W szpitalach powstają... biblioteki! To niespodzianki dla najmłodszych pacjentów

Data: 2019-09-10 06:30:04 Autor: pobarski

W Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie powstały właśnie biblioteki, z których korzystać będą mogli najmłodsi pacjenci szpitala. Za akcję odpowiedzialna jest znana organizacja Zaczytani.org.

ZaczytaniFot. mat. Fundacji Zaczytani.org / Facebook.com

W częstochowskim Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny na oddziale pediatrycznym powstała właśnie specjalna biblioteka przygotowana z myślą o młodych pacjentach – podaje w swoim artykule dziennikarka Katarzyna Gwara z lokalnego portalu zycieczestochowy.pl. To wyjątkowa taka akcja w szpitalu.

Czytaj także: Ma 14 lat i w ciągu roku przeczytał ponad 1000 książek!

Biblioteki powstały z inicjatywy centrum handlowego Galeria Jurajska oraz Zaczytani.org – fundacji, która od paru lat zmienia polską szpitalną rzeczywistość. Organizacja pozarządowa Zaczytani często organizuje akcje zbierania książek, które następnie przekazuje potrzebującym szpitalom, a raczej – ich pacjentom, zmagającym się z trudnymi chorobami.

W szpitalu w Częstochowie Zaczytani wraz z właściciel Galerii Jurajskiej stworzyli nietypowe biblioteczki na pediatrii, gdzie leczeni są najmłodsi pacjenci z regionu. Zasada wypożyczeń z bibliotek nieco się jednak różni.

Czytaj także: Studenci ze Śląska napisali książki i rozdali je chorym dzieciom

Zamiast kart bibliotecznych, są niestety karty pacjenta, nie ma za to terminu zwrotu. Młodzi pacjenci mogą zabierać książki do domu i nie muszą martwić się o ich zwrot. Stałym uzupełnianiem biblioteczki zajmie się zaś Fundacja Zaczytani.org wraz z Galerią, która obecnie prowadzi zbiórkę książek do szpitala.

Jednak placówka z Częstochowy nie jest jedynym miejscem, które skorzysta z biblioteki przyszpitalnej. Podobne miejsca mają powstać w szpitalu w Myszkowie czy Zawieciu. Na tę chwilę fundacja planuje otworzyć około 10 bibliotek.

Oprócz samych książek, w projekt zaangażowani są także wolontariusze, którzy zajmą się… bajkoterapią. To baśniowe oderwanie od rzeczywistości pomóc ma im w walce o własne zdrowie.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Morsowanie
Ewa Zwierzchowska
Morsowanie
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Pokaż wszystkie recenzje