Bridgertonowie: książka vs. serial. Autorka powieści nie jest zadowolona z nowego sezonu?

Data: 2024-06-20 15:17:01 | aktualizacja: 2024-06-20 04:05:14 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Kilka dni temu na Netfliksie zadebiutowały pozostałe odcinki trzeciego sezonu Bridgertonów. Niemałe zaskoczenie wzbudził plot twist związany z postacią Francesci. Co na ten temat ma do powiedzenia autorka książkowego pierwowzoru? 

Bohaterowie serialu Bridgertonowiefot. materiały prasowe Netflix 

Bridgertonowie to jeden z najpopularniejszych seriali kostiumowych dostępnych na Netfliksie. Już pierwszy sezon produkcji cieszył się dużym zainteresowaniem, które tylko wzrastało wraz z premierą kolejnych części. Serial bazuje na cyklu książek romantycznych autorstwa Julii Quinn i opowiada o tytułowym rodzeństwie Bridgertonów. 

Dalsza część artykułu zawiera spojlery zarówno na temat 3 sezonu serialu, jak i książek z cyklu!

Bridgertonowie – plot twist z Francescą

Francesca Bridgerton to bohaterka, którą znacznie lepiej poznajemy w 3 sezonie serialu. Jej wątek okazał się niezwykle istotny w całej fabule. Mogliśmy zaobserwować jej romans z Johnem Stirling, a następnie ich ślub. Najbardziej introwertyczna z całego rodzeństwa dziewczyna zapragnęła, krótko po wyjściu za mąż, wyjechać do Szkocji, gdzie mogłaby wraz z mężem zaznać długo upragnionego spokoju i ciszy. 

Wraz z końcem sezonu okazało się, że młodej parze będzie towarzyszyć Eloise oraz kuzynka Johna – Michaela. Produkcja mocno zasugerowała, że między Michaelą, a Francescą mogą się pojawić jakieś uczucia. 

W książkowym pierwowzorze zatytułowanym Grzesznik nawrócony wątek Francesci był poprowadzony w zupełnie inni sposób. Dziewczyna była szczęśliwa z Johnem, który jednak szybko zmarł, co wywołało w niej ogromny i przytłaczający smutek. Następnie w jej życiu pojawił się Michael Stirling, który już od jakiegoś czasu był w niej zakochany. Po śmierci swojego kuzyna nie miał jednak zamiaru tego wyznać. 

Istotnym wątkiem w tym tomie są kwestie związane z dziedziczeniem. Jeśli Francesca nie urodzi męskiego dziedzica, to właśnie Michael odziedziczy po zmarłym kuzynie wszystko. Przez to ta dwójka będzie musiała spędzić ze sobą kilka burzliwych miesięcy. 

Jak na tę zmianę zareagowała autorka?

W serialu jednak Michael został zastąpiony przez Michaelę. Twórcy zasugerowali również, że to Francesca jako pierwsza zauroczyła się kuzynką męża. W mediach społecznościowych fani nie kryją swojego oburzenia. Nie są oni zadowoleni z tak znaczącej zmiany względem książek. Okazuje się jednak, że autorka literackiego pierwowzoru poparła tę decyzję. W rozmowie z Teen Vouge opowiedziała o tym shorunnerka serialu – Jess Bronswell: 

Decydując się na opowiedzenie queerowej historii z Franceską, rozmawiałam z Julią Quinn i dostałam jej błogosławieństwo. Dyskutowałyśmy o tym, że w przypadku niemal każdej książki znajdzie się część fandomu, która byłaby niechętnie nastawiona, gdyby zobaczyła zmianę swoich ulubionych bohaterów. Nie sądzę, że istnieje jakakolwiek książka z którą by się tak nie stało, więc dla mnie to wszystko znów sprowadziło się do historii i postaci. Ponieważ książka Franceski przemówiła do mnie właśnie w taki sposób, to wydała mi się naturalną adaptacją.

Okazuje się jednak, że showrunnerka już dłuższy czas myślała o poprowadzeniu wątku Francesci w taki sposób:

Ujawnienie konfliktu Michaela kontra Michael z książek to coś, na co namawiałam od pierwszego sezonu serialu. Moje podejście do opowiadania queerowej historii o Bridgertonach polegało na szukaniu w książkach wskazówek tematycznych. Nie chciałam po prostu tworzyć wątków queer dla queer. Chcę opowiedzieć historię, która dokładnie odzwierciedla queerowe doświadczenie, a kiedy po raz pierwszy przeczytałam książkę Franceski, naprawdę utożsamiłam się z nią jako queerową kobietą. Może nie w taki sposób, jaki zamierzała Julia Quinn.

Książka opowiadająca o Francesce w dużym stopniu skupia się na tym, że bohaterka czuje się inna i sama właściwie nie wie dlaczego. Showrunnerka podkreśla, że jej doświadczenia nie różnią się wcale aż tak bardzo od doświadczeń queerowych kobiet. 

Bridgertonowie – na kim z rodzeństwa skupi się 4 sezon?

Chociaż to wątek Francesci wydaje się najbardziej prawdopodobną kontynuacją, to jednak najpewniej będziemy musieli jeszcze trochę na niego poczekać. Serial pozostawił również inne istotne wskazówki. 

W ostatnim odcinku Benedict wraz z Eloise rozmawiają na temat balu maskowego, który ma się odbyć na początku kolejnego towarzyskiego sezonu. Zgodnie z książkami to właśnie tam mężczyzna poznał swoją przyszłą żonę. Możliwe więc, że to na nim w końcu skupi się czwarty sezon. Zanim jednak trafi on na Netfliksa minie jeszcze sporo czasu. W zamian polecamy więc zapoznać się z cyklem książkowym opowiadającym o Bridgertonach. 

Grzesznik nawrócony - książka

Przeczytaj także:


Tagi: bridgertonowie, ekranizacje książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Grzesznik nawrócony
Julia Quinn0
Okładka książki - Grzesznik nawrócony

Każdemu w życiu trafia się punkt zwrotny, nawet jeśli jest niepoprawnym uwodzicielem... Dla Michaela Stirlinga, najbardziej osławionego londyńskiego hulaki...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje