Dom Jerzego Pilcha zostanie odkupiony przez miasto Wisła

Data: 2022-03-30 09:40:43 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Dom rodzinny Jerzego Pilcha w Wiśle ma zostać odkupiony przez miasto. Choć nieznane są szczegóły związane z zagospodarowaniem budynku, to w dawnym domu pisarza prawdopodobnie powstanie ośrodek kultury. 

Obrazek w treści Dom Jerzego Pilcha zostanie odkupiony przez miasto Wisła [jpg] Jerzy Pilch na Targach Książki w Krakowie w październiku 2009 roku / fot. Mgieuka (Wikimedia Commons / CC BY 3.0.)
  • Miasto Wisła planuje zakupić dom Jerzego Pilcha.
  • Nie wiadomo, jakie dokładnie plany ma miasto na zakupioną nieruchomość.
  • Więcej najświeższych informacji ze świata literatury odnajdziesz na Granice.pl.

Miasto Wisła ma zamiar odkupić od córki Jerzego Pilcha dom rodzinny pisarz, w którym dorastał. W posiadłości zorganizowana ma zostać przestrzeń kulturalna, choć wciąż nieznane są szczegóły. 

Dom Jerzego Pilcha odkupiony przez gminę 

O sprzedaży domu rodziny Pilchów w sobotę poinformowała lokalny dodatek Gazety Wyborczej. Okazuje się, że miasto Wisła planuje zakup domu, w którym autor Pod mocnym aniołem spędził lata młodości.

Przeczytaj także: Kim naprawdę był Jerzy Pilch? Wspomnienie o laureacie Nagrody Nike

Dom zlokalizowany na wiślańskim Parteczniku nie jest zabytkiem, jednak mocno związany jest z popularnym pisarzem. W 2019 roku zmarła matka pisarza, a rok później – na początku pandemii koronawirusa w maju 2020 roku – odszedł sam Jerzy Pilch. Po śmierci artysty nieruchomość przeszła w posiadania Magdaleny Bielskiej, córki Jerzego Pilcha. 

W dawnym domu pisarza powstanie ośrodek kultury?

Na ten moment nieznane są dokładne plany, jakie miasto ma wobec domu Pilcha. Jak wskazuje Wyborcza, transakcja pomiędzy obecną właścicielką domu a gminą ma zostać zrealizowana w nadchodzącym czasie. Można spodziewać się jednak, że odkupione miejsce będzie powiązane z twórczością i życiem znanego pisarza.

Przypomnijmy, że w 2021 roku działające z ramienia miasta Wiślańskie Centrum Kultury – przy współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – zorganizowało pierwszą edycję festiwalu literackiego Granatowe Góry im. Jerzego Pilcha. Wydarzenie odbyło się w dniach 28-30 maja, w pierwszą rocznicę śmierci autora. 

W czasie festiwalu zorganizowano m.in. spacer śladami Jerzego Pilcha po Wiśle, warsztaty literackie i debaty o literaturze. Odbył się również wernisaż pleneru malarskiego inspirowany twórczością Pilcha. Prace zobaczyć można było w Muzeum Magicznego Realizmu, które powstało w dawnym domu doktora Juliana Ochorowicza, poety, pisarza i wynalazcy. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pod mocnym aniołem
Jerzy Pilch14
Okładka książki - Pod mocnym aniołem

Pilch, jeden z najwybitniejszych współczesnych prozaików, w książce tej nie traci nic ze swojego humoru, lekkości i wirtuozerii pióra...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Cienie zostaną za nami
Katarzyna Majewska-Ziemba
Cienie zostaną za nami
Pokaż wszystkie recenzje