W Lublinie powstała eko-biblioteka

Data: 2021-01-12 09:06:36 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W poniedziałek 11 stycznia w Lublinie miało miejsce uroczyste otwarcie „Bioteki”, czyli eko-biblioteki. Nowa książnica zaprojektowana została z myślą o pozostawaniu w harmonii z naturą. 

Obrazek w treściFoto: UM Lublin 

W drugim tygodniu stycznia w Lublinie doszło do otwarcia nowej biblioteki – „Bioteki”. To, co wyróżnia nową bibliotekę, to fakt, że jej wnętrze nawiązuje do… środowiska naturalnego. 

Czytaj także: Prawie 20 bibliotek zostanie zamkniętych w województwie łódzkim

Nowa biblioteka powstała w budynku, w którym dawniej mieściła się… karczma. W nowym lokalu, który oferuje ponad 400 metrów kwadratowych przestrzeni, stworzona została nowoczesna biblioteka, która zaprojektowana została z uwzględnieniem pobliskiej architektury – m.in. Ogrodem Saskim.

Bioteka LublinFot: UM Lublin / Facebook

Róg Al. Racławickich i ul. Sowińskiego to kiedyś miejsce słynne z racji kultowej Karczmy Słupskiej, w którym dziś otwieramy nową miejską instytucję kultury – łączącą w sobie nowoczesną stylistykę z zielonym sercem miasta, pobliskim Ogrodem Saskim

– mówił Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk.

Architekci wykorzystali naturalne materiały – m.in. kamień czy drewno, które połączono ze szkłem oraz stalą, co dodało bibliotece nieco industrialnego charakteru. Co więcej, uwagę czytelników zwraca efektowna zieleń, która jest zasługą wszechobecnego chrobotka – bezpiecznego zielonego porostu, który znajduje się na panelach i coraz chętniej stosowany jest w architekturze. Całość dopełnia podłoga z ręcznie malowanymi grafikami.

Bioteka LublinFoto: UM Lublin / Facebook

Nowa biblioteka połączyła dwie dotychczasowe filie i obecnie posiada w swoim księgozbiorze ponad 35 tys. woluminów. Oprócz wypożyczalni, w Biotece stworzono także sale konferencyjne, salę do… gier oraz pracownie ze stanowiskami komputerowymi. Koszt stworzenia nowej biblioteki zmieścił się w ok. 1,6 miliona złotych. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje