TOP influencerów książkowych 2021 – zestawienie najlepszych blogerów książkowych

Data: 2021-08-31 10:30:11 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

31 sierpnia to dzień, w którym świętują twórcy internetowi. Jak co roku, nasza redakcja przygotowała zestawienie najlepszych blogerów książkowych. W zestawieniu influencerów 2021 wyróżniliśmy zarówno te osoby, które od lat prowadzą znane i cenione kanały, jak i całkiem nowe twarze książkowego Internetu.

TOP Influencerów książkowych 2021

Podobnie jak w poprzednich latach, także i tym razem redakcja serwisu Granice.pl z okazji Dnia Blogów przygotowała zestawienie najciekawszych influencerów książkowych minionego roku.

Najlepsi blogerzy książkowi 2021

Do naszego rankingu twórców internetowych zgłaszali sami czytelnicy – za pośrednictwem formularza oraz pocztą mailową. Spośród wszystkich zgłoszeń redakcja wybrała tych twórców, których wyróżniają nie tylko zasięgi, ale także wysoka jakość prezentowanych treści.

Chociaż określenie „influencerzy” może zaskakiwać, zależało nam na tym, by tworząc zestawienie, uwzględnić wszystkich internetowych twórców – nie tylko blogerów, ale również instagramerów, bookstagramerów, booktuberów czy książkowych twórców na TikToku. 

Może zainteresować cię również:

W 2021 roku chcieliśmy także, oprócz znanych i lubianych, wyróżnić tych, których próżno szukać w rankingach z poprzednich lat. Twórców wyróżniono w kategoriach: TOP influencerzy książkowi 2021, Profesjonaliści, Promotorzy czytelnictwa oraz Białe kruki.

Sprawdźcie, kogo w tym roku wybrali czytelnicy serwisu Granice.pl!

TOP influencerzy książkowi 2021

W tej kategorii prezentujemy 10 twórców, którzy nie tylko zdobyli rozgłos w minionym roku, ale mają także realny wpływ na wybory lekturowe swoich czytelników, widzów i słuchaczy. 

Doktor Book

„Doktor Book" to kanał, który od 2019 roku prowadzony jest przez Nikolę. W swoich materiałach wideo na YouTubie twórczyni opowiada nie tylko o najpopularniejszych nowościach wydawniczych, ale także o klasykach literatury. Jej filmy ogląda nawet 70 tysięcy widzów, a ponad 26 tysięcy osób obserwuje ją na Instagramie.

Matka Książkoholiczka

Czy macierzyństwo można pogodzić z pasją czytania? Kasia, która prowadzi profil na Facebooku „Matka książkoholiczka”, przekonuje, że tak. W jej social mediach życie prywatne i migawki z codzienności przeplatają się z wrażeniami z lektur, natomiast czytelnicy szukający pogłębionych opinii mają szansę odnaleźć je na autorskim blogu.

W naszej bajce

„W naszej bajce" to blog, który poświęcony jest publikacjom skierowanym do najmłodszych czytelników. Prowadzi go Karolina Zalewska, członkini Polskiej Sekcji IBBY. Dopełnieniem ciekawych i atrakcyjnych tekstów są wpisy w jej profilach w mediach społecznościowych („Książki dla dzieci”).

_my_world_book_

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Barbara Śniechota (@_my_world_book_)

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” – cytatem z Umberto Eco wita czytelników Barbara Śniechota, która prowadzi na Instagramie profil _my_world_book_. Instagramerka, którą śledzi już 11,5 tys. osób obserwujących, tworzy klimatyczne i ciekawe fotografie na tle książek. Zresztą… zobaczcie sami!

Aktywne czytanie

„Aktywne czytanie" to blog prowadzony przez Annę Jankowską – twórczynię, która żadnej pracy się nie boi! Oprócz autorskiego bloga prowadzi także jedną z największych grup na Facebooku poświęconych literaturze dziecięcej, jest autorką podcastów oraz… książek! Jej recenzje przyciągają uwagę nie tylko trafnymi komentarzami, ale także barwnymi zdjęciami.

NIEnaczytana

Podobno nie można mieć za dużo książek, to regałów jest zawsze za mało. Prawdopodobnie podobną zasadę wyznaje także Joanna Wolf, która od 2017 roku prowadzi fanpage „NIEnaczytana”, który obserwuje niemal 30 tys. osób. Wyróżnikami tego profilu są ciekawe i angażujące treści.

pannafox

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Marta Lis (@pannafox)

Lubicie pięknie skomponowane fotografie? Koniecznie zajrzyjcie na profil Marty Lis na Instagramie. Instagramerka, która publikuje pod nickiem pannafox, prezentuje swoim czytelnikom nie tylko estetyczne fotografie, ale przede wszystkim – interesujące książki. Dopełnieniem jej działalności jest kanał na YouTubie. 


Literaccy

Pamiętacie, jak w ubiegłym roku nagrodziliśmy Zaksiążkowane, czyli kanał na YouTubie dwóch zaczytanych sióstr? Tym razem do naszego rankingu trafili ich… rodzice! Daniel i Małgorzata w ciągu roku zdobyli niemal 30 tys. subskrybentów, a ich filmy ogląda kilka tysięcy widzów.

Slavic Book

Sama mówi o sobie, że „kręcą ją książki oraz słowiańskie klimaty” – z tych zainteresowań Wiktoria stworzyła ciekawy i atrakcyjny blog „Slavic Book", na którym prezentuje książki inspirowane słowiańszczyzną. W 2019 roku uznana została za „wschodzącą gwiazdę blogosfery” w rankingu Jasona Hunta, a teraz trafia do naszego zestawienia! Gratulujemy!

pannaannapl

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anna Szczypczyńska 📚 (@pannaannapl)

Anna Szczypczyńska znana jest nie tylko wśród użytkowników Instagrama, gdzie obecnie obserwuje ją 31 tysięcy osób. Twórczyni zaczynała jako blogerka pisząca o bieganiu, a obecnie nie tylko czyta i pisze o książkach, ale także… sama pisze książki! I robi to z wielką pasją!

Profesjonaliści 

Profesjonaliści to po prostu ludzie, którzy z mówienia i pisania o książkach uczynili swój zawód. To – często – dziennikarze pracujący w dużych mediach, którzy „poszli na swoje” i rozwijają swoje kanały, rezygnując z codziennej pracy w innych redakcjach lub prowadzą je równolegle do niej. 

Subiektywnie o książkach

Wioleta Sadowska „Subiektywnie o książkach” prowadzi od wielu lat. Od dłuższego już czasu widać, że aktywność w sieci u autorki wykracza poza zwykłe hobby. Wioleta Sadowska zajmuje się promocją czytelnictwa, dzieli się wrażeniami z przeczytanych książek, publikuje wywiady z twórcami i prowadzi z nimi spotkania. Często też obejmuje patronatem nowości wydawnicze. Jej aktywność doceniło bardzo wielu czytelników, zgłaszając blog Subiektywnie o książkach do tegorocznego zestawienia. 

Alfabet Wojtusika 

Łukasz Wojtusik to dziennikarz, związany m.in. z Radiem TokFm, a także autor książek, chętnie zapraszany do prowadzenia spotkań autorskich. Podobnie jak jego koledzy po fachu – Weronika Wawrzkowicz, Michał Nogaś czy Adam Szaja – Wojtusik postanowił spróbować swych sił w podcastingu. W podcaście znajdziemy jego rozmowy z pisarzami. Na Facebooku – relację z codziennej aktywności. 

CzytamRecenzuje.pl

Stworzony przez Rafała Hetmana blog po raz kolejny znalazł się w naszym zestawieniu. W centrum zainteresowań autora jest literatura faktu – w tej dziedzinie Rafał Hetman jest prawdziwym ekspertem. Kolejny już rok bloger tworzy filmy na Youtube, w marcu zrezygnował natomiast z podcastu. Czytelnicy cenią Hetmana za autentyczność i wiarygodność opinii, a także rzetelność przygotowanych rekomendacji. 

Krytycznym Okiem

Nie ma zestawienia najlepszych blogów książkowych bez Jarosława Czechowicza, prawdziwego weterana blogosfery, który o książkach pisze od 2007 r. Autor jest absolwentem filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje jako nauczyciel, wydał również kilka książek. Na blogu jednak nie ma nachalnej promocji własnej twórczości – są za to opinie o nowościach książkowych. Opowiada z pasją, bardzo rzetelnie – dlatego właśnie warto Krytycznym Okiem śledzić regularnie.

Świat Czytników 

Aż dziw, że swiatczytnikow.pl nie pojawił się dotąd w naszym zestawieniu. Może dlatego, że Świat Czytników to już nie blog, ale niemal portal, prawdziwe kompendium wiedzy na temat e-booków, e-czytników i e-czytania. Spora baza recenzji sprzętowych, poradniki, przeglądy promocji w popularnych księgarniach, mnóstwo aktualności – teksty rzetelne, wyczerpujące i wiarygodne. Po prostu: profesjonalne. 

Lady Margot

Małgorzata Tinc w sieci działa od 2015 roku. Rozpoczynała od prowadzenia popularnego bloga, jednak obecnie głównym kanałem dotarcia do czytelników jest dla niej profil na Instagramie. Relacjonuje w nim swoje życie i codzienność, podróże (w czasie pandemii jest ich, oczywiście, mniej), zamieszcza też wrażenia z lektury. Szczerość, otwartość i wiarygodność sprawia, że Lady Margot ma szansę dotrzeć nie tylko do najbardziej zagorzałych miłośników książek. Zdjęcia, które Małgorzata Tinc zamieszcza na Instagramie, to prawdziwe dzieła sztuki.

Okoń w sieci 

Okoń – i wszystko jasne. A właściwie Marcin Okoniewski, którego filmy na temat nowych książek zachwycają warsztatem, sprawnością realizacyjną i stroną wizualną. Docenić należy też próbę przybliżenia czytelnikom niektórych książek należących do klasyki. Czy jest na polskim YouTube ktoś, kto tworzy bardziej dopracowane materiały filmowe, opowiadając o literaturze? Nie. I niech to będzie najlepszą rekomendacją.    

Rozmawiam, bo lubię

Widzowie doceniają spotkania autorskie prowadzone przez Weronikę Wawrzkowicz-Nasternak za niezwykle kameralną, intymną atmosferę – nawet gdy śledzą je tysiące osób. Autorka, dziennikarka Chillizet i Canal+, potrafi skłonić swoich rozmówców do rozmowy nawet na najtrudniejsze tematy. Weronikę Wawrzkowicz śledzić możemy na Facebooku, Instagramie, YouTube, do dyspozycji mamy także podcast z zapisami dźwiękowymi prowadzonych przez nią rozmów z pisarzami. 

Wielki Buk

Olga Kowalska to kolejna weteranka blogosfery w naszym zestawieniu. Blog „Wielki Buk” autorka prowadzi od 2012 r., już ponad 9 lat zajmuje się promowaniem nowych książek w sieci. Dziś mamy do dyspozycji autorski kanał Olgi na YouTube, blog, profile na Facebooku czy Instagramie. Olga Kowalska często mówi o wielkich bestsellerach, co sprawia, że jej materiały wykraczają poza grono najbardziej zagorzałych miłośników książek. Jest zawsze na bieżąco.  

Smak Książki

Adam Szaja to dziennikarz współpracujący między innymi z „Newsweekiem”, katowicką „Gazetą Wyborczą”, Radiem ZET Chilli oraz Radiem EM, a także „Dziennikiem Zachodnim”, który wykorzystał swoje medialne obycie, by prowadzić spotkania autorskie – zarówno w księgarniach, jak i w sieci. Jego profil na Facebooku ma spore grono zagorzałych miłośników. Adam Szaja lubi kontrowersje tematy i ma bardzo dobre kontakty z wieloma pisarzami ze swojego pokolenia, dzięki czemu udaje mu się zdobywać stosunkowo szerokie zasięgi.   

Promotorzy czytelnictwa

Promotorzy czytelnictwa to osoby, które od lat prowadzą swoje kanały i skutecznie rozwijają potencjał, jaki tkwi w ich markach osobistych. Twórcy z tej kategorii konsekwentnie realizują swoje zamierzenia i docierają do stałej grupy odbiorców – czytelników lub widzów.

Zaksiążkowane

Widzowie nie zapomnieli o dziewczynach z kanału Zaksiążkowane! Twórczynie nadal aktywnie prowadzą swojego booktube’a i dbają o swoją grupę na Facebooku, do której tylko w ostatnim tygodniu trafiło niemal 150 osób. Gratulujemy!

Bardziej lubię książki niż ludzi

Czasem książki lubi się zdecydowanie bardziej, niż niektórych ludzi! Wie o tym Diana Chmiel, która od lat z wielką wprawą prowadzi bloga bardziejlubieksiazki.pl. Diana została wyróżniona w naszym zestawieniu w ubiegłym roku – od tego czasu nie tylko nadal aktywnie prowadzi swojego bloga, ale postawiła także na rozwój kanału na YouTubie. Koniecznie tam zajrzyjcie!

Blog pod Małym Aniołem

Kasia Łuszczyk od kilku lat z powodzeniem prowadzi swój „Blog pod Małym Aniołem". Na jej blogu znaleźć można interesujące recenzje literatury popularnej – zarówno kryminałów, jak i powieści obyczajowych.

Literackie skarby świata całego

Literackie skarby świata całego

Czytelnicy, którzy poszukują nie tylko ciekawych, ale i rzetelnych recenzji, z całą pewnością w swoich zakładkach zapisanego mają bloga Anny Maślanki. „Literackie skarby świata całego” udowadniają także, że w pisaniu (i czytaniu) nie chodzi o ilość, ale o jakość!

Stacja Książka

Nowinki ze świata wydawniczego, recenzje najpopularniejszych bestsellerów, ale także subiektywne zestawienia czytelnicze – to wyróżnia blog „Stacja Książka”, który od 2013 roku prowadzony jest przez Martę Wigórską.  

Na regale u Marty Mrowiec 2.0

Marta Mrowiec to blogerka, która – jak sama mówi – łączy dwie pasje: muzykę oraz literaturę. To właśnie o tej drugiej z powodzeniem pisze na swoim autorskim blogu „Na regale u Marty Mrowiec 2.0”.

Rudym Spojrzeniem

Marta z bloga „Rudym Spojrzeniem” nie tylko sama pisze, ale zachęca do pisania także i innych. Oprócz autorskiego bloga jest także organizatorką wyzwania czytelniczego „WyPożyczone”, którym promuje legalne czytanie i zachęca czytelników do dzielenia się wrażeniami z lektur.

Literacki GPS

Literacki GPS to blog prowadzony nie tylko niezwykle z pasją, ale także ogromnym profesjonalizmem. Katarzyna Buszkowska pisze o tych książkach, o których głośno akurat w świecie literatury, ale sięga także po te tytuły, których na próżno szukać w sieciowych księgarniach. Recenzje publikowane na łamach bloga to zwyczajnie dobre teksty o literaturze.

Literackie_serce

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ania Sierakowska 🍂 (@literackie_serce)

Z sukcesem swojego bookstagrama prowadzi także Ania Sierakowska. Na Instagramie pod nazwą literackie_serce zebrała już ponad 6 tysięcy obserwatorów, a swoje wpisy okrasza atrakcyjnymi fotografiami. Ania dociera także do nastoletnich czytelników – a to za pośrednictwem TikToka, na którym zgromadziła już ponad 40 tys. obserwujących, a widzowie 800 tys. razy polubili jej filmiki! 

Zaczytana Querida

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Maja Wiktorowicz (@zaczytana.querida)

Od ubiegłego roku wiele zmieniło się w życiu prywatnym Mai Wiktorowicz, rozkwita także jej profil na Instagramie, gdzie jako „Zaczytana Querida” prezentuje ostatnio przeczytane książki. Ciekawe ujęcia, spójna koncepcja profilu i zaangażowana społeczność to cechy wyróżniające tę twórczynię.

Białe kruki

Tworząc zestawienia, niezwykle trudno jest ująć wszystkich twórców, którzy zasługują na wyróżnienie. W kategorii „Białe kruki” przedstawiamy twórców, których kanały, blogi, akcje czy wyzwania w serwisach społecznościowych po prostu warto śledzić. Kto wie – może w przyszłym roku znajdą się w naszym zestawieniu 10 najważniejszych książkowych influencerów?

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje