Quantcast

Powieść Kim de l’Horizon to sensacja za granicą. „Blutbuch” zostanie wydane w Polsce

Data: 2023-01-23 14:12:03 Autor: Awolusi
udostępnij Tweet

Powieść niebinarnej osoby autorskiej pod tytułem Blutbuch (pol. Księga krwi), literackiej sensacji Targów Książki we Frankfurcie nad Menem w 2022 roku, ukaże się po polsku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Obrazek w treści Fot. Anne Morgenstern / mat. prasowe

Powieść Blutbuch tworzona była przez 10 lat. To przejmująca opowieść o przemilczanej historii rodzinnej, wstydzie i pożądaniu, która w przyszłym roku zostanie wydana w Polsce. Informację o nabyciu praw do tytułu przekazało Wydawnictwo Literackie, polski wydawca m.in. powieści Olgi Tokaczuk czy Marieke Lucasa Rijnevelda.

Blutbuch — głośna powieść zostanie wydana w Polsce

Demencja babci niebinarnego narratora staje się bodźcem, by zagłębić się w pełną tajemnic przeszłość. – Życie to chaos, pełen potu, brudu, zabawy i radości – twierdzi osoba autorska, Kim de l’ Horizon. Jej rozważania stanowią sprzeciw przeciwko rasizmowi, klasizmowi i homofobii.

To właśnie lektura Blutbuch sprawiła, że członkowie komisji Deutscher Buchpreis, Niemieckiej Nagrody Literackiej nazywanej niemieckim Bookerem i przyznawanej co roku w ramach Frankfurter Buchmesse, oniemieli z zachwytu. Powieść została wyróżniona za aktualność i siłę literackiej innowacji.

Ta nagroda jest nie tylko dla mnie. Myślę, że jury wybrało mój tekst również w tym celu, aby w symboliczny sposób zaprotestować przeciwko nienawiści, wspierając miłość i walkę ludzi uciskanych ze względu na własne ciało

– powiedziała osoba autorska podczas ceremonii wręczenia nagrody we frankfurckim ratuszu.

Zaraz potem zgoliła sobie włosy w geście solidarności z irańskimi kobietami, które demonstrują po śmierci młodziutkiej Kurdyjki Mashy Amini, aresztowanej w Iranie za niewłaściwy strój.

Kim de l’Horizon. Od hejtu do wielkiego uznania Blutbuch

Kim jest Kim de l’Horizon? Za tym pseudonimem kryje się osoba urodzona w 2666 roku w Gethen. W jej nocie biograficznej można wyczytać, że studiuje czary, transdyscyplinarność i pisze kolektywnie. Inspirację czerpie między innymi z książek Annie Ernaux. Powieść Blutbuch poszukuje języka czy też form, które będą w stanie oddać niebinarność. To wpisało się w burzliwą, społeczną debatę na temat seksizmu języka niemieckiego.

Po opublikowaniu książki Kim de l’Horizon musiało się zmierzyć z falą hejtu, homofobicznych wyzwisk i pogróżek. Na Amazonie użytkownicy pozostawiali jedną gwiazdkę, ale to nie przeszkodziło powieści trafić na listy bestsellerów. Wynik to 85 tysięcy sprzedanych egzemplarzy oraz kolejne, ważne wyróżnienie — Szwajcarska Nagroda Literacka. Bez wątpienia, powieść robi na krytykach piorunujące wrażenie.

Są książki, w których wystarczy przeczytać pierwsze sto stron, aby poczuć całość. W tej nieustannie zmienia się ton i tryb narracji, i to tak radykalnie, że nie pozostaje nam nic innego, jak chłonąć chciwie każde słowo od pierwszej do ostatniej strony

– pisze recenzent magazynu „Time”.

Jego zdanie podzielają także m.in. w „Die Zeit”, gdzie Blutbuch okrzyknięte zostaje literackim mistrzostwem.

Blutbuch — co przeczytać w oczekiwaniu na premierę?

W Polsce powieść ukaże się w 2024 roku Kim de l’ Horizon. Zamieszanie wokół powieści Blutbuch może przypominać to, jakie miało miejsce po publikacji i uhonorowaniu Międzynarodowym Bookerem pierwszej powieści holenderskiego pisarza, Mariekego Lucasa Rijnevelda.

Niepokój przychodzi po zmierzchu na język polski przełożony został przez Jerzego Kocha. To mocna, rodzinna historia o żałobie, dzieciństwie pełnym wstydu i rozpaczy. To także kolejna książka stanowiąca rozliczenie z dzieciństwem i własną rodziną.

Moim rodzicom trudno jest przyjąć do wiadomości fakt, że nie jestem dziewczyną, którą wychowywali

– można przeczytać w wywiadach z Mariekem Lucasem Rijneveldem.

Marieke Lucas Rijneveld identyfikuje się jako mężczyzna. Przed rokiem, przy okazji premiery kolejnej książki – Mój mały zwierzaku – Rijneveld przyjechał do Polski, gdzie wziął udział w spotkaniu w ramach Festiwalu Góry Literatury. Najnowszą publikację wydawca określa jako opowieść o utracie, chorobliwej obsesji i poszukiwaniu siebie.

Powieść Rijnevelda Niepokój przychodzi po zmierzchu kupić można w popularnych księgarniach internetowych:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księga krwi
Kim de l Horizon0
Okładka książki - Księga krwi

Blutbuch to głośna powieść stworzona przez osobę niebinarną Kim de l'Horizon. Publikacja związana jest z debatą publiczną zakrojoną na szeroką skalę w...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje