Powstał musical na podstawie „Dumy i uprzedzenia”. W obsadzie jedynie kobiety

Data: 2021-09-24 08:53:18 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na teatralnych deskach pojawił się nowy spektakl, który inspirowany jest powieścią Jane Austen Duma i uprzedzenie. W obsadzie musicalu wystąpią jedynie kobiety. 

Obrazek w treściFot. Criterion Theatre

Kobiety wcielą się we wszystkie role w najnowszej adaptacji Dumy i uprzedzenia. Chodzi o musical w reżyserii Isobel McArthur, który jesienią tego roku powrócił na deski teatrów w Wielkiej Brytanii. 

Duma i uprzedzenie – adaptacja tak, ale tylko z kobietami 

Na deski teatrów West Endu powrócił musical, który oparty jest na jednej z najważniejszych książek w dorobku Jane Austen Dumie i uprzedzeniu. W nowej popowej wersja historii o panu Darcym oraz Elizabeth Bennet występują jedynie kobiety. 

Spektakl pierwszy raz został zaprezentowany w 2018 roku w Glasgow's Tron Theatre. Za adaptację scenariusza wraz z reżyserią odpowiada Isobel McArthur. Reżyserka wciela się jednocześnie w postać pana Darcy’ego oraz pani Bennet. 

Może zainteresować cię także...

W obsadzie musicalu znalazły się także Tori Burgess jako pan Collins, Christina Gordon jako Lady Catherine de Bourgh oraz Jane, Hannah Jarrett-Scott jako Charlotte i Charles Bingleyowie oraz Meghan Tyler jako Lizzie Bennet. 

Duma i uprzedzenie zaadaptowana do współczesnych realiów 

Musical w reżyserii Isobel przedstawia znaną historię Jane Austen w zupełnie nowym wydaniu, bowiem opowieść o Elizabeth Bennes przeniesiona zostaje do czasów współczesnych. 

W musicalu pojawiają się z kolei takie hity jak Every Day I Write the Book, Young Hearts Run Free, Will You Love Me Tomorrow, I Got You Babe czy You’re So Vain. Popularne popowe kawałki wyśpiewywane są przez bohaterki za pomocą… zestawu do karaoke. 

Duma i uprzedzenie – adaptacje 

Musicalowa wersja to nie pierwsza wariacja opowieści stworzonej przez Jane Austen. W samej literaturze znaleźć możemy wiele mash-upów oraz książek, które inspirowane są miłosną historią Elizabeth Bennet. 

Jeszcze kilka lat temu ogromną popularnością na całym świecie cieszyła się powieść Duma i uprzedzenie i zombie, której autor – Seth Grahame-Smith – do kultowej historii dołożył wątek związany ze zmarłymi powracającymi do życia. Książka sprzedać miała się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, a w 2016 roku na podstawie powieści powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Burra Steersa. 

Może zainteresować cię także...

Do powieści Austen nawiązują także liczne seriale oraz filmy fabularne. W 2018 roku amerykańska stacja Hallmark Channel wyprodukowała film Święta w Pemberley, który opowiadał o losach Elizabeth zaproszonej do małego miasteczka, by zorganizować świąteczny jarmark. Kiedy przybywa na miejsce, poznaje tamtejszego milionera. Z kolei w 2008 roku powstał serial W świecie Jane Austen, będąca współczesną adaptacją popularnej historii. 

Książka Jane Austen wciąż chętnie wybierana jest przez czytelników, o czym świadczą liczne wznowienia powieści – nie tylko w języku angielskim, ale również w polskim przekładzie. Dumę i uprzedzenie – w klasycznej wersji stworzonej przez Jane Austen – kupić można poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Duma i uprzedzenie
Jane Austen25
Okładka książki - Duma i uprzedzenie

Powieść uważana za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje