W szpitalach powstają... biblioteki! To niespodzianki dla najmłodszych pacjentów

Data: 2019-09-10 06:30:04 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie powstały właśnie biblioteki, z których korzystać będą mogli najmłodsi pacjenci szpitala. Za akcję odpowiedzialna jest znana organizacja Zaczytani.org.

ZaczytaniFot. mat. Fundacji Zaczytani.org / Facebook.com

W częstochowskim Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny na oddziale pediatrycznym powstała właśnie specjalna biblioteka przygotowana z myślą o młodych pacjentach – podaje w swoim artykule dziennikarka Katarzyna Gwara z lokalnego portalu zycieczestochowy.pl. To wyjątkowa taka akcja w szpitalu.

Czytaj także: Ma 14 lat i w ciągu roku przeczytał ponad 1000 książek!

Biblioteki powstały z inicjatywy centrum handlowego Galeria Jurajska oraz Zaczytani.org – fundacji, która od paru lat zmienia polską szpitalną rzeczywistość. Organizacja pozarządowa Zaczytani często organizuje akcje zbierania książek, które następnie przekazuje potrzebującym szpitalom, a raczej – ich pacjentom, zmagającym się z trudnymi chorobami.

W szpitalu w Częstochowie Zaczytani wraz z właściciel Galerii Jurajskiej stworzyli nietypowe biblioteczki na pediatrii, gdzie leczeni są najmłodsi pacjenci z regionu. Zasada wypożyczeń z bibliotek nieco się jednak różni.

Czytaj także: Studenci ze Śląska napisali książki i rozdali je chorym dzieciom

Zamiast kart bibliotecznych, są niestety karty pacjenta, nie ma za to terminu zwrotu. Młodzi pacjenci mogą zabierać książki do domu i nie muszą martwić się o ich zwrot. Stałym uzupełnianiem biblioteczki zajmie się zaś Fundacja Zaczytani.org wraz z Galerią, która obecnie prowadzi zbiórkę książek do szpitala.

Jednak placówka z Częstochowy nie jest jedynym miejscem, które skorzysta z biblioteki przyszpitalnej. Podobne miejsca mają powstać w szpitalu w Myszkowie czy Zawieciu. Na tę chwilę fundacja planuje otworzyć około 10 bibliotek.

Oprócz samych książek, w projekt zaangażowani są także wolontariusze, którzy zajmą się… bajkoterapią. To baśniowe oderwanie od rzeczywistości pomóc ma im w walce o własne zdrowie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Pokaż wszystkie recenzje