reklama

„Cienie dawnych grzechów” – mroczny kryminał Mieczysława Gorzki i Michała Śmielaka. Pierwsza superprodukcja wydawnictwa Labreto tylko w Legimi!

Data: 2024-07-02 15:54:23 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Danuta Awolusi
udostępnij Tweet

W aplikacji Legimi zadebiutowała niedawno pierwsza superprodukcja Mieczysława Gorzki i Michała Śmielaka. Na miłośników audiobooków czeka słuchowisko z plejadą gwiazd, a do rąk czytelników trafia mroczny i zaskakujący kryminał. Cienie dawnych grzechów to opowieść o zbrodniach, szaleństwie i traumach, które nigdy nie odpuszczają.

Cienie dawnych grzechów grafika promująca książkę

Cienie dawnych grzechów – opis

Kolejne lato we Wrocławiu naznaczone jest zbrodnią. Na terenie miasta grasuje seryjny zabójca zwany Kanalarzem, który dusi młode kobiety. Zabił już jedenaście osób, a policja wciąż pozostaje bezradna. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy jeden ze śledczych twierdzi, że Kanalarz ukrywa się w szeregach policji. Wówczas na arenę wkraczają inspektor Daniel Bednarz i komisarz Kalina Jadecka, nazywana Jędzą.

Jędza znajduje się właśnie w kryzysowym momencie życia. Zdrowie psychiczne jej nie dopisuje, a w głowie słyszy głos nieżującego już męża. Z kolei Bednarz wydaje się dosyć zagadkową postacią, a sam Kanalarz interesuje go chyba najmniej. Co nie zmienia faktu, że choć oboje mają swoją przeszłość i problemy, muszą wykonać robotę. To szczególnie trudne dla Jadeckiej, na którą demony przeszłości napierają coraz mocniej…

Cienie dawnych grzechów – duet bestsellerowych autorów – Mieczysława Gorzki i Michała Śmielaka

Mroczny kryminał z wyjątkowo zaskakującym finałem powstał w ramach współpracy dwóch mistrzów polskiego kryminału i thrillera – Mieczysława Gorzki (Ostatni świt, Poszukiwacz zwłok, Krwawnica) oraz Michała Śmielaka (Osada, Postrach).

– Pisanie w duecie to duże wyzwanie. Każdy pisarz jest indywidualistą, lubi postawić na swoim, realizuje własne pomysły, a tu trzeba pójść na kompromis. Z Michałem pisało mi się bardzo dobrze, każdy opisywał innego bohatera, scenami wspólnymi się dzieliliśmy. Jedyny problem był taki, że każdy z nas chciał sam napisać jak najwięcej takich wspólnych scen – opowiada Mieczysław Gorzka.

Zadanie było tym trudniejsze, że pisarze tworzyli superprodukcję, a więc zarówno książkę, jak i materiał na słuchowisko z udziałem aktorów. Synchrobook® dostępny jest od 21 czerwca 2024 wyłącznie w serwisie Legimi i jak widać po opiniach użytkowników zachwyca

– Pisanie pod superprodukcję to kompletnie inne zadanie niż stworzenie książki. Ja podczas pisania «myślę obrazami», a tutaj na pierwszy plan jednak wysuwają się dźwięki i dialogi. Musieliśmy zminimalizować opisy, a przecież w tym z Mieczysławem jesteśmy bardzo mocni. Narzędzia używane na co dzień musiały pójść w odstawkę, co było nie lada wyzwaniem – podkreśla Śmielak.

Cienie dawnych grzechów – poznawaj historię w nowy sposób!

Posiadacze aplikacji Legimi zyskują dzięki tak zwanym synchrobookom® możliwość czytania książki oraz – w dowolnym momencie – przełączenia tekstu na audio. Dzięki temu łatwo pozostać z historią także w trakcie jazdy samochodem, biegania czy spaceru. Można również ten sam tekst przyswajać różnymi zmysłami, co jeszcze mocniej oddziałuje na wyobraźnię.

Cienie dawnych grzechów – pierwsza superprodukcja wydawnictwa Labreto

Audiobook i e-book Cienie dawnych grzechów jest dostępny w Legimi od 21 czerwca w abonamencie i sprzedaży detalicznej. Na szczególną uwagę zasługuje wersja audio, bo to słuchowisko zrealizowane z wielkim rozmachem. Przy produkcji pracował reżyser Aleksander Orsztynowicz-Czyż, a w główne role wcielili się aktorzy Paulina Holtz, Jakub Sasak, Wojciech Żołądkiewicz i Modest Ruciński.

– To nasza pierwsza produkcja audio w segmencie premium. Dla wygody użytkowników Legimi zaplanowaliśmy ją jako synchrobook® czyli nasz unikatowy format” – opowiada Katarzyna Domańska, Head of Content Legimi i Prezes Labreto – Choć superprodukcje audio istnieją na rynku od wielu lat, chcieliśmy naszym projektem nieco zaskoczyć. Duet Gorzka & Śmielak to wszak coś, czego jeszcze nie było. Dzięki połączeniu talentu autorów oraz kreatywności odpowiadającego za całość procesu produkcyjnego Studia Drezina Records, powstał projekt, który w wyjątkowy sposób łączy w sobie przyjemność słuchania i czytania – dodaje.

Cienie dawnych grzechów – wrażenia po wysłuchaniu superprodukcji i z lektury

Słuchowisko już od prologu wywołuje ciarki na plecach. Zwłaszcza, że rozpoczynamy od mrożącego krew w żyłach wyznania mordercy, który właśnie ma zamiar zabić po raz kolejny. Słuchowisko (nie bez powodu używamy właśnie tego słowa) zostało w pełni udźwiękowione. Jest więc muzyka, są odgłosy, szepty, szmery. To otwiera w głowie nową przestrzeń i sprawia, że dosłownie zatapiamy się w tej gęstej opowieści.

Gra aktorska jest wyborna. To robi różnicę w odbiorze historii, zwłaszcza w przypadku Jędzy, która prowadzi w głowie dialogi z mężem. Można poczuć zapach szaleństwa i powolnej utraty kontroli. Cienie dawnych grzechów to mocny kryminał, który idealnie sprawdzi się jako propozycja na lato, ale który pokochać powinni również nawet najbardziej wybredni miłośnicy gatunku.

-> Cienie dawnych grzechów dostępne są w Legimi! 

Tagi: literatura,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka 4
Okładka książki - Cienie dawnych grzechów

Jak długie mogą być cienie dawnych grzechów, pozornie zapomnianych, lecz nigdy nieodpokutowanych?  Pierwsza superprodukcja duetu Gorzka Śmielak, tylko...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje