Czytamy razem od 22 lat! Urodziny serwisu Granice.pl

Data: 2021-10-08 15:08:38 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Jak to minęło! Już od 22 lat codziennie przygotowujemy dla Was najbardziej aktualne informacje ze świata literatury. W tym czasie staliśmy się liderem wśród mediów o książkach według magazynu „Press". Recenzujemy nowości wydawnicze, przeprowadzamy wywiady z pisarzami i przybliżamy najważniejsze aktualności ze świata literatury. Z okazji dwudziestolecia serwisu przybliżyliśmy Wam historię naszego serwisu. Dziś chcemy opowiedzieć Wam, co się zmieniło i jak każdego dnia tworzymy nasz serwis. 

Obrazek w treści

– W 2019 roku redakcję serwisu Granice.pl tworzyło osiem osób – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny portalu. – Cztery regularnie spotykały się w Zabrzu, tworząc ścisły zespół koordynujący codzienną pracę. 

W skład tego zespołu wchodzą niezmiennie Magdalena Galiczek-Krempa, która zajmuje się kontaktem z wydawcami i marketingiem, Sławomir Krempa, Patryk Obarski, który koordynuje pracę zespołu i Wojciech Polak

– Od pewnego czasu widzieliśmy, że obecny skład redakcji jest po prostu za mały. Że jest wiele tematów, które warto by było poruszyć na łamach serwisu Granice.pl, jednak brakuje nam czasu, by się nimi zająć – wspomina Patryk Obarski, zastępca redaktora naczelnego. 

– Rozwiązanie było proste: zaprosiliśmy do współpracy redaktorów serwisu lubiegrac.pl, który również jest własnością W&W Innovations – tłumaczy Wojciech Polak, prezes firmy. – Tak dołączyli do nas Agata Dudek i Tamer Adas, którzy piszą na temat filmów i seriali, szczególnie tych opartych na książkach. 

Poszerzenie składu redakcji szybko przełożyło się na wzrost popularności serwisu i w maju 2020 roku portal odwiedzało już pół miliona osób. Oczywiście wpłynęła na to również rozpędzająca się pandemia COVID-19.

– Rozwój pandemii spowodował, że spora część handlu przeniosła się do sieci – wspomina Magdalena Galiczek-Krempa. – Siłą rzeczy również w internecie jeszcze częściej poszukiwano informacji o nowych książkach, a także o publikacjach przydatnych w szkole czy na studiach. 

Magdalena Galiczek-Krempa

Praca zdalna? To nie problem!

Pandemia zmieniła codzienność wielu redakcji, które musiały uczyć się, jak pracować w trybie zdalnym. 

– My nie mieliśmy tego problemu – komentuje Wojciech Polak. – Praktycznie od początku wielu naszych współpracowników pracowało w trybie zdalnym, kontaktowaliśmy się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej czy telefonu, niektóre materiały wysyłaliśmy kurierem. Mieliśmy też wdrożony sprawdzony system zarządzania zadaniami oraz firmową chmurę na materiały graficzne i tekstowe, dzięki czemu przejście na pracę zdalną odbyło się u nas w sposób zupełnie naturalny i niemal niezauważalny. 

Były jednak rzeczy, które się zmieniły. 

Książka na kryzys

– Wiadomo było, że w czasie pandemii nie będą mogły odbywać się tradycyjne targi książki – opowiada Sławomir Krempa. – Dlatego jako jedni z pierwszych tuż po ogłoszeniu lockdownu zwróciliśmy się do wydawców z propozycją zorganizowania wirtualnych targów książki, które ostatecznie odbyły się na przełomie kwietnia i maja 2020 roku.  

Sławomir Krempa

– W odpowiedzi na głosy ze strony wydawców latem 2020 roku zorganizowaliśmy akcję „Książka na kryzys” – wspomina Magdalena Galiczek-Krempa. – W ten sposób popularyzowaliśmy czytelnictwo, pokazując, że nawet w najtrudniejszych chwilach lektura daje nam ulgę i wytchnienie. Dzięki niej również wydawcy mogli bezpłatnie dotrzeć do czytelników z informacjami o nowościach wydawniczych, do czytania zaś zachęcali znani pisarze. W ramach akcji stworzyliśmy aktualizowany codziennie artykuł, zawierający listę spotkań autorskich organizowanych online. Materiał ten był często linkowany, cytowany i udostępniany, stając się najlepszą bazą informacji tego typu.    

Granice.pl liderem wśród mediów o książkach według magazynu „Press"

Magazyn „Press” i PRESS-SERVICE Monitoring Mediów co roku przygotowuje badanie TOP Marka, analizując miliony tekstów prasowych, artykułów internetowych i postów w mediach społecznościowych. W 2020 na czele rankingu mediów piszących o branży wydawniczej znalazł się serwis Granice.pl, deklasując pozostałe redakcje. Według autorów raportu w okresie od 1 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 na łamach serwisu Granice.pl pojawiło się 2301 artykułów. To niemal 4 razy więcej niż na łamach branżowego serwisu rynek-ksiazki.pl i niemal 10 razy więcej niż na łamach przodującej w rankingu mediów drukowanych „Gazety Wyborczej"! Oznacza to także, że w badanym okresie publikowaliśmy średnio ponad 6 artykułów o książkach każdego dnia!

Rekordy oglądalności serwisu

Wiosną 2021 roku można było uznać, że sytuacja na świecie stopniowo się stabilizuje. Redakcja stopniowo wracała do pracy stacjonarnej, a życie kulturalne stopniowo nabierało tempa. 

– Marzec 2021 roku był dla nas absolutnie przełomowy – podsumowuje Wojciech Polak. – Pobiliśmy wówczas rekord popularności serwisu, który odwiedziło niemal 800 tysięcy osób.  

Wojciech Polak

Po pandemii pozostało jednak wciąż duże zainteresowanie internetowymi spotkaniami z autorami na żywo, które redakcja organizowała na Facebooku. Najbardziej intensywny okazał się wrzesień 2021 roku, kiedy odbyło się 6 spotkań z autorami, a wzięło w nich udział niemal 30 tysięcy osób. W serwisie codziennie ukazuje się nowy wywiad lub tekst publicystyczny, 5 recenzji, a także kilkanaście nowych newsów. Tworzy je zespół, który stale się rozrasta. 

Nowi redaktorzy i nowe teksty

– W ostatnim czasie do współpracy zaprosiliśmy autorkę powieści obyczajowych Danutę Awolusi, która prowadzi spotkania online z pisarzami – wspomina Patryk Obarski. – Piszą dla nas: dr Kalina Beluch, Barbara Garczyńska, Przemysław Garczyński, Julia Hantulik, Damian Kopeć, Marta Makowska, dr Adrianna Michalewska i Danuta Szelejewska. Bazę książek, filmów i cytatów moderują Natalia Chmielowiec i Sylwia Zajda. I tak w ciągu dwóch lat zespół redakcyjny rozrósł się do 16 osób, a wciąż dołączają do nas nowi współpracownicy. 

Patryk Obarski

– Codziennie na łamach serwisu pojawia się tak wiele materiałów, że musieliśmy przebudować stronę główną, przeznaczając jeszcze więcej miejsca na nowe artykuły – mówi Wojciech Polak, który koordynuje prace programistyczne. – Ogromne zainteresowanie ekranizacjami książek sprawiło, że stworzyliśmy w serwisie dział filmowy i umożliwiliśmy czytelnikom prowadzenie własnej filmoteki. Wciąż dopracowujemy wirtualne biblioteczki, prowadzone przez naszych użytkowników, co roku organizujemy wyzwania czytelnicze, w których wygrać można zapas książek na kolejny rok. Dużą popularnością cieszą się także cytaty z książek, recenzje filmowe i teksty publicystyczne. Co kwartał startuje plebiscyt „Najlepsza książka na…” kolejną porę roku, a spośród laureatów wybieramy najciekawsze książki ostatnich dwunastu miesięcy.    

Książkowi influencerzy

Środowisko osób piszących i mówiących o książkach co roku wyczekuje także 31 sierpnia, kiedy obchodzony jest Dzień Blogów. Wówczas to na łamach serwisu Granice.pl ukazuje się TOP influencerów książkowych – zestawienie najciekawszych blogerów, vlogerów, podcasterów i Instagramerów zajmujących się literaturą. Pojawiają się w nim zarówno te osoby, które od lat prowadzą znane i cenione kanały, jak i całkiem nowe twarze książkowego Internetu.

Praca redakcji zaczyna się... w piątek!

– Praca redakcji przebiega w szalonym tempie – opowiada Sławomir Krempa. – Podejmujemy dziesiątki tematów, relacjonujemy najważniejsze wydarzenia literackie. Staramy się docierać do czytelników z informacją jako pierwsi, by później przygotowywać relacje pogłębione, obszerne, bardziej wyczerpujące. Ale czytelnicy najbardziej cenią nasze wywiady – obszerne, interesujące, daleki od banału. Doceniają to także autorzy, którzy zawsze zwracają uwagę na świetne, nietuzinkowe pytania. 

– Co ciekawe, nasz tydzień pracy zaczyna się… w piątek! – mówi Patryk Obarski. – To dzień, w którym przygotowujemy ramowy plan artykułów na kolejny tydzień i rozdzielamy dyżury weekendowe. Bardzo ważne jest to, że pracujemy w dużym stopniu asynchronicznie. Wszyscy mamy przydzielone konkretne zadania, nie mamy sztywnych godzin pracy. Poza sytuacjami bardzo pilnymi nie zawracamy sobie nawzajem głowy wiadomościami na komunikatorach (chyba że chodzi o small talk).

Przekraczamy granice!

– I właśnie rozpoczynamy 23 rok działania serwisu – podsumowuje Magdalena Galiczek-Krempa. – W tym czasie internet zmienił się nie do poznania. Wciąż zmienia się też serwis Granice.pl Nie zmieniło się tylko to, że kurierzy odwiedzający naszą redakcję po otwarciu drzwi wciąż mówią, że przekroczyli granicę. I to, że wciąż mamy poczucie, że to dopiero początek naszej historii.  

Dziękujemy za to, że jesteście z nami już tak długo. Że – od czasu do czasu lub codziennie, celowo czy przypadkiem – odwiedzacie nasze strony. Że czytacie i komentujecie nasze teksty. Wytykacie błędy. Podsuwacie pomysły. Bez Was z pewnością nie istnielibyśmy tak długo, nie działalibyśmy tak aktywnie. To Wy współtworzycie ten serwis. Z okazji 22 urodzin naszego serwisu napiszcie, co najbardziej w naszym serwisie cenicie, a czego Wam brakuje? Na co najbardziej czekacie? Od jak dawna korzystacie z naszego serwisu? Czekamy na Wasze komentarze! 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.