reklama

Czytelnicy dostaną bony na zakup książek? To możliwe!

Data: 2020-05-19 18:12:47 Autor: pobarski

W ramach radzenia sobie ze skutkami pandemii, wiele instytucji publicznych wdraża nowe rozwiązania, która ma pomóc najbardziej zagrożonym sektorom gospodarki. Wśród pomysłów są także… bony pieniężne do wykorzystania w księgarniach!

Obrazek w treści

Bon uprawniający do darmowych zakupów w księgarni? Nie, to nie fake news. To jeden z pomysłów, który trafił właśnie do Parlamentu Europejskiego. Przekazywane przez władze bony do wykorzystania miałyby wspomóc lokalne księgarnie.

Czytaj także: Organizator Warszawskich Targów Książki, wnioskuje o upadłość z powodu pandemii koronawirusa

Projekt przedstawiony został Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego przez dwie międzynarodowe organizacje zrzeszające członków europejskiego rynku książki – Stowarzyszenie Wydawców Europejskich i Międzynarodowe Stowarzyszenie Księgarzy. Zgodnie z pomysłem organizacji, obywatele mieliby otrzymać specjalne kupony, które uprawiałyby ich do nabycia wybranych przez siebie książek w lokalnych księgarniach. To nie tylko wsparłoby książnice, ale także – wspomogłoby autorów i wydawców.

Jak tłumaczą organizacje, podobne rozwiązania wprowadzono już wcześniej w niektórych krajach Unii Europejskiej – m.in. we Francji czy w Belgii, gdzie świetnie się sprawdziły. Kupony na książki, według zrzeszeń, powinny znaleźć się wśród zaleceń Unii Europejskiej do zrealizowania w ramach funduszu naprawczego.

Czytaj także: Ukrywał narkotyki w książce. Teraz grożą mu 3 lata więzienia

Chociaż w Polsce na ten moment nie pojawiają się informacje o „dodatkach” związanych z zakupem książek czy innych dóbr kultury, to jednak – pomysł bonów na książki wydaje się być naprawdę realną opcją. Warto bowiem zauważyć, że już teraz mówi się o wprowadzeniu tzw. bonów turystycznych, które w formie karty przedpłaconej o wartości 1000 zł otrzymają na tegoroczne wakacje w Polsce pracownicy zarabiający mniej niż 5,2 tysięcy zł brutto miesięcznie.

Wśród innych pomysłów organizacji związanych z rynkiem książki, pojawił się także ten związany z masowym zakupem przez instytucje publiczne (np. biblioteki publiczne i szkolne) nowych tytułów.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.