Przedszkolaki dostaną darmowe książki! Oto nowy program Instytutu Książki

Data: 2019-09-14 07:12:01 Autor: pobarski

Instytut Książki rusza z nowym programem, który pomóc ma w promocji czytelnictwa wśród najmłodszych obywateli. W ramach „Pierwsze czytanki dla…” setki tysięcy przedszkolaków otrzyma darmowe książki!

Wyprawka darmowe książkiFot. materiały prasowe

11 września odbyła się konferencja, podczas której Instytut Książki, z udziałem Ministra Kultury Piotra Glińskiego, zapowiedział nowy program, który wspomoże w promocji literatury wśród dzieci.

Czytaj także: W Polsce powstał Instytut Literatury

Nowy projekt pod nazwą „Pierwsze czytanki dla…” skierowany jest do przedszkolaków z całej Polski, którzy dzięki bibliotekom publicznym będą miały szansę otrzymać darmowe wyprawki czytelnicze.

„Pierwsze czytanki dla…” – jak dostać darmowe książki?

Jak wziąć udział w projekcie? Czytelnicze wyprawki otrzymają dzieciaki, które wraz z opiekunami zgłoszą się do najbliższej biblioteki biorącej udział w programie „Pierwsze czytanki dla…”.

W tej chwili przygotowano ponad 300 tysięcy darmowych czytelniczych wyprawek, które odebrać będzie można w ponad 5 tysiącach bibliotek w całym kraju. Pełna lista bibliotek dostępna jest na stronie www.wielki-czlowiek.pl.

„Pierwsze czytanki dla…” – jakie książki?

O czym trzeba pamiętać, w wyprawce nie znajdujemy tylko jednego utworu, a zestaw twórczości znanych polskich pisarzy i poetów. Wśród autorów, których teksty pojawiły się w wyprawce, znajdują się m.in. Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Anna Onichimowska, Michał Rusinek, Joanna Kulmowa, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke. Za ilustracje w publikacji odpowiada Józef Wilkoń.

Czytaj także: Joanna Kulmowa uhonorowana Nagrodą Poetycką Orfeusz

Oprócz tego, czytelnicy otrzymują także Kartę Małego Czytelnika, a oprócz tego – naklejkę za każdą wizytę w bibliotece. Gdy zaś uzbiera się ich 10, młodzi czytelnicy dostają dyplomy, uznające ich zaczytanie.

„Pierwsze czytanki dla…” – kontynuacja projektu

„Pierwsze czytanki dla…” to kontynuacja istniejącego w Polsce projektu „Mała książka -wielki człowiek” realizowanego od 2017 roku, którego pierwszym etapem było przygotowanie 300 tysięcy wyprawek czytelniczych dla noworodków i ich rodziców.

Czytaj także: Młodzi Polacy mogą otrzymać Wyprawkę Czytelniczą!

Ambasadorami projektu będą Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski, aktorzy. Na jesień w mediach rozpocznie się kampania reklamowa promująca akcję.

Czy sądzicie, że takie programy mogą spowodować wzrost czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Zabójstwo na cztery ręce
Karolina Morawiecka;
Zabójstwo na cztery ręce
Noc, kiedy umarła
Jenny Blackhurst
Noc, kiedy umarła
Pokaż wszystkie recenzje