponach
Pokaż wszystkie recenzje