W szpitalach powstają... biblioteki! To niespodzianki dla najmłodszych pacjentów

Data: 2019-09-10 06:30:04 Autor: pobarski

W Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie powstały właśnie biblioteki, z których korzystać będą mogli najmłodsi pacjenci szpitala. Za akcję odpowiedzialna jest znana organizacja Zaczytani.org.

ZaczytaniFot. mat. Fundacji Zaczytani.org / Facebook.com

W częstochowskim Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny na oddziale pediatrycznym powstała właśnie specjalna biblioteka przygotowana z myślą o młodych pacjentach – podaje w swoim artykule dziennikarka Katarzyna Gwara z lokalnego portalu zycieczestochowy.pl. To wyjątkowa taka akcja w szpitalu.

Czytaj także: Ma 14 lat i w ciągu roku przeczytał ponad 1000 książek!

Biblioteki powstały z inicjatywy centrum handlowego Galeria Jurajska oraz Zaczytani.org – fundacji, która od paru lat zmienia polską szpitalną rzeczywistość. Organizacja pozarządowa Zaczytani często organizuje akcje zbierania książek, które następnie przekazuje potrzebującym szpitalom, a raczej – ich pacjentom, zmagającym się z trudnymi chorobami.

W szpitalu w Częstochowie Zaczytani wraz z właściciel Galerii Jurajskiej stworzyli nietypowe biblioteczki na pediatrii, gdzie leczeni są najmłodsi pacjenci z regionu. Zasada wypożyczeń z bibliotek nieco się jednak różni.

Czytaj także: Studenci ze Śląska napisali książki i rozdali je chorym dzieciom

Zamiast kart bibliotecznych, są niestety karty pacjenta, nie ma za to terminu zwrotu. Młodzi pacjenci mogą zabierać książki do domu i nie muszą martwić się o ich zwrot. Stałym uzupełnianiem biblioteczki zajmie się zaś Fundacja Zaczytani.org wraz z Galerią, która obecnie prowadzi zbiórkę książek do szpitala.

Jednak placówka z Częstochowy nie jest jedynym miejscem, które skorzysta z biblioteki przyszpitalnej. Podobne miejsca mają powstać w szpitalu w Myszkowie czy Zawieciu. Na tę chwilę fundacja planuje otworzyć około 10 bibliotek.

Oprócz samych książek, w projekt zaangażowani są także wolontariusze, którzy zajmą się… bajkoterapią. To baśniowe oderwanie od rzeczywistości pomóc ma im w walce o własne zdrowie.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokuta
Anna Kańtoch
Pokuta
Pokaż wszystkie recenzje