Przedszkolaki dostaną darmowe książki! Oto nowy program Instytutu Książki

Data: 2019-09-14 07:12:01 Autor: pobarski

Instytut Książki rusza z nowym programem, który pomóc ma w promocji czytelnictwa wśród najmłodszych obywateli. W ramach „Pierwsze czytanki dla…” setki tysięcy przedszkolaków otrzyma darmowe książki!

Wyprawka darmowe książkiFot. materiały prasowe

11 września odbyła się konferencja, podczas której Instytut Książki, z udziałem Ministra Kultury Piotra Glińskiego, zapowiedział nowy program, który wspomoże w promocji literatury wśród dzieci.

Czytaj także: W Polsce powstał Instytut Literatury

Nowy projekt pod nazwą „Pierwsze czytanki dla…” skierowany jest do przedszkolaków z całej Polski, którzy dzięki bibliotekom publicznym będą miały szansę otrzymać darmowe wyprawki czytelnicze.

„Pierwsze czytanki dla…” – jak dostać darmowe książki?

Jak wziąć udział w projekcie? Czytelnicze wyprawki otrzymają dzieciaki, które wraz z opiekunami zgłoszą się do najbliższej biblioteki biorącej udział w programie „Pierwsze czytanki dla…”.

W tej chwili przygotowano ponad 300 tysięcy darmowych czytelniczych wyprawek, które odebrać będzie można w ponad 5 tysiącach bibliotek w całym kraju. Pełna lista bibliotek dostępna jest na stronie www.wielki-czlowiek.pl.

„Pierwsze czytanki dla…” – jakie książki?

O czym trzeba pamiętać, w wyprawce nie znajdujemy tylko jednego utworu, a zestaw twórczości znanych polskich pisarzy i poetów. Wśród autorów, których teksty pojawiły się w wyprawce, znajdują się m.in. Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Anna Onichimowska, Michał Rusinek, Joanna Kulmowa, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke. Za ilustracje w publikacji odpowiada Józef Wilkoń.

Czytaj także: Joanna Kulmowa uhonorowana Nagrodą Poetycką Orfeusz

Oprócz tego, czytelnicy otrzymują także Kartę Małego Czytelnika, a oprócz tego – naklejkę za każdą wizytę w bibliotece. Gdy zaś uzbiera się ich 10, młodzi czytelnicy dostają dyplomy, uznające ich zaczytanie.

„Pierwsze czytanki dla…” – kontynuacja projektu

„Pierwsze czytanki dla…” to kontynuacja istniejącego w Polsce projektu „Mała książka -wielki człowiek” realizowanego od 2017 roku, którego pierwszym etapem było przygotowanie 300 tysięcy wyprawek czytelniczych dla noworodków i ich rodziców.

Czytaj także: Młodzi Polacy mogą otrzymać Wyprawkę Czytelniczą!

Ambasadorami projektu będą Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski, aktorzy. Na jesień w mediach rozpocznie się kampania reklamowa promująca akcję.

Czy sądzicie, że takie programy mogą spowodować wzrost czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje