Quantcast

Czas podróży. Fragment książki "Na Podlasiu. Cecylia"

Data: 2021-03-08 10:20:14 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych czasach do panny Cecylii Turawskiej z Białej los wreszcie się uśmiecha.

Cecylia, uważana za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości, postanawia odmienić swoje życie i otwiera się na świat i ludzi. Dołącza do podziemnego seminarium nauczycielskiego i rusza z pomocą represjonowanym unitom. Odkrywa przy tym w sobie pokłady macierzyńskiego ciepła, otacza bowiem serdeczną opieką pozbawioną miłości półsierotę, syna carskiego urzędnika. Z odwagą podejmuje się też niebezpiecznych wyzwań.

Obrazek w treści

Czy jednak na tej pełnej przygód drodze spotka mężczyznę, któremu będzie chciała oddać serce? Antonia, Cecylia i Aleksandra – trzy kobiety. Trzy odmienne losy. Trzy tomy cyklu powieści Agnieszki Panasiuk rozgrywającego się na Południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia.

Do lektury książki Na Podlasiu. Cecylia zaprasza Wydawnictwo Szara Godzina. Tymczasem już teraz zachęcamy Was do przeczytania premierowego fragmentu powieści: 

Cecylia miała dość. Z płaczem wpadła do domu i rzuciła się na łóżko. Kolejny raz zawiodła się na ludziach. Kolejny raz nie umiała sama o siebie zadbać, chociaż dźwigała już czwarty krzyżyk. Kolejny raz wyszła w obcy sobie świat z ufnością. Nawet pospolitego zajęcia nie mogła sobie znaleźć.

– Doprawdy, jestem nieudacznicą, tak jak wszyscy twierdzą – płakała. Znużona zmartwieniem nie wiedziała nawet, kiedy usnęła.

Obudziła się, gdy już zmierzchało. Szara mgła pomieszana z dymami otulała ziemię. Cecylia po ciemku usiadła przy stole w oknie facjatki i zadumana skubała upieczony popielnik, nie ruszając jego środka.

Nie ma co się poddawać, na dobre nie zacząwszy. Wielki świat nie dla mnie, ale ten malutki: świat nieuczonych dzieci, prześladowanych unitów czy biedaków z Łusek, pewno by się nadał – pomyślała po raz pierwszy z odwagą.

Na tory kolejowe wjechał ostatni dziś pociąg. Towarzyszyło mu zwykłe dworcowe zamieszanie.

Chyba i mnie czas wyruszyć… – postanowiła Cecylia.

Książkę Na Podlasiu. Cecylia kupić można w księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Na Podlasiu. Cecylia
Agnieszka Panasiuk 0
Okładka książki - Na Podlasiu. Cecylia

Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje