Czytelnicy dostaną bony na zakup książek? To możliwe!

Data: 2020-05-19 18:12:47 Autor: pobarski

W ramach radzenia sobie ze skutkami pandemii, wiele instytucji publicznych wdraża nowe rozwiązania, która ma pomóc najbardziej zagrożonym sektorom gospodarki. Wśród pomysłów są także… bony pieniężne do wykorzystania w księgarniach!

Obrazek w treści

Bon uprawniający do darmowych zakupów w księgarni? Nie, to nie fake news. To jeden z pomysłów, który trafił właśnie do Parlamentu Europejskiego. Przekazywane przez władze bony do wykorzystania miałyby wspomóc lokalne księgarnie.

Czytaj także: Organizator Warszawskich Targów Książki, wnioskuje o upadłość z powodu pandemii koronawirusa

Projekt przedstawiony został Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego przez dwie międzynarodowe organizacje zrzeszające członków europejskiego rynku książki – Stowarzyszenie Wydawców Europejskich i Międzynarodowe Stowarzyszenie Księgarzy. Zgodnie z pomysłem organizacji, obywatele mieliby otrzymać specjalne kupony, które uprawiałyby ich do nabycia wybranych przez siebie książek w lokalnych księgarniach. To nie tylko wsparłoby książnice, ale także – wspomogłoby autorów i wydawców.

Jak tłumaczą organizacje, podobne rozwiązania wprowadzono już wcześniej w niektórych krajach Unii Europejskiej – m.in. we Francji czy w Belgii, gdzie świetnie się sprawdziły. Kupony na książki, według zrzeszeń, powinny znaleźć się wśród zaleceń Unii Europejskiej do zrealizowania w ramach funduszu naprawczego.

Czytaj także: Ukrywał narkotyki w książce. Teraz grożą mu 3 lata więzienia

Chociaż w Polsce na ten moment nie pojawiają się informacje o „dodatkach” związanych z zakupem książek czy innych dóbr kultury, to jednak – pomysł bonów na książki wydaje się być naprawdę realną opcją. Warto bowiem zauważyć, że już teraz mówi się o wprowadzeniu tzw. bonów turystycznych, które w formie karty przedpłaconej o wartości 1000 zł otrzymają na tegoroczne wakacje w Polsce pracownicy zarabiający mniej niż 5,2 tysięcy zł brutto miesięcznie.

Wśród innych pomysłów organizacji związanych z rynkiem książki, pojawił się także ten związany z masowym zakupem przez instytucje publiczne (np. biblioteki publiczne i szkolne) nowych tytułów.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje