Wyprawka czytelnicza – jak dostać ją za darmo?

Data: 2020-09-16 12:26:27 Autor: pobarski

W 2020 roku organizowana jest kolejna edycja akcji Mała książka – wielki człowiek, która realizowana jest przez Instytut Książki. Jak otrzymać darmową wyprawkę czytelniczą dla najmłodszych? 

Obrazek w treściFot. materiały prasowe z konferencji  „Mała Książka - Wielki Człowiek" (wrzesień 2019) 

Projekt Mała książka – wielki człowiek zapoczątkowany został w 2017 r. i zachęcać ma najmłodszych do sięgania po książki, które stanowić mogą równie atrakcyjne źródło rozrywki, co telewizja czy aplikacje cyfrowe. W ubiegłym roku w projekcie udział wzięło ponad 5 tysięcy bibliotek, a rodzice mogli odebrać dla swoich pociech darmowe wyprawki czytelnicze, na które składały się książka dla dzieci, broszura dla rodziców oraz dyplom. 

Projekt okazał się sukcesem i w 2020 r. postanowiono go kontynuować. Do 20 czerwca biblioteki mogły zgłaszać się do edycji 2020/21. 

Darmowa wyprawka czytelnicza – co to takiego? 

Dzięki udziałowi w programie, najmłodsi czytelnicy mają szansę na przeczytanie pierwszych książek. Rodzice, którzy zgłoszą się po wyprawkę, otrzymują ją całkowicie bezpłatnie. Co wchodzi w jej skład w tym roku? 

Najważniejsza ze wszystkich jest książka Pierwsze czytanki dla…, która stanowi antologię utworów znanych twórców literatury dziecięcej. W zbiorze znajdują się niezwykle atrakcyjne utwory stworzone przez m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Annę Onichimowską, Michała Rusinka, Agnieszkę Frączek, Joannę Kulmową czy Grzegorza Kasdepke. Pierwsze czytanki dla… to barwna publikacja, która zachwyci młodych czytelników nie tylko opowieściami, ale także – obrazkami.

Rodzice przedszkolaków otrzymają natomiast dodatkową broszurę. Jest to poradnik na temat istoty literatury w rozwoju młodych ludzi. 

Dopełnieniem całości jest Karta Małego Czytelnika, czyli specjalna karta biblioteczna, na której zbierane będą naklejki. Za każde wypożyczone książki przedszkolak otrzyma naklejkę, a gdy uzbiera wszystkie – uhonorowany zostaje specjalnym dyplomem. 

W we wrześniu rozpocznie się także trzeci etap kampanii, który związany jest z uczniami pierwszych klas szkół podstawowych. Najmłodsi uczniowie również otrzymają własne antologie, jednak program dla „starszaków” jest wciąż w fazie testowej na terenie Małopolski. 

Gdzie można otrzymać bezpłatną wyprawkę czytelniczą? 

Aby otrzymać wyprawkę czytelniczą, rodzice przedszkolaków muszą zgłosić się wraz ze swymi pociechami do najbliższej biblioteki, która zaangażowana jest w projekt.

Do ostatniej edycji projektu zgłosiło się prawie 75% bibliotek publicznych, a lista wszystkich bibliotek umieszczona zostanie niebawem na stronie www.wielki-czlowiek.pl. 

Aby mieć pewność, czy wyprawki wciąż są dostępne, warto najpierw zatelefonować lub wysłać wiadomość mailową do swoje biblioteki. Instytut Książki zachęca także do dołączenia do grupy Mała książka – wielki człowiek na Facebooku. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje